Mega Man 10

Oyunları Grafiklerine Göre Değerlendiriyorsanız…

…bu oyundan uzak durun. Cidden. Çünkü bu oyun tamamen eski tarz bir NES oyunu olarak tasarlanmış, dolayısıyla ekranda 8 bit grafiklerden fazla bir şey görmeniz mümkün değil. Peki bu kötü bir şey mi? Tabi ki değil, hatta tam olarak bu oyunu alacak kitlenin, yani serinin hayranlarının Capcom’dan beklediği grafik tarzı bu Mega Man 9’un başarısından anlaşılacağı üzere.

Megaman 10 2

Harbiden böyle bir bölüm var.

Oyun hakkında çok çok da anlatılacak bir şey yok aslında: Küçük kutucukların içinde Boss’ların birer portresi var ve üzerine geldiğinizde isimleri (demir adam, teflon adam, çelik adam) yazıyor. Bu resimlerden birine girerek o boss’un bölümüne giriyoruz ve her seferinde o boss’la ilgili bir bölümle karşılaşıyoruz.

Mesela, tamamen sallıyorum, “Kum Adam”ın bölümüne girdiğimizde ekranımızı sık sık bir kum fırtınası kaplıyor (ama oyunda cidden böyle bir bölüm var)… Kısacası eski Mega Man oyunlarında ne gördüyseniz birebir aynısını, hiçbir sürpriz olmadan yaşıyor, hatta yine checkpoint’e gelmeden ölürsek ya da canımız biterse bölümün başına postalanıyoruz . Zorluğa herhangi bir ayar yapmamışlar açıkçası, arkaya adım atıp tekrar ileri yürüyün ve düşman tekrar spawn olsun, normal bir şekilde etrafı kolaçan eden bir düşman siz ayağınızı platforma değdirdiğiniz anda sizi takip etmeye başlasın… Bayağı bir deneyip yanılacaksınız Mega Man’de kısacası. Neyse ki bazı boşlukları platformlarla dolduran kolay mod var oyunda, yoksa çoğu kişi bu oyunda bir bölümü bile geçemez.

Bir cevap yazın