Max Payne 3 Çıkmadan Tropa De Elite’i İzleyin

Rockstar öneriyor…

Brezilya’nın etkileyici ve güzel topraklarında geçen ilk oyunu Max Payne 3’e hazırlanırken, Rockstar sizlere Max Payne’nin bu ilkbaharda ziyaret edeceği atmosfere kendinizi hazırlamanıza yardımcı olmak üzere yeni Rockstar Öneriyor serisinin ilk filmini sunuyor.

“Özel Tim” (orijinal ismi “Tropa de Elite”) yayınlandığı yıl Brezilya’da büyük bir hit olmuş, ama Brezilya sınırları dışında daha az duyulmuş bir film – ama bu durum, devam filminin (Brezilya tarihinin en yüksek hasılatlı filmi) önümüzdeki hafta Amerika’da vizyona girmesiyle değişecek gibi duruyor. Önceki yıl yayınlanan bir kitaba dayanan ve beyaz perdeye yazar/yönetmen/prodüktör Jose Padilha tarafından uyarlanan bu ikinci film, Padilha’nın da içinde yaşadığı Rio de Janerio’nun özel polis kuvvetlerini konu alan üçlemenin ikinci filmi.

Filme ismini veren ‘Tropa de Elite’ Rio’daki BOPE özel kuvvetler polis ekibine verilen addır (göz korkutan armaları yüzünden “kurukafalar” olarak da adlandırılmaktadırlar) – bu ekip şehir polislerinin gücünü aşan durumlarda devreye giren (ki Rio’daki bir çok tehlikeli bölge göz önüne alındığında sıklıkla görülen bir durumdur) yüksek eğitimli, gerilla tarzı, askeri nitelikli bir birimdir.

Eski BOPE subayları tarafından anlatılan gerçek hikayelerden esinlenen filmde Papa’nın 1997’deki Brezilya ziyareti ve şehrin en kötü varoşlarından birine komşu olan Rio piskoposu ile birlikte kalmak istemesi nedeniyle çevrede meydana gelebilecek suç girişimlerini ne pahasına olursa olsun temizlemek üzere BOPE ekibinin çağrılması konu alınıyor. “Tanrı Kent” filminde konu alınan varoşta çekilen film, yönetmenin de belirttiği üzere bir çok çatışma, polis baskını ve soygunla karşılaşmış.

Film yayınlandığında polis teşkilatındaki yolsuzlukları, kanun güçleri ile varoşları kontrol altında tutan güçlü uyuşturucu baronları arasındaki çıkar ilişkilerini ve her iki tarafın da otoritesini göstermek için başvurduğu şiddet dolu ekstrem yöntemleri gözler önüne sererek yerel kanun güçleri ve politikacıların damarına basmıştı.

Her ne kadar Max Payne 3 Rio’dan birkaç yüz kilometre uzaktaki São Paulo’da geçiyor olsa da, Brezilya’nın her iki büyük şehrinde de gelirler arasında mevcut olan büyük uçurumdan kaynaklanan sosyal sorunlar, özellikle de São Paulo’nun gelişen ekonomisiyle birlikte yükselen lüks gökdelenlere eşlik eden soygun ve haneye tecavüz oranları göz önüne alındığında büyük benzerlik sergilemektedir.

“Özel Tim”ın heyecan dolu sahnelerinde ağır silahlarla donanmış uyuşturucu tacirlerine ve günlük hayatlarında bile gerek partilerde eğlenirken, gerek futbol oynarken saldırı tüfekleri ve Uzi’lerle dolaşan gözcülere karşı kendilerini ölümcül çatışmaların içinde bulan BOPE askerlerini izleyeceksiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın