Mass Effect 2’nin Enteresan Oynanış İstatistikleri

İstatistikler yalan söylemez: Mass Effect 2, tüm zamanların en iyi oyunlarından biri ve oyuncular da bu oyuna hak ettiği değeri veriyorlar.

IGN’nin, Mass Effect evreninin baş tasarımcısı Casey Hudson ile yaptığı röportaj Mass Effect 2’nin ilginç oynanış istatistiklere ışık tutuyor.

Bir yorumda bulunmadan önce hemen istatistiklere bir göz atalım.

Mass Effect 2 İstatistikler

Bu istatistikler Mass Effect 2'nin kalitesini göstermiyor diyen bir adım öne çıksın 🙂

 • Mass Effect 2’nin için ortalama oyunu bitirme süresi 33 saat.
 • İki PC oyuncusu Mass Effect 2’i tam 28 kez bitirirken; dört Xbox 360 oyuncusu Mass Effect 2’i tam 23 kez bitirmiş.
 • Oyuncular oyundaki konuşmaların sadece %15’ini atlamış.
 • Mass Effect 2’nin tek kişilik senaryosunu 66 saat boyunca oynayan birçok oyuncu var.
 • Oyuncuların yaklaşık %50’si ilk oyundan aldıkları kayıt noktasını ikinci oyuna taşıdılar.
 • En çok tercih edilen sınıf “Soldier” olurken; en az tercih edilen sınıf “Engineer”.

Casey Hudson, bu istatistiklerin isimsiz olarak toplandığını ve istatisklerden pek çok şey öğrendiklerini söylüyor. Hudson, “Mass Effect 1 achievmentlarına bakarak oyuncuların çok ilginç oynanış davranışlarını tespit ettik, dolayısıyla bu sayede oyuncuların bizim oyunumuzu nasıl oynadıklarını fark etme şansı yakaladık ve bu durum, oyunu nasıl daha iyi yapabiliriz diye kendimize soru sormamıza sebep oldu” diyor.

Ve, Hudson devam ediyor “bazen bir şey tasarlarsınız ve tasarladığınız şeyin sizin istediğiniz gibi kullanıldığını zannedersiniz ama insanlar bazen bu tasarımları çok farklı kullanabilirler. Eğer siz bu hatanın farkına varmazsanız, aynı yanlışları sürekli yapmaya devam edersiniz. Ama elde ettiğiniz istatiskler sayesinde oyuncuların nelerden hoşlanmadığını bilirseniz; daha güzel işler ortaya çıkarabilir, ilginç olmayan şeyleri eleyebilirsiniz”.

Mass Effect 2 oynayan insanların sadece %15 oranındaki diyalog atlama rakamı bile oyun stüdyolarının Bioware’den öğreneceği ne kadar çok şey olduğunu gösteriyor.  Zira şimdiki oyun geliştiricileri, kendi oyunlarının ara sahnelerine bile katlanamıyorlar (bakınız: Ara sahneleri ESC ile geçen hıyarlar)

14 Yorum

 1. Ziyaretçi

  En çok oynanan class’ın soldier olması (diğer tüm classların toplamından bile fazla,hey maşallah) oyunun nasıl bir kitleye göre yapıldığını belli ediyor zaten.

 2. Uğur Yurtsever

  Evet, canım zaten Mass Effect 2 RPG falan değil ne alakası var. Bir kere inventory falan yok, eşya alıp satamıyoruz. Sonra uzun uzun diyaloglar da koymamışlar. Böyle RPG mi olur? Peh! Ziyaretçiye katılıyorum.

  Tüm arkaik RPG sever dostlara selam. Evet, size katılıyorum kimse artık sizinle masaüstü FPS oynamak istemiyor. 🙁

  Uzaylıların fare yedikleri bir dizi vardı Ziyaretçiler diye. Niyeyse öyle aklıma geldi. 🙂

 3. Ziyaretçi

  Ya Uğur bırak Allah aşkına ya.Gelip bana Mass Effect rpg demeyin,kalbinizi kırarım.Arkaik falan deyince haklı olmuyorsun.Trollitör diye hitap etmek lazım aslında sana ama neyse.Aksiyon rpglere karşı değilim,hatta eski tarz rpglerden daha çok hoşuma gittiklerini söylebilirim,tabi düzgün yapılırsa.Saldırılır tabi ki,sen ilk oyunun yarattığı efsaneyi batırırsan saldırırım,sizin Mafia 2’ye saldırdığınız gibi.Casual trollümsüler ve sözüm ona revizyonist rpgciler benimle muhattap olmayı keserlerse sevinirim 🙂

 4. Uğur Yurtsever

  Demiyoruz zaten canım. Böyle RPG olmaz olsun. Inventory olmadıktan sonra n’apim ben öyle oyunu. Zaten efsaneyi de batırmışlar evet. Hatta aynen Mafia 2’ye benziyor dediğiniz gibi. Zaten biz de Mafia 2’ye saldırıyoruz. Tespitinize hayran kaldım. Her oyun Planescape: Torment gibi olmalı; ama yapmıyorlar işte. Allah onları nasıl biliyorsa öyle yapsın. :((

 5. Ziyaretçi

  git rpg oyna ozman isin olmasin ms2 le kardes rpg oyunlari cok kafa utuluyor her her invetory olucak oyun rpg oıluck diye bsy yok prg ogeleri tasiyan bir oyun ms 2 tmmi hayatmda oynadigim en guzel oyunlardan biri

 6. mustafahayden

  O diyolag atlamaların %15 i bulmasının sebebi oyunu birçok kez bitirenlerdir. Yoksa adamlar niye atlasın diyalogları.

  Oyuna başlayan kitlenin %50 si oyunu bitirdi ne demek ya, geri kalan %50 ne yaptı. Başlarım öyle işe. 

  Bide gezegenlerdeki madencilik ile bi araştırma yapsalardı, gerçi millet s.ve s.ve topladı o madenleri ama hakkatten madenci gibi çile çekti.

 7. lazboy

  su RPG oyunlarinda en sevmedigim sey npc lerle konusup verdikleri gorevi pc basinda aramak saater suruyor bir gorev ulana kadar Nefret ediyorum RPG oyunlarindan Mass effec Rpg olmasin artik ya Engineer cok iyi bence

Bir cevap yazın