Medal of Honor İnceleme

Medal of Honor: Bir efsanenin dönüşü mü, yoksa?…

Bugün oyun dünyasında pek çok farklı IP görüyor olabiliriz, ama bir zamanlar oyun piyasasında devrim yaratan oyunlara olan saygı hiçbir zaman sona ermiyor nedense. Medal of Honor markası, Infinity Ward’un eski kurucuları Vince Zampella ve Jason West’i ayrılmasından sonra o şaşalı dönemlerini mumla arıyor olabilir, ama yazının geri kalanında da bahsedeceğim gibi yenilenmiş Medal of Honor, sadece ismine duyulan saygı yüzünden ilgi çekebiliyor.

Futbolda çok sık kullanılan bir deyim vardır; formaları değiştirin, kimin büyük takım olduğunu söyleyemezsiniz. Eğer bu oyunu geliştiren bağımsız bir mod ekibi olsaydı, gerçekten övgüye değer bir iş çıkarmış olurlardı, ama EA, yeniden Medal of Honor’ı canlandırıyorum diye bu oyunu geliştirdiyse, burada bir sorun var demektir. Kısacası, Medal of Honor’da formalar ters giyilmiş.

Medal of Honor 2010 resim 1

Evet EA, Call of Duty markası ile dolar milyarderi haline gelen Activision’ından rahatsız oluyor ve bu pazardan pay almak istiyor olabilir. EA’nin elinde Call of Duty’e karşı koyabileceği ve pazar değerini hala koruyan Medal of Honor’dan başka marka yok, bunu da anlayabiliyoruz. Ve evet, Medal of Honor’ın artık İkinci Dünya Savaşı temasından kurtulması gerekiyor, daha geniş kitlelere hitap etmesi için. Amerika’nın Afganistan’ı işgali yeni Medal of Honor için iyi bir malzeme de olabilir. 

Fakat klasik bir oyun yapmak için eksik de olsa iyi bir oyun yapmak için yeterli tüm malzemeye rağmen EA, yeni Medal of Honor’ı öyle kötü bir yere sürüklemiş ki, “ne Musa’ya yaranabilmiş ne İsa’ya”. Öyle ki Medal of Honor, tek kişilik senaryodaki oynanış dinamikleri Call of Duty, çoklu-oyuncu oynanış dinamiklerinde ise, Battlefield’in “çakma”sı olmaktan öteye gidememiş. 

Daha da kötüsü 4-5 saat süren bir deneyim sonunda tek kişilik senaryonun ne anlattığını, daha doğrusu ne anlatmaya çalıştığını anlamak için uzun süre düşündüm, ama bir yere varmak için düşündüğüm zamanın bile boşa geçtiğini fark etmem uzun sürmedi. Çünkü oyunun gerçekten anlattığı hiçbir şey yok.

Medal of Honor 2010 resim 2

Evet, bir iki sinematik videoda artık askerden çok bir politikacıya dönüşen ve asker psikolojisinden bir nebze anlamadığı ileri sürülen generallere taş atıldığını görüyoruz. Ama bu göndermeler, oyunun hikayesine en ufak bir derinlik katmıyor ve sadece oyunun ekrana bakarak geçirdiğimiz süresini uzatmak için seçilmiş Hollywood klişeleri olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki, ara sahnelerde çay suyunu ateşe koymak için mutfağa giden veya oyunu bir an önce bitirmek için ara sahneleri ESC ile geçen arkadaşların da oyun süresi üç saate indirmekten başka :). 

28 Yorum

 1. ufuk

  Yapmayın ya. 55 alacak kadar kötü bir oyun değil bu. Hadi 70 falan verseniz neyse. Hanginiz senaryoyu bir oturuşta bitirmediki. Bad Company 2’den kat kat iyiydi bu yönden. Onun tek kişi modunu övdüğünüzü hatırlıyorum.  Bişi anlatmıyor olsa da aksiyon güzeldi mohta. Mulitplayer da en azından black ops gibi bozuk değil. Haksızlık etmişsiniz. 55 çok taraflı olmuş. Vasat bi oyun bile olsa 65’i hak ediyor en kötü  o da

   

   

 2. Mendhi CS

  beklenti yüksek olup da büyük hayal kırıklığı yaşayınca insan; bir hışımda 55 puan verebiliyor demek ki..katılıyorum, oyunu henüz bitirdim ve grafikleri hariç hiçbir yönünü beğenmedim.

