Mass Effect 3’ün Metacritic Kullanıcı Puanları Neden Düşük?

Alışıldık bir Metacritic hikayesi…

Evet. Yılın hiç kuşkusuz en çok beklenen oyunu Mass Effect 3, dün gerçekleştirilen muhteşem gece açılışı sonrasında Kuzey Amerikalı oyunseverlerle buluştu. Avrupalı oyunseverler ise 9 Mart’ı bekliyorlar.

Oyunun raflara çıkmasıyla birlikte de ilk incelemeler yayınlanmaya başladı haliyle. Metacritic ortalamasına bakılırsa, oyun basınının her üç platformda da Mass Effect 3’ü oldukça beğendiğini görüyoruz. Ancak “kullanıcı puanları” tarafında işler pek yolunda gitmiyor. Aslında buna “alışıldık hikaye” desek daha doğru olur sanırım. Zira daha önce birçok büyük ölçekli yapımda  (Portal 2, Modern Warfare 3 vs…) gördüğümüz gibi, Mass Effect 3’ün “Metacritic kullanıcı puanları” da şimdilik bir hayli düşük; 10 üzerinden 3 seviyelerinde…

Peki bu tuhaf durumun nedeni ne?

Açıkçası düşük puanlı kullanıcı incelemelerinin bir kısmını okuduğunuzda bunun mantıklı gerekçelerden ziyade art niyetli saldırılardan ibaret olduğunu anlayabiliyoruz. Dahası bunun Reddit ve 4Chan gibi oluşumların organize bir saldırısı olduğu söylentisi de ortada dolaşmaya başlamış durumda. Geçtiğimiz yıl BioWare çalışanlarının Metacritic kullanıcı puanlarını etkilemek için sahte hesaplarla Dragon Age 2’ye yüksek, The Witcher 2’ye ise düşük puanlar verdiği ortaya çıkmış ve oyun basınının yanı sora birçok internet topluluğundan da ağır eleştiriler almıştı.

Anlayacağınız; en iyisi Metacritic kullanıcı ve basın puanlarına gözleri kapamak ve oyunu kendi özgür zihnimiz ile değerlendirmek. Zira Mass Effect 3, bu tür puanların güvenilir olmadığının ne ilk ne de son kanıtı.

Bir cevap yazın