Medal of Honor Multiplayer Beta İzlenimleri

90’ların sonunda PlayStation’ı salladıktan sonra, 2002’de, birçok insanın Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) filmiyle varlığından haberdar olduğu muhteşem Normandiya Çıkarması sahnesiyle PC platformunu fetheden Medal of Honor serisi, yolu Pasifiik’e düşene dek kitaplığımda kendine bir yer bulamamıştır. Hatta neredeyse herkesin uğruna ölüp bittiği bu başarılı serinin beğenerek oynadığım tek oyunu da Pacific Assault oldu diyebilirim (ki birçok insanın bu oyunu beğenmediğine de eminim). Aslına bakarsanız Medal of Honor serisinden uzak durmamın nedeni, serinin yaratıcısı Steven Spielberg’le alakalı bir önyargıdan ziyade İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa cephesinin, özellikle de ibrenin Müttefiklerin lehine dönmeye başladığı 1943 sonrası dönemin beni pek heyecanlandırmamasıydı. Zira Medal of Honor: Allied Assault’un arkasındaki ekip, Infinity Ward’u kurup Call of Duty efsanesini yarattığında da zevkten dört köşe olduğumu söyleyemem.

Medal of Honor Beta 1

Yine de benim kişisel zevklerim ve beklentilerim ne olursa olsun Medal of Honor, FPS oyunlarının sinematik bir anlatımla beraber dramatik sahneler kazanması açısından oyun endüstrisinde önemli izler bırakmayı başardı. Ne var ki Pacific Assault ve European Assault sonrası düşüşe geçen seri, Vanguard ve Airborne gibi iki kötü oyunla beraber dipsiz bir kuyuya düşmekten de kurtulamadı. Elbette Call of Duty’nin gölgesinde kalarak…

Şimdi EA Los Angeles, Medal of Honor ismini Airborne’la batırdığı çukurdan çıkarıp yepyeni bir başlangıç yapmak için geliyor. Üstelik bu sefer günümüzün modern çatışmalarına konuk oluyoruz. Hem de Modern Warfare serisi gibi uydurma bir hikayeden ziyade gerçek bir savaşa, 11 Eylül sonrasında Afgan topraklarına uzanıyoruz. Karşımızdaysa yeni bir bela var doğal olarak. ABD’nin Soğuk Savaş döneminde Komunist Sovyet rejimine karşı beslediği Taliban… Tarih de böylesine ironilerle dolu işte!

Bu yeni Medal of Honor’ın anlatacağı hikayeyi dinlemek için Ekim ayını beklememiz gerekse de hemen dudak bükmeye gerek yok (en azından yazının sonuna kadar bekleyin). Lakin Medal of Honor’ın, Battlefield’ın yaratıcısı DICE’ın ellerinde hayat bulacak çoklu oyuncu modu için beta test aşaması başlamış durumda. Eh biz de ilk izlenimlerimizi sizlerle paylaşabilmek adına bu sonu gelmeyecek “özgürlük” mücadelesindeki yerlerimizi alıyoruz.

Medal of Honor Beta 9

EA’den Greg Goodrich’in Aralık ayında yaptığı açıklamadan bu yana beklediğimiz Medal of Honor çoklu oyuncu betası, bize iki haritada oynayabileceğimiz iki farklı oyun modu ve savaşın her iki tarafından (tabii ki ABD ve Taliban güçlerinden bahsediyorum) seçilebilir üçer sınıf sunuyor. Bad Company 2 ve Modern Warfare tadında rütbe atlama ve silah özelleştirme seçenekleri de bizi bu betada yalnız bırakmıyor pek tabii…

Dilerseniz betanın detaylarına bir sonraki sayfamızda inmeye başlayalım ve “hayatın ve her şeyin anlamını” verecek o nihai soruyu soralım kendimize. “Medal of Honor, yeni bir Modern Warfare olabilecek mi?” (Merak etmeyin yanıtı 42 olan soru bu değil.)

6 Yorum

  1. Emre YURT

    Multi beta oynama fırsatı buldum,fakat inceleme yazısındaki yazan herşey gerçekten çok doğru ne vuruş hissi,ne bi taktiksel heycean hiçbirşey yok.Bu konuda Battlefield 2 yi tek geçiyorum çıktığı ilk günden beri oynyorum ve anlaşılacağı gibi uzun bir sürede devam edeceğim

  2. ercy35

    Ben betayı arkadaşlarımla ayın 18 de oynamaya başladım. Oyunda  Tüm silah sınıfı için ayrı 7 level var. 8. levele gelmek için şöle bir puan almanız gerekiyor: 10000000000000 🙂 almak biraz zor gibi. Oyunu 2 gün oynadık. Bc2 ile aynı mıtıru kullandığı için, hileciler boş durmayıp oyunlara dalana kadar yani. Gözlemlerim : Oyunda bir sürü bug var. Tuş ayarınları sorunlu. Yüksek bir yere çıktığınızda, orda sıkışığ kalabiliyorsunuz. Chat tuşuna sakın basmayın, takılıyorsunuz. Mortar bazen saçmalıyor. UAV nin havada uçuşu bir garip. C4 kullanımında çok büyük sıkıntı var,tek tuş ile at, aynı tuş ile patlat. Rifleman sınıfında Combat Scope aldığınızda, Keleşinin M24 ten farkı kalmıyor. Silahlar arasında dengesizlik var. Aklıma gelen buglar bunlar. Birde oyun arada kendiğinden kapanıyor. :). Beta olması nedeniyle fazla eleştirmiyorum. Düzeltilecektir.

    Fakat oyunu pek beğenmedim. Mw2 taklit etmesi ve Bc2 motoru kullanması beni çıldırttı. Hiç uğraş verilmemiş hissi uyandırdı  bende. Betada PB açık değil ve açılmıyor. Güncelleme çıkana kadar beklemek lazım. Hilecilerden rahat yok. 🙂

        Sonuç olarak BC2 : Vietnam çıkana kadar bekliyeceğim.  MOH almayı düşünmüyorum. Şu an en iyi oyun Bc2. Kasım da çıkıcak olan COD : B.O unda Betası yayınlanırsa, onuda deneyip, beğenirsem almayı düşünüyorum. MOH 10 üzerinden 5 (oda eski zamanların hatrına.) 

Bir cevap yazın