Mass Effect’i Yaratırken Final Fantasy Filminden Etkilendik

Bu sözler BioWare’den sanat yönetmeni Derek Watts’a ait.

Dikkatli oyuncular, Mass Effect’in Star Wars, Star Trek, Blade Runner ve Independence Day gibi bilim kurgu klasikleriyle kurduğu bağları çoktan fark etmişlerdir sanırım. Hatta Mass Effect 2’nin konsept olarak Akira Kurosawa’nın başyapıtı Yedi Samuray’dan bile ciddi etkilenimler taşıdığı söylenebilir rahatlıkla. BioWare’in bütün bu öğeleri oyunlarına muhteşem bir şekilde yedirdiği de şüphe götürmez elbette.

Mass Effect’in etkilendiği bir yapım daha var ki; pek çok oyunsever bunu fark edememişti muhtemelen: Square’in Enix ile birleşmeden önce 2001 yılında yaptığı animasyon filmi Final Fantasy: Spirits Within… Evet, yaklaşık 10 yıl önce ülkemizde de gösterime giren bu enfes yapım, BioWare’den sanat yönetmeni Derek Watts’a göre Mass Effect’i görsel tasarım yönünden oldukça etkilemiş.

Resmi Xbox 360 dergisine konuşan Watts, bu etkilenimi şu sözlerle dile getirmiş:

Evet aslına bakarsanız Final Fantasy: Spirits Within’den birçok şeye başvurduk. Grafik kullanıcı arayüzlerini (GUI) ve gemi şekillerini kullandık… bu daha çok Normandy’nin ilk tasarımları için geçerliydi.

Saldırı helikopterlerimiz için de filmdekilerden esinlendik. Gerçekten muhteşem şeyler vardı. Özellikle de parlayan ekranlardaki grafik kullanıcı arayüzleri… Bunları oldukça sık kullandık. Bu tür şeylerle dolu bir dosyam var ve hala çalışanlarımıza gidip o dosyaya bakmasını ve yaptıklarını orada gördüklerine göre değiştirmelerini istiyorum.

Gerçekten enteresan.

1 Yorum

Bir cevap yazın