Maxtor’un Canavarı: DiamondMax Plus 300 GB

Maxtor'un Canavarı: DiamondMax Plus 300 GB

Sabit disk sektöründe pek çok farklı fikir çarpışır. Seagate ATA alanında 160 GB kapasiteli diskler sunarken, Hitachi ve Western Digital çoktan 250 GB diskler sunuyor. Ancak Maxtor’un 300 GB’lık canavarı karşısında hepsi de gölgede kalıyor. “Büyük” yeterince büyük değildir diyenlerdenseniz, bu disk kesinlikle size göre.

Ancak, daha düşük maksimum kapasite sunan üreticileri de eleştirmek doğru değil, çünkü bu üreticiler başka şeylere odaklanıyor. 7200 devir/dk sınıfındaki en sessiz disklerden biri olan Barracuda ATA 7200.7 her şeyden çok ergonomik gerekliliklere ve iyi bir fiyat/performans oranına göre tasarlandı. Hitachi, Maxtor ve Western Digital düzenli aralıklarla en yüksek performansa aday oluyor. Bunun sonucunda daha büyük, daha hızlı ve buna göre de daha pahalı sabit diskler ortaya çıkıyor.

4A300J0 modelinde ise, Maxtor farklı bir yol izliyor: Hedefi, uygun bir fiyata mümkün olduğunca yüksek bir depolama kapasitesi sunmak. Bunun için seçtiği tarife, daha hızlı olduğu için daha çok sevilen 7,200 yerine 5,400’lük devir hızını ve genelde üst modellerde görülen 8MB önbellek yerine 2MB önbellek kullanmak. SATA daha maliyetli olduğu için de UltraATA/133 arabirimini kullanıyor. En hızlı ATA disklerin maksimum transfer hızı hala 70 MB/sn’nin altında olduğu için, bu önümüzdeki aylar için yeterli.

Bu 300 GB’lık canavarın, Hitachi, Maxtor ve Western Digital’in birinci lig için çıkardığı, başarısını kanıtlamış modeller karşısında neler yapabileceğine yakından bakmak istedik.

Bir cevap yazın