Mass Effect 3 İçin Ücretsiz Extended Cut İçeriği Duyuruldu

BioWare: “Evet, şimdi de iyice sıvıyoruz…”

Mass Effect serisini henüz oynamamış olsanız bile, son haftalarda üçlemenin büyük bir çoğunluk tarafından tatmin edici bulunmayan, mantık hatalarıyla dolu (ve hatta açık açık Deus Ex: Human Revolution’dan çalınmaya çalışılmış) özensiz, absürd ve gülünç derecede sığ sonuyla ilgili kopan fırtınaları duymamış olmanız imkansız. Yürütülen anti-BioWare kampanyaları, oyunun sonuyla ilgili komik olmaktan öteye gidemeyen teoriler, forumlarda yaşanan tartışmalar, ortaya çıkan çalıntı resimler ve hatta bir oyunseverin BioWare’e yolladığı renkleri farklı (kırmızı, yeşil, mavi) ama tatları aynı 401 minik kek…

Tüm bunlar yaşanırken BioWare’in hemen herkesi düş kırıklığına uğratan son sahneleri değiştireceği ve oyunculara arzu ettikleri doyurucu finali yaşatacağı da vahşi bir söylenti olarak ortada dolaşıyordu. Hikayedeki mantık hatalarının düzeltildiği, ortaya çıkan soru işaretlerinin yanıt bulduğu ve her açıdan daha fazla anlam ifade eden yeni bir son kulağa hiç fena gelmiyordu aslında. Ama BioWare’in “omurgalı” bir tavır sergileyip oyunun sonunu kesinlikle değiştirmemesi veya herhangi bir ekleme yapmaması gerektiğini düşünenler de yok değildi. Açıkçası benim için de oyunun “resmi” ve “gerçek” finali, Mass Effect 3’ün sonunda gördüklerimizdi ve BioWare’in içine düştüğü bu garabetten sıyrılmak için yapacağı her şey iyice “sıvamaktan” öteye gitmeyecekti. Oyunun sonunu yap-boza çevirme fikri, ortaya gerçekten tatmin edici bir sonuç çıkacak olsa bile, beni rahatsız ediyordu.

Günün sonunda ise söylentiler gerçek oldu. Kısmen…

EA ve BioWare, bugün yayınladıkları basın bülteniyle “Extended Cut” adını taşıyacak bir indirilebilir içeriğin yaz aylarında ücretsiz olarak yayınlanacağını duyurdu. Bu içerik oyunun sonunu değiştirmiyor. Ama üçleme boyunca verdiğimiz kararların sonuçlarını daha yakından ve “kişisel” bir açıdan görebileceğimiz nispeten daha uzun bir kapanış sekansı ekliyor oyuna. Yani BioWare “geliştirmek” yerine “genişletmek” fikrini benimsemiş görnüyor.

Oruç ile çok önceden yaptığımız bir konuşma geliyor aklıma… Acaba BioWare ve EA, tüm bunları çok önceden mi planlamıştı? Bütün gözleri Mass Effect 3’ün üzerine çekip haftalarca oyunun konuşulmasını sağlamak için mesela? Her halükarda benim midem artık daha fazlasını kaldırmayacak gibi.

4 Yorum

  1. Zeratul

    Bioware’in oyun seslendirme kadrosundaki kişileri karakter olarakta oyuna katmasını ben yeni bir karakter yaratma konusunda tembellik olarak görmüştüm, ama bu Tali olayı harbiden işin suyunu çıkarmış, bu kadar gezegenleri galaksileri yapıpta gidip Tali’ye bir yüz yapamamak komik bir çelişki çıkarıyor ortaya

Bir cevap yazın