Memoright SSD: Mekanik disklerin Sonu Mu?

Altı ay önce Western Digital’in yeni VelociRaptor diskleri gelene kadar masaüstüler için en hızlı disk olma özelliğini koruyan Mtron Flash SSD’ye (Katı Durum Disk, Solid State Drive) gözatmıştık. VelociRaptor bildiğimiz mekanik bir disk olarak transistör tabanlı ürünlerin kısa erişim sürelerine ulaşamasa da çoğunluk uygulama için en mantklı çözümü oluşturuyor ve SSD fiyatının bir kısmı kadar paraya 10 katı kapasite sunabiliyor. Diğer yandan bilgisayar tutkunlarının düşlerine girecek yeni bir ürün bulduk: Memoright SSD MR25.2-032S tüm mekanik disklere toz yutturacak kadar hızlı.

Memoright en iyi mekanik disklerle savaşıyor... ve kazanıyor.

Memoright en iyi mekanik disklerle savaşıyor… ve kazanıyor.

Flaş SSD veri depolama pazarındaki yeniliklere yetişmekte zorlanıyoruz. Flaş SSD’ler mekanik diskler gibi davranıyorlar ancak veriyi anakartınızın flaş tabanlı BIOS’uyla aynı mantıkla kaydedip saklıyorlar. USB çubuk bellekler de aynı flaş teknolojisini kullanıyor. Flaş belleklerin okuma hızları yüksek ve erişim süresi neredeyse sıfır ancak yazma aktarımı ve yazma erişim süreleri okuma değerlerinden oldukça düşük. Flaş bellekler sürekli yüksek hızlarda dönen parçalar içeren mekanik diskler kadar ısı da üretmiyorlar ancak bu ortam daha bir diskten günümüzde beklenen kapasitelere ulaşmış değil. 2.5″ dizüstü mekanik diskleri 500 GB’a ve 3.5″ masaüstü diskleri 1000 GB’a rahatça ulaşabiliyorlar.

Flaş diskler 3.5″, 2.5″, 1.8″ veya daha küçük bile olabiliyorlar. Flaş bellek tabanlı CompactFlash, SD veya çubuk belleklerin ne kadar küçüldüğünü anımsayın. Flaş diskler bilindik disklerden çok daha az güce gereksinim duyuyorlar ve dizüstünüzü düşürmeniz gibi ağır darbelere mekanik disklerden çok daha dayanıklılar. Flaş katı durum disk (SSD) kapasiteleri 128 GB’a ulaştı ancak bugünlerde yalnızca 32 GB flaş SSD’ler “makul” fiyatlara düşmüş durumda.

Peki SSD’leri bu kadar çekici kılan özellik nedir? İki basit neden var: Başarım ve güç tasarrufu. Mekanik diskler hesaplamaya hiçbir katkı sağlamazken, işletim sistemi, uygulamalar veya uygulama verileri açılırken veya kaydedilirken etkileri çok büyük. Veri veya yazılım bir kere belleğe yüklendikten sonra temel işlem birimleri gerçek güçlerini ortaya koyabiliyorlar. İşlem birimleri ne kadar güçlü olursa olsun verinin veya programın diskten yüklenmesi veya diske yazılması sırasında saniyelerce, bazen dakikalarca beklememiz gerekebiliyor. Flaş SSD’ler daha çabuk veri erişimi ve makul aktarım düzeyleriyle bu bekleme zamanını oldukça düşürebiliyor. Elbette flaş bellek tabanlı depolama birimleri mekanik disklerden çok daha az enerji tüketiyorlar. Diğer yandan SSD’lerin güç gereksinimi üzerindeki flaş yongaların sayısına ve türüne de (MLC,SLC) bağlı ve benzer SSD ürünlerinin tüketim değerleri değişkenlik gösterebiliyor.

Fırsat buldukça Samsung, Sandisk, Ridata ve Koreli üretici Mtron’un ürünlerine göz atmayı sürdürüyoruz ve bu yazımızın konusu da Memoright SSD MR25.2-032S. İncelemelerimizi izleyen DV Nation yeni Mtron sürücülerini de incelememizi istedi ve yeni ürünün çok akılcı bir seçim olacağını belirtti. Haklı olduklarını anladık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın