Medal of Honor Yeni Videosuyla Bizlerle

Call of Duty: Modern Warfare 2’den sonra Battlefield: Bad Company 2’yi de geride bırakmamızla beraber gözler, 2010’un sonlarına doğru raflara çıkacak EA’in Medal of Honor’u ve Ubisoft’un Ghost Recon: Future Soldier’ına çevrildi.

Nasıl oldu da bir anda bu kadar militarist oyun projesinin arasında kaldık? İnanın ben de bu sorunun yanıtını bulmakta zorlanıyorum. Dahası Hurt Locker gibi bir filmin dahi Akademi’den ödül alabildiğini gördükten sonra yeni bir Amerikan vatanseverliğinin rahatsız edici sondajına maruz kaldığımızı hissetmeye başladım…

Medal of Honor da tam bu noktadan yola çıkan bir yapım. Önceki MoH oyunlarındaki İkinci Dünya Savaşı konseptinden farklı olarak EA, bizi bu sefer günümüze taşıyor. Yüksek tansiyonu bir türlü düşmek bilmeyen Afganistan’a… Hem de Amerikan ordusunun en elit birimlerinden biri olarak gösterilen Tier 1’e mensup bir asker olarak.

Bugün son gününe girdiğimiz GDC 2010’da da (Oyun Geliştiricileri Konferansı)  bu “çağdaş” Medal of Honor oyunuyla ilgili bazı yeni bilgiler ve bir de yeni video ortaya çıktı. Yeni bilgiler aslında daha çok oyunun ne kadar da gerçekçi göründüğü ve Afganistan’da çarpışan Amerikan askerlerinin ne kadar da kahraman ve onurlu olduğu gibi zaten farkında olduğumuz (!!!) ve sürekli olarak kafamıza vurularak anlatılmaya çalışılan şeyler.

Bu arada daha önce duyurduğumuz gibi oyunun çoklu oyuncu betasıyla yaz aylarında tanışacağız. Öyle sanıyorum ki Haziran ayındaki E3, Medal of Honor’u daha net görebileceğimiz bir ortam olacak.

Bugün yayınlanan video ise, daha önce ucundan azcık gösterilmiş bazı sahneleri de içeriyor ve açıkçası etkileyici olmaktan bir hayli uzak…

Umarım bir gün bir oyun geliştiricisi bu bölgelerin ABD tarafından nasıl bu hale getildiğini anlatan bir oyun yapmayı akıl eder… Ama unutmuşum; tarihi galipler yazıyordu öyle değil mi?

2 Yorum

  1. Akın

    Bence bu tür oyunlarda Amerikan emperyalizmini aşılanması gayet doğal bir durum.Yani düşünün biz de böyle oyunlar yapabiliyor olsak elbette devlet istediği şekilde yapılması için desteği belki de baskıyı yapıyor olurdu.Bence işin bu boyutuna takılmanın gereği yok.Mesela bu tür bir oyunu oyun oynarken hüzünlü sahnelerde takım arkadaşın olduğu için üzülüyorsun ister istemez.Ama gerçeklerin ne olduğunu da bildiğimiz için bu oyun benim düşüncemi etkileyemez.

  2. Tolga Sezen

    Oyunun yeni videosu çoğunlukla daha önce gösterilen sahnelerden oluşuyormuş. Aslında böylesi daha iyi. Crysis te oyunun neredeyse %70 ini videolardan oynamış kadar olmuştuk.

Bir cevap yazın