Mass Effect 3 İçin Multiplayer Doğrulandı: İlk Detaylar

Sürpriz olmadı…

Mass Effect 3’ün çoklu oyuncu/ co-op moduna sahip olacağı çok uzun süreden beri kulislerde konuşuluyordu aslına bakarsanız. Hatta bu konuyu defalarca sayfalarımıza da taşımıştık. Tek ihtiyacımız olan resmi bir duyuruydu… ve o da nihayet geldi.

4 kişiye kadar destek verecek bu co-op modunun en ilgi çekici yanıysa tek kişilik senaryoya etki edecek olması. Nasıl mı? Okumaya devam…

 • Co-op modunda Shepard’ı veya ekibinden herhangi birini kontrol etmeyeceğiz. Oyunun co-op modu bizleri galaksinin bir başka ucunda Reaper’lara karşı mücadele veren özel bir takımın hikayesine götürecek.
 • Takımımızı dilediğimiz gibi özelleştirebileceğimiz. Önceki oyunlardan tanıdığımız sınıflar ve Asari, Krogan, Turian gibi kendilerine has özellikleri olan ırklar seçilebilir olacak.
 • Co-op modu oyunun tek kişilik hikayesinden ayrı da olsa, senaryonun bütününü etkileyecek. Bu modda kaydettiğimiz ilerleme, galaksinin Reaper tehdidine karşı ne kadar hazır olduğunu gösteren “galaksi hazırlık” (galactic readiness) seviyesini doğrudan etkileyecek. Bu seviye ne kadar yüksek olursa oyunun iyi sonuna ulaşmak da aynı oranda mümkün olacak.
 • Buna rağmen BioWare’den gelen haberler co-op modunu es geçerek de oyunun en iyi sonuna ulaşabileceğimizi gösteriyor.
 • Oyunun bu çoklu oyuncu içeriği Montreal’de kurulan yeni BioWare stüdyosu tarafından hazırlanıyor. BioWare Edmonton stüdyosu ise önceden olduğu gibi oyunun tek kişilik hikayesine odaklanıyor.

Bu haberin duyurulmasıyla birlikte serinin fanları da ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim çoklu oyuncu içeriğinin oyunun karakterini bozacağını düşünürken bu şekilde oyunun çok daha eğlenceli hale geleceğini öne sürenler de var. Bana sorarsanız bu fikirlerin suyu yeterince iyi bir şekilde sıkılır ve çoklu oyuncu içeriğine harcanan zaman oyunun tek kişilik senaryosundan çalmazsa (ki son dönemde bu tip durumlarla çok sık karşılaşıyoruz) bir co-op modu oldukça eğlenceli olabilir. Siz hangi taraftasınız?

3 Yorum

 1. gouranga

  Tarafım açık ve net ama bu haberi okurken ettiğim kelimeleri burada telaffuz etmeyeceğim. >:|

  Kesin single player dan çalacak bunlar, ağlamak istiyoruuuuuuum.

 2. Ziyaretçi

  Yahu zaten mass effect yeniden oynanabiletesi olan bir oyun,ne gerek var ek senaryoya falan.koy aynı şeyi millet oyundaki karakterlerden falan seçsin.neyse me2 rezaletinden sonra me serisi benim için bittiği için hayal kırıklığına uğramadım kehkehkeh.keşke skyrim’e pvp koysalar,feci sevinirim.skyrim lan

Bir cevap yazın