 3. Ziyaretçi

  bad company’nin single player’ı en azından bu kadar çizgisel değildi.binaları yıkmak vs. gayet eğlenceliydi.ama 55in sebebi bu değil tabi ki,moh gibi köklü bir serinin bu kadar fos bir oyunla devam ettirilmesi.belki moh adı altında çıkmasa daha yüksek (ama maksimum 65 olabilirmiş) bir puan alabilirdi.

 4. Ziyaretçi

  Arkadaşlar bi soru soracağım. Medal of Honor serisi diyosunuz da Allied Assault dışında bir tane klasik sayabilirmisiniz bu seride. Bence ondan sonra yapılmış en iyi oyun buydu. 55 puanı skandal olarak yorumluyorum. Multisine de bakmadığınız belli. Kesinlikle kötü değil ve bence dad company 2’den kısa ömürlü değil. 55 alacak kadar hiç değil. Subjektif yorumun dozunu kaçırmayın. Şaşkınlıkla okudum yazıyı yani resmen taraflı veya bilmeden yazılmış. Bana soracak olursanız bu iyi bir oyun ve en az 70’i hak ediyor.

  • Tahir Meylani

   Sanırım Medal of Honor tek kişilik senaryosundaki bazı saçmalıklara çok fazla takıldım. Ama Call of Duty: Black Ops’da da aynı saçmalıkları görüyorum, sanırım insanlar fazla takılmıyor böyle şeylere artık.

   55 puan az mı diye cidden düşünüyorum şimdi.

   • Ziyaretçi

    itiraflar. 😀 Eleştirmek için söylemiyorum ama iyi düşünseydiniz o zaman. Zaten oldukça baştan savma yazıldığı belli yazının. n’apalım

  • Uğur Yurtsever

   Ben bir adım daha ileri giderek Pasific Assault’un tüm İkinci Dünya Savaşı konulu FPS’ler arasında hikaye kurgusu açısından en iyisi diyebilirim. Belki Brothers in Arms’ı ayrı tutabiliriz. :p

 5. Ziyaretçiyim

  senaryo bakımından black ops ile arasında bi fark yok. sıkıcı, anlamsız sürükleyicilik yok ve klişelerle dolu. her ikiside aynı 😀

  oyunlardaki lan desteği kalktıkça multiplayerinde bi zevki kalmıyor. oyunu alıp türkiyeden sunucumuz olmadıktan sonra laglı oyun çok…

 6. EvrenOzsoy

  Şimdi Tahir arkadaşımızın incelediği oyunlara bi bakalım. (evet hiç üşenmedim)

  mafia 2: 55… 😀 şimdi devam ediyoruz.. bu 2 55 alan oyundan önce neler verilmiş.

  Dark void: 60 (yazı boyunca yerin dibine batırdığı bu çöpe 60 MoH gibi en azından düzgün çalışan ve yapım kalitesi olan bi oyuna 55)

  Bionic comando: 70 (şaka gibi değil mi?)

  NFS Shift: 80 (iyi bi oyun ama MoH ile aynı kalibrede kesinlikle)

  operation flashpoint: 78 (keşke bunu hiç görmemiş olsaydım. allasen bu oyunda ne hikaye ne özellik vardı?)

  Bad Company 2: 91 (hatta 94)

  cryostatis: 80 (iyi hoşta adam gfibi çalışmıyor bile bu oyun)

  left for dead 2: 78 (hmm cryostatise 80 belki de 1 yıldır deliler gibi oynanan bu oyuna 78. peki) Bundan sonrakiler iyice bomba…

  red faction guerilla: 80

  x man: origins wolverine: 85

  saints row 2: 77

  Wheelman: 70… oyna ve unut dediği bu rezil oyun 70 yani…

  Stormrise: 50 … bu mudur yani. herkesin 30 puan falan verdiği bu berbat şey kadar kötü mü?

