Mass Effect 3 Aksiyon Açısından Türünün En İyisi Olacak

BioWare’den iddialı açıklamalar.

Bu yılın sonlarında raflarda olmasını beklediğimiz Mass Effect 3’ün 2012’nin ilk çeyreğine ertelendiğinin duyurulmasının ardından EA CEO’su John Riccitiello, Mass Effect 3 ile daha geniş kitlelere hitap etmek istediklerini açıklamış ve bir anlamda bu ertelemenin nedenini bizlerle paylaşmıştı.

Resmi Xbox dergisinin bu ayki sayısında yer alan BioWare röportajı, oyunseverleri birçok soru işaretiyle baş başa bırakan “daha geniş kitleler” ifadesini daha anlaşılır bir şekilde gözler önüne seriyor.

İlk olarak oyunun yapımcısı Casey Hudson neler söylemiş bir bakalım:

Mass Effect 3 SS 6

Mass Effect 3, bir shooter oyunundan bekleyebileceğiniz her şeye sahip bir oyun olarak türünün en iyisi olmayı hedefliyor. 

Kıdemli tasarımcı Christina Norman ise, yeni yetenekler sayesinde çatışmaların artık daha dinamik olacağını vurguluyor:

Savaş alanında çok daha fazla hareketlilik olacak. Mass Effect 2’de yapabildiğiniz her şey mevcut; fakat bu sefer siperden sipere daha rahat geçmeniz, yerlerde yuvarlanmanız, merdivenlere tırmanmanız, arasında boşluk bulunan iki platform arasında akrobatik atlayışlar yapmanız da mümkün. Stratejik bir noktadan diğerine kendinizi kurşunlara teslim etmeden gidebileceksiniz.

Tasarımcı Corey Gaspur da oyuncuların yapacağı tercihlerin hala çok önemli olduğunun altını çizmiş:

Eğer isterseniz grubunuzdaki arkadaşlarınızı ileri göndererek oyuna taktiksel açıdan yaklaşabilirsiniz. Eğer dostlarının güvenini kazanamamış kötü huylu bir Shepard’ınız varsa (renegade) ve yeni güçlü yakın saldırı yeteneklerini kullanmak için aksiyona dalmak istiyorsanız sonucun üzücü olma olasılığı daha fazla.

Kulağa hiç fena gelmiyor aslında. BioWare’in shooter öğelerini bu denli ciddiye alması ve bu şekilde daha geniş kitlelere hitap etme arayışı içine girmesi yanlış bir yaklaşım değil bana kalırsa. Umuyoruz ki aynı özeni rol yapma öğeleri için de gösteriyorlardır.

Öyle sanıyorum ki önümüzdeki ay düzenlenecek E3 2011’de Shepard’ı iş üstünde görme şansını yakalayacağız.

7 Yorum

  1. ziyarteci

    me1 çok daha iyiydi 2den neyse konu bu değil.daha çok aksiyondan kasıtları daha çok sevişme sahnesi olsa gerek,e tabi göremeyeceğiz malum sebeplerden (22 ağustos).

Bir cevap yazın