MASS EFFECT 2 İnceleme

Benim Shepard’ım Senin Shepard’ını Döver

Mass Effect 2 3

Usta aktör Martin Sheen, gizemli Illusive Man rolünde muhteşem bir performans sergiliyor.

BioWare, Mass Effect’i raflarla buluşturduktan sonra “sakın kayıt dosyalarınızı” silmeyin demişti hatırlarsanız. “Bazı sürprizlerimiz olacak.” Elbette rol yapma oyunlarıyla haşır neşir olan oyunseverler, bunun karakter aktarma özelliğiyle ilgili bir şey olduğunu hemen anlamışlardı. İşte bugün o noktadayız. Mass Effect 2, bizden eski kayıt dosyamızı istiyor. Elbette bu zorunlu bir özellik değil ancak bu koca üçlemeyi kendi ellerinizle şekillendirmek istiyorsanız, ilk oyunun kayıt dosyasına ihtiyacınız var.

İlk oyunda verdiğimiz bütün önemli kararlar ki buna yol arkadaşlarımızla ilgili olanlar da dahil, Mass Effect 2’de karşımıza çıkıyorlar. Yani tanıdık kararlara olduğu kadar tanıdık yüzlere de rastlamamız olası. Bunun da ötesinde ilk oyunun sonunda verdiğimiz kararlara göre, Mass Effect 2’nin açılış sahnesi dahi tamamen farklı olabiliyor. BioWare’in oyuncular üzerinde yaratmak istediği dramatik his, Mass Effect 2 ile hedefi tam 12’den vurmuş diyebilirim.

Mass Effect 2 4

Kayıt dosyanızı aktardığımızda, ilk oyunda neler yapmışız görebiliyoruz.

Bu karakter aktarma işlemiyle yüksek seviye süper güçlü Shepard’ımızı Mass Effect 2’ye aktaramıyoruz maalesef. Yine de oyuna başladığımızda, ilk oyunun sonundaki seviyemize göre, bir miktar paranın yanında silah ve zırhımızı güçlendirmek için kullanabileceğimiz materyali cebimizde hazır buluyoruz. BioWare’in seriye bağlı oyuncuları ödüllendirmesi güzel bir düşünce.

Oyunu bitirdiniz, ama kayıt dosyanızı silmişsiniz. Mass Effect 2, sizin adınıza ilk oyuna dair bazı kararları vermiş olarak başlıyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu, BioWare’in oyunculara yaşatmayı planladığı dramatik deneyimin kaybolması demek.

Mass Effect 2’ye dalmadan önce, her rol yapma oyununda olduğu gibi, karakter oluşturmamız bekleniyor. Bu kısım, genel hatlarıyla ilk oyundan farklı değil. Kayıt dosyanız yoksa, ilk oyunda olduğu gibi cinsiyet, isim, geçmiş, psikolojik profil, yüz detayları ve sınıf seçiminizi yapıyorsunuz. Kayıt dosyası  aktaran arkadaşlar da isterlerse yeni bir yüz oluşturabiliyor veya farklı bir sınıf seçebiliyorlar. Tabi bize bu seçme şansını sağlayan süreci anlatıp minik sürprizleri bozmak istemiyorum. Şu kadarını söyleyeyim; ilk oyunla kurulan şaşırtıcı bağları gördüğünüzde, eminim çok heyecanlanacaksınız.

Mass Effect 2 5

Thane Krios, ilginç kişiliğiyle sizi kendine hayran bırakacak.

Mass Effect 2 için yayınlanan videoları düzenli olarak takip ettiyseniz, sınıfların bir takım düzenlemelere ve yeniliklere sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Yine, birbirinden tamamen farklı oynanış dinamiklerine sahip 6 sınıf seçeneğimiz var

Soldier olup her türlü ateşli silah ve mermi tipinde uzmanlaşıp dayanıklı zırhlar giyebileceğimiz gibi Adept sınıfını seçip saf biyotik güçlerin ustası olabilir, düşmanımızı tek bir kurşun dahi sıkmadan alt edebiliriz. Gizliliği seviyorsanız seçiminiz, düşmanını uzaktan veya yakından sessizce avlayabilen teknoloji uzmanı Infiltrator olacaktır. Tabi Engineer olup üstün teknolojik yetenekleri ve savaş drone’uyla çatışmada taktik ve teknolojik üstünlüğü ele almayı da seçebilirsiniz. Savaş alanında ateş gücünden önemli şeyler de vardır diyor ve teknolojik yeteneklerinizin yanına biyotik yetenekler de istiyorsanız, bir destek sınıfı olan Sentinel sizin için doğru seçim. Bunların hiçbiri bana göre değil diyorsanız; Vanguard sınıfını seçip sahip olacağınız biyotik yetenekler ve ateş gücüyle ölümcül bir yakın dövüş makinesine dönüşmek tam size göre.

İşin asıl güzel yanı, BioWare’in bütün bu sınıflara kazandırdığı ufak güzellikler. Engineer’ın savaş drone’ları, Infiltrator’un kendini bir süre görünmez yapabilmesi, Sentinel’in giydiği ısıya dayanıklı özel teknolojik zırh… İlk Mass Effect’in kurdu dahi olsanız, bu yeni oyunun sunduğu güzellikleri tam anlamıyla keşfetmek, sizin için çok farklı bir deneyim olacak.

