Maxtor da Seri ATA’ya Geçti: DiamondMax Plus 9 Testte

Maxtor da Seri ATA'ya Geçti:  DiamondMax Plus 9 Testte

Seri ATA pazarı yavaş yavaş hız kazanıyor. Geçen yıl, Seagate bu tür diskleri ilk çıkaran üretici olarak lansman yarışını kazanmıştı. Ancak o zamanlar önünü kesen de yoktu, çünkü rakipleri Seri ATA’ya hızlı bir geçişi denemiyorlardı bile.

Ancak geçen zamanda, pastadan pay alma yarışı da başladı ve artık herkes büyük bir dilim almak istiyor. Western Digital yeni Raptor serisi ile sunucu pazarını gözüne kestirirken Maxtor öncelikle ileri seviye kullanıcıları hedefliyor.

Seri ATA’dan bağımsız konuşmak gerekirse, bir diğer önemli konu, oturmuş rakiplerin konumlarını belirlemek. Yüksek kapasiteler hala çok talep edildiği gibi, firmalarını imajını da güçlendiriyor. 200 GB’a kadar çıkan Maxtor ve Western Digital IBM’in DeskStar 180 GXP’sini biraz geride bıraktılar.

Gündemdeki yeni konu, sürücülerin performansı ve bunda da hem veri transfer süresi, hem de erişim süresi kilit rol oynuyor ve ikisi de doğrudan veya dolaylı olarak devir hızına bağlı. 7,200 rpm devir hızı artık iyice sıradan oldu; üstelik genelde duyulur bir çalışma sesi oluşturuyor. Ancak, tüm üreticiler akışkan dinamik yataklı (Fluid Dynamic Bearings – FDB) sistemler kullanarak bu olumsuz etkiyi azaltmayı başardılar. Böylece yüksek performanslı diskler artık 5,400 rpm modellerden sadece birazcık daha gürültülü.

Sabit disk önbellek kapasiteleri de epey arttı. Tüm üreticiler artık üst modellerini opsiyonel veya standart olarak 8 MB önbellekle donatıyorlar. Ancak DiamondMax Plus 9’un iki versiyonu bulunuyor: Biri 2 MB, diğeri 8 MB önbelleğe sahip (detaylar için bkz. “Teknik Veriler” bölümü).

Böylece yeni bir “top modelin” teknik gereklilikleri de tanımlanmış oluyor. Ancak Maxtor’un puan toplayamadığı bir nokta var: Bu diskin garanti süresi sadece 12 ay. (Ç.N.: Türkiye’deki Tüketici Kanunu’nda yapılan yeni değişiklik, tüm sanayi ürünlerinin minimum 2 yıl garantiye sahip olması şartını getirdi. Bu yüzden bu disk de Türkiye’de minimum 2 yıl garantiyle satılmak zorunda. )

Bir cevap yazın