  Medal of Honor 55 mi yani? Hadi canım. Bunun adı eleştiri olamaz. Kafanızın durumuna gböre mi veriyosunuz bu puanları.

  Biri çıkıp da troll demesin bence bu sitedeki incelemelerin biçoğunun kendisi troll.

  • Ziyaretçi

   Bazı konularda haklısın ama çoğunda haksızsız kardeş.Mafia 2 cidden rezaletti.Bad Company 2’de aldığı notu hakeden bir oyun.L4d2’yi bende oynarım ama cidden vasat bir oyun,l4d 1 ile arasında bir fark yok.Flashpoint’in olayı ayrıydı zaten,hikayeye falan gerek yok.Ama moh 55 biraz ağır olmuş doğrudur.Ama yazarın puanlamasını göz önüne alınca daha çok beklenti/sonuç üzerinden puan verildiğini görüyoruz.Ben öyle görüyorum mesela.Örneğin mafia2 ve moh,şişirildi de şişirildi,bi ton reklam falan,sonra babazula.

  • Tahir Meylani

   Oyun puanlamanın birinci kuralı, her oyuna farklı gözle bakmaktır. Farklı tür ve serilerden oyunları elma armut gibi karıştıramazsın.

   Left 4 Dead 2 ilk oyunun üstüne pek bir şey katmadığı için 78 aldı. Uzun ömürlü mü? Kesinlikle. Ama bu, sadece yüksek puan alması için yeterli değil.

   Aynı şekilde diğer notlarımın arkasındayım, sadece Moh için 55 az olmuş olabilir. Onu da söyledim zaten.

   Keşke sende bir puanlama yapsaydın. Aklından geçenleri okumuş olurduk 🙂

 7. EvrenOzsoy

  Tartışma yaratmak istemiyorum ama söyledikleriniz hiç mantıklı değil kusura bakmayın.

  Oyun puanlamanın birinci kuralı bence objektif olmak. Her oyuna farklı gözle bakmak ne demek. Elma ile armutla alakası yok ki. Sizin verdiğiniz puanlarada bi lafım yok. Sadece inanılmaz tutarısz. Yani Dark Void’e 60 😀 Gerçekten inanmakta zorlandım.

  Hele Red Faction’a 80 vermek bunun çok iyi bi oyun olduğunu gösterir. Wheelman’e 70de bunun iyi bir oyun olduğunu gösterir kii her ikisi de iyi değillerdi. Bu oyunların Mafia 2 ye yaptığınız tarzda eleştirilerin hiçbirinden nasibini almadığını okudum bizzat. Red Faction’da yapay zeka mı vardı? Wheelman’de hele… Tasarım mı vardı Allah aşkına. Konu mu vardı? Hele bionic comandoya 70 verebilen bir editörün oyun zevkinden ve bakış açısından şüphe etmek gerekir cidden.

  Ben moha verdiğiniz 55 puana değil diğer incelemelerde göstermediğiniz bu saçma standarta takıldım. Hiç üşenmedim bi çoğunu okudum. yani gerçekten inanmakta zorluk çöektim sanki 5-6 farklı adam yazmış gibi. Burda ileri geri konuşan diğer arkadşlarada aynısını yapmalarını öneririm.

  Fazla uzattıysam kusura bakmayın ama tutarsız ve başarısız şeyler görünce dayanamadım.

  Benim puanlama yapmamım da bir anlamı yok. Kendimi sizin gibi oyun yazarı olarak falan görme gibi bi derdim yok. ayrıca ben sizin verdiğiniz puanları değil tutarsızlığınızı eleştirdim. Yıllardır oyun dergisi ve sitesi takip eden birisi olarak hayatımda gördüğüm en tutarsız cümleleri ve puanlarıda burda gördüm.

