Melez Sabit Diskler Ne Kadar Önemli?

Melez Sabit Diskler Ne Kadar Önemli?

Giderek daha fazla üretici 2.5″ ve 1.8″ boyutlarında flaş temelli sabit disklerini duyuruyor olsalar da tamamen elektronik flaş bellek birimleri üzerine kurulu bu ürünler Gigabyte başına maliyetlerinin çok çok yüksek olması sebebiyle aşırı lüks kaçıyorlar. Şu günlerde 300 Dolar’a 750 GB’lık masaüstü bilgisayar sabit diski veya 16-32 GB Flaş sabit disk satın alabilirsiniz. Fakat melez (hybrid) sabit disk adı verilen ara bir çözüm de var. Bir melez sabit disk hem geleneksel döner veri disklerinin hem de sık kullanılan verileri depolamak için flaş bellek birimlerinin bir araya gelmesinden oluşur. Microsoft ve sürücü üreticileri (Samsung gibi) dizüstü bilgisayarlarda daha fazla pil ömrü ve bu diskleri kullanırken daha yüksek başarım ve güvenlik vaat ediyorlar.

Deney laboratuarımıza bunlardan bir tane getirtmek için aylarca beklemek zorunda kaldık ama sonunda ilk örnek elimize ulaştı: Samsung SpinPoint MH80. Bu ürün aslında SpinPoint M80’e benziyor fakat MH80 fazladan 256 MB değişmez (non-volatile, NV) flaş belleğe sahip. Bu NV önbellek sıradan sabit disk hatayla karşılaştığı veya çalışmadığı zaman devreye giriyor: Flaş bellek mekanik sabit diskin uzun erişim süresinden olumsuz etkilenmiyor, dış etkilere karşı dayanıklı ve diski döndüren motordan çok daha az enerji harcıyor. Melez sabit disk teknolojisi üreticilerin bilindik, sık kullanılan uygulama verilerini çabuk erişim için NV önbelleğe sıkıştırmalarına ve NV önbelleği geçici bir sabit disk gibi kullanmalarına olanak sağlıyor. Böylece boşta çalışmada diskleri döndüren motor durduruluyor ve enerji tasarrufu sağlanmış oluyor.

Melez Disk teknolojisinin öncelikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılmasının iki ana sebebi var. Birincisi, bunlar masaüstü bilgisayarlardan çok daha yavaşlar ve bu yüzden başarım artışı onlara ilaç gibi gelecektir. İkincisi, enerji tüketimi ve sağlamlık taşınabilir bilgisayar kullanan insanlar için çok önemlidir.

Melez disklerin günlük hayatımıza girmesi flaş bellek kapasiteleri satın alınabilir fiyatlara inene kadar birkaç sene sürdü ve algoritmaların buna göre giydirilmesi de biraz zaman aldı: Flaş hücrelerinin kullanım ömrünün biraz sınırlı olduğunu bilmenizde fayda var. Son olarak bir işletim sisteminin de yeni algoritmaları desteklemesi gerekiyordu ve Windows Vista çıkışıyla da bu destek sağlanmış oldu.

Şimdi melez diskler neler yapabiliyorlar hep beraber görelim!

Bir cevap yazın