Mass Effect Filmini Kim Çekmeli?

Star Wars’tan bu yana yaratılmış en büyük uzay operası, kimin ellerinde hayat bulmalı?

Bilim kurgudan hoşlanmıyor olabilirsiniz veya BioWare’in yeni oyunlarından geleneksel RPG öğelerini çıkarıp yerine dramatik sonuçlar doğuran gerçek ve çarpıcı seçimler koyuyor oluşu kalbinizi kırabilir (?). Kişisel tercihleriniz ne olursa olsun veya BioWare’in muhteşem tasarım tercihleri sizi ne kadar üzerse üzsün, hiçbir mantıklı açıklamaya dayanmadan yapılan eleştiriler, Mass Effect’in Star Wars’tan bu yana yaratılmış en büyük bilim kurgu markalarından biri olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.

Bildiğiniz gibi BioWare, Mass Effect için Hollywood yapımcılarını uzun süre peşinden koşturduktan sonra The Dark Knight, The Watchmen ve 300 gibi filmlerden tanıdığımız Legendary Pictures ile anlaşmıştı. Bu anlaşmanın hemen ardındansa yapımcı ekip kuruldu: Marvel Stüdyoları’nda yönetici olarak görev almış Avi ve Ari Arad kardeşler, The Watchmen ve The Dark Knight gibi filmlerin yapımcısı Thomas Tull ve BioWare’den Greg Zeschuk, Ray Muzyka ve Casey Hudson üçlüsü… Senarist olarak The Cell ve I am Legend gibi enteresan filmlerden tanıdığımız ve Old Boy’un Amerikan uyarlaması için de kalem sallayacak Mark Protosevich ile anlaşılırken, filmin dağıtımcısıysa Warner Bros olarak belirlendi.

Peki bütün bunları beyazperdeye kim aktaracak? Daha doğrusu, Mass Effect hangi yönetmenin düşsel süzgecinden geçerek hayat bulacak? Biz de düşündük ve olası gördüğümüz isimleri (daha doğrusu temennilerimizi) sizlerle paylaşmaya karar verdik. Sizin de fikirleriniz varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

Ridley Scott:

Ridley Scott

Ridley Scott

Onu yalnızca Alien ve Blade Runner gibi muhteşem bilim kurgu filmlerinden tanımıyoruz. Ridley Scott, aynı zamanda Gladyatör, Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven) ve Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down) gibi filmlerde bizlere sunduğu epik karelerle hafızamıza kazınmış bir yönetmen. Kendisi şu an ilk Alien filminin öncesinde yaşananları anlatacak bir film üzerinde çalışıyor ve bu yüzden bir Mass Effect projesinde yer alması pek mümkün görünmüyor. Ne var ki, oturaklı bir senaryo ve doğru seçilmiş bir oyuncu kadrosuyla (özellikle Shepard) ortaya çıkacak en iyi Mass Effect filminin altında Ridley Scott imzası olurdu.

Alfonso Cuaron:

Alfonso Cuaron

Alfonso Cuaron

Alfonso Cuaron, Alejandro Gonzalez Inarritu ve Guillermo del Toro ile birlikte Meksika sinemasının dünyaya kazandırdığı en başarılı ve hayal gücü geniş yönetmenlerden biri. Son Umut (Children of Men) gibi muhteşem bir bilim kurgu yapıtına imza atmış olması bir kenara; kendisi aynı zamanda edebiyat eserlerini sinemaya uyarlama konusunda da tecrübeli bir yönetmen. Charles Dickens’ın Büyük Umutlar’ı ve en iyi Harry Potter filmi olarak gösterilen Azkaban Tutsağı, karakter anlatımı konusunda da oldukça başarılı olan Alfonso Cuaron’un yaratıcılığından süzülerek beyazperdeye yansımış uyarlama filmler. Bununla birlikte Meksikalı yönetmenin 2012’de gösterime girmesi beklenen yeni filmi Gravity’nin de bir uzay operası olduğunu düşününce, Mass Effect’i de çek be abi diyesimiz geliyor.

13 Yorum

 1. Ziyaretçi

  benim tercihen peter jackson.ama lakers’ın koçu olan peter.eheuhe.nolan diyesim var ama mass effect-nolan biraz garip geliyor.şahsen ridley scott diyorum,savaş sahnelerini en iyi o çeker bu listedekiler arasından.hadi bakalım.

 2. manyaque

  starwars ın yeni mmorpg si old republic i bioware hazırlamıyormuydu ? bu yüzden de ben ce filmin yapımınıda lucas art yapmalıydı böylece hikaye george lucasın tecrübesi ile birlikte çok daha epik yaratılabilecek olmanın dışında mass effect 10-11 … gibi tam bir para makinası haline gelip bioware i zirveye götürebilirdi. Yani ben yönetmenlik kısmına george lucas ve ekibi diyorum ama imkansız sanırım. Legendery pictures ı kötülemek gibi bir amacım yok ama devam niteliği taşıtacak kadar orjinal işler çıakaramıyorlar bence. tek seyredimlik güsel filimler yaptıkları gerçeğini gözardı etmiyorum tabikide.

 3. Ziyaretçi

  @

  • manyaque

   ekmek yese iyi dünya ekmek üretimini eline alacak kadar para kazandı 😀 2008de clone wars animasyonuyla en çok seyredilen ani dizi oldu şimdide 400 bin kayıtlı eleman (bende dahil) mmorpg old republic bekliyor 😀 ama yeter yaw başka hamle kalmadı adama son adımı 3d satr wars olacak soylemedi demeyin 😀

Bir cevap yazın