  Neyse gelen geçen her eleştiri yapana troll denmiş ama ben trollemek için yazmadım. Tarafsız bi bakış açısıyla değerlendirdim. Kaç puan verirseniz verin ama tutarlı olun. Sonra okuyucuya ayar vermeye çalışmayın komik duruma düşüyorsunuz. 🙂

  • Tahir Meylani

   Beni gaza getiriyorsun ama daha önce kimseye Troll demediğim gibi bu sefer de demeyeceğim 🙂

   Hani senin puanlarını öğrenelim de ölçüyü ne kadar kaçırmışız diye merak ettiğimden sormuştum o soruyu.

   Neyse, “Tahir Meylani = Tutarsız oyun puanları” listesine yeni gelecek isimlerle tekrar buluşmak üzere :D.

 8. Birileri

  Yazıyı okuyunca 20 yıl önce çıkartılan tetris oyununu inceliyorlar sandım.

  Oyuna haksızlık etmişler,puanı bu kadar da az olmamalıydı.

  Ayrıca oyunun sesleri harika.

  Silah sesleri falan oldukça iyi. Kendinizi gerçek bir çatışmadaymış gibi bir his veriyor sizlere. Grafik olarak da kötü değil. Ortalamanın üstünde bence. Karakter modellemeleri de tatmin edici. Tüm bunlar kaliteli ses efektleriyle birleşince oldukça hoş bir atmosfer oluşuyor oyunda.

  Eksiği yok mudur kanky?

  Vardır elbette. Olmalıdır da. Hiç bir oyun mükemmel olamaz.

   

 9. Ziyaretçi

  Amerikalılar’ı öldüremedikten sonra oynamanın da bir anlamı kalmaz. Afgan olabilmek adına Multiplayer oynamak da oyunu pek cazip kılmıyor. Şöyle yanki ve israilli öldürebileceğimiz daha fazla oyun olsa da artık zevk alsak.

 10. Ziyaretçi

  Mohab Call of Duty e bence beş basar diyebilirim, her iki oyunuda oynadım calll of duty rezalet olmuş çoçuk oynundan bir farkı yok, koş ateş et süper mario oynuyorum zannettim.

 11. Ziyaretçi

  ya nasıl bu kadar acımasız olabilmiş bu incelemeyi yapan arkadaş bu oyundan zevk almak için askerliğini yapmış olman gerekir langır lingir girersen dalarsan adamlara tabi zevk almazsın sakin ve anlayarak oynadıktan sonra bence call of duty black ops tan daha güüzel çünkü dağ var işin içinde operasyon ve sızmalar var oyunu ingilizce bilerek oynamak lazım ve ayrıca bu arkadaş muhtemelen sadece 2 bölüm oynamış bırakmış lütfen oynayıp ondan sonra inceleme yapın bir call of un shiftin incelemesini yapmak basittir çünkü her sene çıkar ama sen tutupta bunu call of la kıyaslayıp ezersen çok ayıp edersin lütfen üstün körü değil oynayarak anlayarak inceleme yapın

 12. BEKCİ

  Oyunu bitirdikden 1-2 hafta sonra  National Geographic de izlediğim bir belgesel beni şoke etmişti.Belgeselde rabbit takma isimli bir amerikan askerini afgan askerlerinin elinden kurtarıldığı gercek asker hikayeleri anlatılıyordu.Hatta belgeselde oyunun soh sahnelerindeki bölümlerden gercek görüntüyle alıntı bile vardı.

  Bazı arkadaşlara göre senaryo yok tu.Şimdi rastgele o belgeseli izlimeş biri olarak bana kalırsa oyun güzel bir işe imza atmış gibi görünüyor.Tabi işin uzmanı ben değilim uzmanı olan arkadaşlara da saygım var.

 13. yavuz

  Bu kadar adi bir oyun oynamadım.
  sistem boş yere hata veriyor ilerlemiyorsunuz bölümü en baştan oynamak gerekiyor.
  sadece oyun içi videolar iyi. cod la kıyaslanamaz. kıyaslayan oyun dünyasından haberi yoktur.

Bir cevap yazın