34 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Yazı uzun olmasına rağmen gerçekten akıcı. Uğur yine döktürmüşsün.

  İlk oyundan kalan save durmasına rağmen ilk oyunu tekrar bitirecem. Ardından Mass Effect 2 deneyimi başlasın 🙂

 2. Ziyaretçi

  bu oyun çok abartılıyo.gelmiş geçmiş en iyi rpg lerden biri demek zaten ayrı bi saçmalık.bi fallout bi oblivion bi daggerfall bi planescape torment olabilir mi? sadece piyasa oyunu

 3. ZakkWylde

  Evet, Mass Effect 2 gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri. Haklısın 🙂

  Tabi bunu görebilmek için başarısız Elder Scrolls oyunlarını ve Mad Max- Dr. Strangelove’dan araklanmış konseptlere sahip oyunların etkisinden çıkmak lazım.

 4. Uğur Yurtsever

  Mass Effect 2 çapında bir oyuna (hele hele Oblivion ismiyle yan yana koyarak) piyasa oyun (ne demekse :p) diyebilmek ne kadar gülünçse; Fallout’a da Mad Max ve Dr Strangelove’dan arak diyebilmek o kadar gülünç.

  Neredeyse 20 yıldır, her türlü RPG’yi her türlü oyun platformunda ve zamanında oynadım. Bunu elbette hava atmak için söylemiyorum. Gelmek istediğim nokta şu; elmalarla armutları yan yana koymadan önce eleştirdiğimiz oyunu baştan sonra özümseyerek oynadığımızdan emin olalım 🙂

 5. Oruç Dim

  “Ne ara aldın, ne ara bitirdin” diyen arkadaşa ilk önce bana ve diğer editörlerimize oyunların inceleme versiyonlarının genelde oyun çıkmadan önce gönderildiğini belirtmek isterim. Ayrıca bizim işimiz bu olduğu için oyunları oldukça kısa bir sürede, genelde 1, eğer oyun uzunsa 2-3 günde bitirdiğimizi belirtirim. Herkes her oyunu aynı hızda bitirebilir ya da bitirecek diye bir kaide yok. Kaldı ki oyun 30 Ocak’ta çıktı Avrupa’da, şu anda Aral oyunu bütün oyun satan yerlere göndermiş durumda.

 6. Ziyaretçi

  Bugüne kadar oynadığım en iyi oyunlardan biriydi. Hem aksiyonu hemde film gibi diyalog sahneleriyle çok bu yılın en iyi oyunu kesinlikle bu. Dragon Age beni çok şaşırtmıştı fakat Mass Effect 2 daha da fazla şaşırttı. Bugün ilk oyundan gelen savelerle beraber hikayede 700den fazla değişik noktanın oluşturulduğunu okudum biryerde. Bioware çok büyük bir oyun yapmış onurlandırdığınız için teşekkürler.

   

   

  • mokoko

   bu sitede yazı ve incelemelerin yüzde % 90 çeviri ama sorsan inkar ederler çyazı veya incelemenin yanına kendi isimlerini yazınca çogu bizim diyerek milleti keklemey çalışıyorlar

   • Oruç Dim

    Bir şeyin çeviri olduğunu ispatlamak zor olmadığından bundan sonra delillerle konuşursan, eğer delilin yoksa da böyle anlamsız yorumlar yazmazsan seviniriz. Çok fazla bir şey istemiyoruz, değil mi?

 7. Ziyaretçi

  Bu oyun gelmiş geçmiş en iyi rpglerden biri bide ortaçağ karanlıgında degil uzay karanlıgında geçiyor hiç aklıma gelmezdi bu kadar teknolojik gelişmenin oldugu bi rpg yapılabilecegini tek kelime ile MÜKEMMEL

 8. Tahir Meylani

  Biraz geç oldu ama Mass Effect 2’i sonunda bitirdim.

  Oyunu bitirince bir kez daha neden oyun oynamayı bu kadar çok sevdiğimi hatırladım.

  Mass Effect 2 her yönüyle tüm zamanların en iyi oyunlarından biri.

 9. Mercan Dede

  bu FİLMİ bende izledim :D.oyun güzelde collector stationda herkesin yaşaması için 4 kere tekrar başlamak zorunda kaldım herkesi loyal yapıp upgradelerle birlikte ve doğru taktik izleyince herkes yaşayarak mass effect 3 e importlayabiliyonuz.tabi masseffect 3 çıkarsa oraya götürürsünüz.

  dipnot:mass effect 2nin sonunda geberen adamlarını me 3de olmayacaktır.

 10. Oldubile

  @Tahir Meylani
  “Bu oyuna bir Türkçe yama yapacak babayiğit tanımıyorum.” demişsin, şimdi googleye gir ve mass effect 2 türkçe yama yaz bakalım ne çıkıyo. %100 türkçe yaması yapıldı bile.

Bir cevap yazın