Mass Effect 3’ten Yeni Detaylar

Reaper’larla köşe kapmaca…

Üçlemenin son parçasıyla buluşma tarihimiz yaklaştıkça heyecan verici çarpıcı detaylar da su yüzüne çıkmaya devam ediyor hız kesmeden. En son oyunun sistem gereksinimlerini ve 14 Şubat’ta yayınlanacak oynanabilir demosunun detaylarını öğrenmiştik hatırlarsanız. Yeni detaylar ise Alman oyun dergisi Gamestar’dan geldi. Üstelik bu kez enteresan bir oyun mekaniğiyle tanışıyoruz.

Görünüşe bakılırsa BioWare sözünü tutuyor. Önceki iki oyunun eksiklerini gidermeye çalışırken oyuna yeni oynanış öğeleri eklemekten de geri kalmıyor. İşte Gamestar dergisinin ortaya çıkardığı çarpıcı detaylar.

 • Eğer Reaper’ların kontrol ettiği bir bölgeye girersek Reaper’lar bizi avlamak için peşimize düşebilecek. Tahmin etmenin pek zor olmadığı gibi onları atlatmamız gerekecek. Bu da yeni bir mini oyun demek.
 • Hikaye ilerledikçe Reaper’ların kontrol ettiği bölgeler de değişebilecek. Ancak bu değişikliklere sadece ana hikayeyi ilgilendiren kararlarımız neden olacak.
 • Yan görevleri yapmak için yeterince zamanımız olacak (ME2’de final görevine çıkmadna tüm yan görevleri yapmaya çalışanlar bunun ne demek olduğunu anlayacaklardır. Spoiler vermeyeyim.)
 • Yaptığımız bütün görevler NPC’lerin bize olan bakış açılarını etkileyecek (sadece takım arkadaşlarımızın değil yani). Bazı NPC’ler “paragon” kararlarından etkilenirken bazılarını da verdiğimiz şeytani (renegade yani) kararlarla etkileyebileceğiz. Ayrıca NPC’lerin ırkı da bu durumda etkili olacak.
 • Eski karakterlerden bazıları öldüyse oyunda tamamen farklı olaylar yaşayabileceğiz (ME2’de de benzer birkaç olay yaşamıştık). Bazen yeni bir hikaye örgüsü açılacak, bazen de yerine yeni bir karakter gelecek. Hatta hikaye tamamen farklı bir akış içine de girebilecek.
 • Savaşın ilerleyişi bir şekilde Normandy’i de etkileyecek. Ancak bu konuda detay verilmemiş.
 • Citadel, ilk iki oyundan çok çok daha büyük olacak. Ayrıca ilk iki oyundan tanıdığımız birçok karakterle de yeniden karşılaşabileceğiz.
 • Keeper’ların gizemi başta olmak üzere ilk iki oyundan gelen birçok soru işareti yanıtlarını Mass Effect 3’te bulacak. 

Mass Effect 3, 6 Mart’ta PC, PS3 ve Xbox 360 platformları için raflarda olacak. Büyük bir merakla bekliyoruz!

4 Yorum

 1. marti

  evet yahu ikinci oyunda citadel çok ufaktı.ya bu arada mass effect 2’nin dlclerinde neler olduğunu anlatan bi site,blog neyin var mıdır,oynama fırsatım olmadı,olacağını da zannetmiyorum

  • Uğur Yurtsever

   Evet, oyun zaten Reaper’ların dünyayı işgal edişini konu alıyor. Yani farklı gezegenlerin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerini de ziyaret etme şansımız olacak.

Bir cevap yazın