Mass Effect 2 Kasumi – Stolen Memory DLC İnceleme

2010’a muhteşem bir başlangıç yaptık Mass Effect 2‘yle. AD&D’den fırlamış ağır RPG öğelerine sahip oyunların dışında kalan yapımlara RPG gözüyle bakmayan enteresan oyunseverlerin beğenisini kazanamamış olsa da; ufukta Mass Effect 2’yi 2010’un açık ara en iyi oyunu olma yolundan alıkoyabilecek tek bir yapım bile görünmüyor.

BioWare, oyun çıkalı üç ay olmasına rağmen ücretsiz içerik ağı Cerberus Network’ten yayınladığı yeni görevler, silahlar ve en önemlisi muhteşem hovercraft Hammerhead ile bizleri oyalamayı başardı. Artık daha doyurucu içeriğe sahip ücretli bir DLC yayınlamanın vakti gelip çatmıştı.

Kasumi’s Stolen Memory, Mass Effect 2 için yayınlanan ilk ücretli indirilebilir içerik olma özelliğini taşıyor. 560 BioWare puanı, yani 7$ ödeyerek bu içeriğe sahip olabiliyoruz. Peki Kasumi’s Stolen Memory, ödeyeceğimiz paranın hakkını veriyor mu? Merak etmeyin bu sorunun cevabını bulmak çok uzun sürmeyecek.

İçeriği indirip kurduktan sonra, Normandy’deki kişisel terminalimize bizi Citadel’e yönlendiren özel bir mesaj geliyor. Citadel’e iniş yaptığımız andaysa grubumuza katılacak gizemli, yetenekli ve bir o kadar da küstah ve neşeli bir hırsız olan Kasumi’yle tanışıyoruz. Tabi Mass Effect evreninde her iyiliğin bir bedelinin olduğunun farkındayız artık. Kasumi’yi grubumuza katmak için öncelikle onun için çok önemli olan tehlikeli bir göreve atılmalıyız. Bu görev ana oyunda da karşımıza çıkan “sadakat” (loyalty) görevlerinin bir benzeri aslında.

Mass Effect 2 Kasumi Stolen Memory 1

Bu, kesinlikle bir çıkma teklifi değil...

Bu noktada aklımıza hemen Cerberus Network’ten ücretsiz olarak yayınlanan Zaeed gelebilir. Ne var ki Kasumi’nin hikayesi çok daha sağlam ve sinematik açıdan daha dokunaklı. Ayrıca Kasumi’yle başbaşa çıktığımız “Stolen Memory” görevi oyundaki diğer sadakat görevlerinden kesinlikle çok daha eğlenceli. Öyle ki ana oyunda yaptığımız hemen her şeyi bu görevde de bulmak mümkün. Renegade veya paragon puanıyla sonlanabilecek ve zaman zaman eğlenceli bir hal alan diyaloglar, güvenliği yüksek bir bölgeye sızmaya çalıştığımız anlar,  sıkı çatışma sahneleri… Özellikle Kasumi’nin yakın dövüşteki hünerleri bizi etkilemeyi başarıyor. Bu görev, sanki ana oyunun eğlenceli bir konsantresi gibi.

Aynı sözleri görsel tasarım ve bölümler için de söyleyebilirim. Zira BioWare yine kesinlikle kolaya kaçmadığını gösteriyor bizlere. Ekran gördüğümüz her şey ana oyunun kalitesinde ve tek kelimeyle enfes hazırlanmışlar.

Ne var ki bu görev, bir saat gibi kısa bir sürede bitirilebiliyor. Bu gerçekten çok kısa bir oynanış süresi ve Kasumi’nin hikayesi ne kadar güzel olursa olsun, görev bitip Normandy’e döndüğümüzde kesinlikle bir doygunluk hissi yaşamıyoruz.

Bu paketle birlikte yeni bir achievement’a, Locust isimli etkili bir SMG’ye ve Kasumi’nin özel flashbang yeteneğine kavuşuyor oluşumuz sizi ne kadar etkiler bilemiyorum ama; Kasumi’s Stolen Memory, kısa oyun süresini göz önüne alınca, yalnızca Mass Effect 2 fanatiklerine önerilebilecek bir içerik olmuş. Benden illa bir puan bekliyorsanız da 79’un üstüne çıkamayacağımı söyleyebilirim. Ne var ki BioWare, oynanış süresini yeni yan görevlerle iki saatin üzerine çıkarsaymış Kasumi’s Stolen Memory’e hiç düşünmeden 90 puan verebilirdim.

Ne yapalım, artık Cerberus Network’ten yayınlanacak yeni ücretsiz içeriklerin yolunu gözlemektan başka çaremiz yok gibi. Boş boş beklemektense benim yaptığımı yapıp, 3 aydır yayınlanan içeriklerle birazcık da olsa genişlemiş Mass Effect 2’yi bir kez daha bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın