Matrox Parhelia-512 Meydan Okuyor

Giriş

Matrox ile ilgili yeni bir şey yazmayalı epey uzun zaman geçti. Geçmiş yıllarda Matrox 3D arenasında yavaş yavaş arka plana çekilmiş, daha çok 2D görüntü kalitesine ağırlık vermişti. Günümüz oyunlarının gereksinimleriyle başa çıkabilecek bir Matrox kart pek yoktu.

Bu yüzden Kanadalı firmanın şimdi “Parhelia-512” adını verdiği yeni bir GPU (Grafik İşlem Ünitesi) ile ve NVIDA ve ATI’nin en yeni işlemcilerinden daha üstün olduğu iddiasıyla çıkagelmesi şaşırtıcı. Matrox, 0.15 mikron teknolojisi ile üretilen bu 80 milyon transistorlü işlemciye geniş bir yelpaze oluşturan bir dolu 2D ve 3D özelliği sığdırmış.

Herkesçe bilindiği üzere Matrox diğer üreticiler için işlemci üreten klasik bir “işlemci satıcısı” değil. Parhelia da sadece Matrox markası altında üretilecek. Geçen yıl ATI aynı ürün stratejisini bir kenara bırakmış ve NVIDIA’yı takip ederek kendi kartlarını satmaktan çok işlemcilerini ve tasarımlarını satmaya yönelmişti. Oysa Matrox aynı adımları izlemekte temkinli davranıyor ve bunun yerine “kalite satar” sözünü düstur edinerek kendisine bir ‘niche’ pazar yaratmaya odaklanıyor.

Matrox Parhelia-512 Meydan Okuyor

Bu nedenle Parhelia sadece oyun tutkunlarını ve 2D profesyonellerini hedef alan üst seviye bir çözüm olarak ele alınabilir. NVIDIA veya ATI’nin yaptığı gibi genele hitap eden çözümler veya modeller planlanmıyor. En ucuz modelinin 128 MB bellekle yaklaşık 400$’a satılması bekleniyor ki bu da bir grafik kartı için oldukça yüksek bir rakam sayılır. Yine de Parhelia rakip ürünlerde bu kadar “konsantre” formda göremeyeceğiniz bazı özellikler sunuyor.

Bu arada, kartların nihai ismi henüz belirlenmedi. G1000 adı verileceğini söyleyenler var ama Matrox bunu resmen doğrulamadı. “Parhelia” isminin kökeni ise oldukça ilginç – güneş ışınlarının atmosferdeki buz kristallerine çarparak dağılması ile oluşan bir doğa olayına verilen isim bu.

Fotoğrafçı Francis Hindle 'ın çektiği bir "parhelia" görüntüsü.

FotoğrafçıFrancis Hindle‘ın çektiği bir “parhelia” görüntüsü.

Bu doğa olayı gerçekleştiğinde güneş etrafında bir ışık halkası ve iki yanında iki küçük güneş daha görüyorsunuz. Matrox bu görüntüyle yeni işlemcisine atfettiği kalite, performans ve özellikler üçlemesi arasında benzerlik kuruyor.

Parhelia’nın yeni özellikleri kabaca iki ana başlıkta toplanabilir: 3D ve 2D+donanım.

Bir cevap yazın