Matrox’un Kartı 8 Ekran Çıkışı Sunuyor

Daha dün AMD’nin yakında piyasaya sürmeyi planladığı altı çıkışlı 2 GB ATI Radeon HD 5870 ile ilgili haberimizi yayınlamıştık. Bugün ise oyunculardan ziyade endüstri dünyasına çalışan ekran kartı üreticilerinden Matrox sekiz çıkışlı M9188 PCIe x16 ekran kartını duyurdu. Çıkışların dördü DisplayPort, diğer dördü ise DVI standardına ait. Şirket isterseniz bunlardan bir tane daha alıp çıkış sayısını 16’ya çıkarabileceğinizi dahi söylüyor. 

Matrox M9188

M9188 oyuncuları tatmin edecek kadar güçlü bir ekran kartı değil. Matrox da zaten dediğimiz gibi bu kartın “profesyonel görüntüleme ortamları” için özel olarak tasarlandığını ifade ediyor. Örneğin ekran satmak isteyen bir teknoloji mağazasını ya da bir şirketin güvenlik bölümünü düşünün.

İşin teknik kısmına baktığımızda kartın grafik belleğinin 2 Gb olduğunu ve her DisplayPort başına 2560×1600 ve her DVI başına 1920×1200 çözünürlüğü desteklediğini görüyoruz. Kart ayrıca uzatmalı veya bağımsız görüntü kiplerini destekliyor. Üstelik diğer M serisi ekran kartlarıyla beraber çalışabiliyor.

Matrox’un kartlarını pek ucuza sattığı söylenemez. Sekiz ekran birden kullanacak kadar çılgınsanız cebinizden 1995 Dolar çıkarmaya da razı olmalısınız (LCD ekran fiyatları hariç). Matrox’un en düşük modeli M9128 ise sadece iki ekran destekliyor fakat sadece 259 Dolara sizin olabilir. Matrox grafik işlemcisinin ne kadar güçlü olduğuna dair bir açıklamada bulunmadı ancak OpenGL 2.0 desteklediğini biliyoruz.

Bir cevap yazın