Masaüstünde Düello: Kablosuz Klavye ve Fare Setleri Karşı Karşıya

Microsoft Kablosuz Masaüstü

THG Türkiye’ye Microsoft tarafından yollanan Microsoft Kablosuz Masaüstü (Microsoft Wireless Desktop) bir verici, bir klavye, bir fare ve bir de uygulama programı içeren CD-ROM’dan oluşan bir paket. İlk heyecanla paketi açıp bileşenleri dışarı çıkardığınızda bir anda karşınıza çıkan farenin optik olmadığını görüp ufak bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Malum artık toplu fareler “out”, ışıklı fareler “in”. İlle de uygun bir yüzey (örneğin bir Mouse-Pad) istememesi, iki de bir içine dolan saç, kıl, toz, yün yüzünden temizlemek ihtiyacı hissetmemesi optik fareleri son derece popüler yapıyor. Ancak yeni bir teknoloji olduğu için bu farelerin fiyatı toplu rakiplerine göre biraz tuzlu, bu yüzden genel paket maliyetini yükseltmemek amacı ile pakette toplu fare kullanıldığını tahmin ediyorum. Şimdi önce bu bileşenleri bir bir tanıyalım.

Microsoft Kablosuz Masaüstü

Kablosuz Fare

Toplu olmasının dışında hiç bir dezavantajı olmayan farenin ergonomik tasarımı Microsoft’un bu aygıtlar için yaptığı Ar-Ge yatırımının boşa gitmediğini gösteriyor. Kablosuz farenin mimarisi son derece başarılı, ele tam oturuyor ve ağırlığı da son derece dengeli. Klasik sol ve sağ fare düğmelerinin ortasındaki çark da (wheel) başarılı bir tasarım, bir tekerlek gibi kontrolsüzce kaymıyor, onun yerine tık tık atlamalarla gidiyor, ki ben şahsen daha iyi kontrol edilebildiği için bu tür çarkları seviyorum. Kaydırak aynı zamanda üstüne basılabilen bir düğme görevini de görüyor. Yani farenin üzerinde sol ve sağ tıklamaya ek olarak bir de orta tıklama düğmesi var. Bu düğme “default” olarak sadece sayfayı yukarı aşağı kaydırmaya kilitlemek için kullanılıyor, ancak beraberinde gelen yazılımı yükledikten sonra bu düğmenin işlevini değiştirebiliyorsunuz.

Farenin sol ve sağ kenarlarında başparmak ve yüzük parmağınız ile tıklayabileceğiniz birer düğme daha bulunuyor. Özellikle Web sayfalarında ileri ve geri sayfalara gitmek için tasarlanmış olan bu düğmelere ben bir türlü alışamadım ancak örneğin Volkan bu düğmeleri sıkça kullanır ve oldukça yararlı olduklarını düşünüyor. Bu arada, bu düğmelerin işlevlerini de yazılım yolu ile değiştirebiliyorsunuz. Henüz paketinden yeni çıktığı için midir bilemem, bu yan düğmeler bana biraz sert geldi, basmakta zorlandığımı söyleyebilirim.

Microsoft kablosuz fare iki adet AAA pil kullanıyor

Microsoft kablosuz fare iki adet AAA pil kullanıyor

Kablosuz fare, iki adet AAA (fotoğraf makinelerinde olan) kalem pil ile çalışıyor. Marka olarak Energizer Alkaline piller öneriliyor. Farede avucunuzun içerisine gelen bölüm farenin arkasındaki bir düğmeye basarak kaydırıp açılıyor ve altından pil yuvası bulunuyor. Paketten de iki adet AAA Energizer Alkaline pil çıkıyor.

Kablosuz Klavye

Fare daha iyi olabilirdi, ancak klavyeye diyecek tek kelime yok. Temel olarak Microsoft’un son derece başarılı Internet klavyesinin kablosuz bir klonu ile karşı karşıyayız. Tuşların hissi çok iyi, özellikle hızlı yazan bilgisayar kullanıcıları için son derece rahat bir yazı yazma ortamı sağlıyor. Boşluk tuşunun ekstra büyük olması bir puan kazandırıyor.

Standart tuşlara ek olarak klavyenin üzerinde fonksiyon tuşlarının üstünde 7 adet ekstra tuş daha bulunuyor. Nümerik tuş takımının üstünde bulunan üç tuş da eklenince ekstra tuş sayısı 10’a çıkıyor. Bu tuşların “default” olarak programlandıkları işlevler var, ancak CD-ROM ile beraber gelen yazılımı yükledikten sonra bu tuşları istediğiniz gibi programlamanız mümkün. İstediğiniz favori programları açmak, ekrandaki bir pencereyi kapatmak, favori müzik veya video yazılımınızı çalıştırmak gibi işlemleri bu tuşlara istediğiniz gibi yükleyebiliyorsunuz.

Kablosuz klavye iki adet AA (standart, bildiğimiz) kalem pil ile çalışıyor. Klavyenin arkasında bulunan pil bölümüne pilleri takıp çalıştırıyorsunuz. Marka olarak Energizer Alkaline piller öneriliyor. Paketten yine iki adet AA Energizer Alkaline pil de çıkıyor.

Klavyenin alt bölümüne paketin içerisinden çıkan ve ellerinizi dayayabileceğiniz bir “palm rest” takabiliyorsunuz. Bu parça da eklenince klavyenin boyutu biraz büyüyor ancak uzmanlar sağlıklı bir klavye kullanımı açısından bu parçanın önemini sürekli olarak vurguluyorlar. Bu yüzden takılı tutmanız önerilir.

Yazılım Desteği

Microsoft Kablosuz Masaüstü ile beraber gelen CD-ROM’dan, klavye için IntelliType Pro 2.1, fare içinse IntelliPoint 4.0 yazılımlarını yükleyebilirsiniz. Aslında Windows XP altında gerek klavye gerekse de farenin üzerindeki düğmeleri çalıştırmak için herhangi bir yazılım gerekmiyor, Windows XP düğmeleri direkt olarak tanıyor ancak tuş işlevlerini kendinize göre değiştirmek ve özelleştirmek için bu yazılımları kullanmak gerekli.

Klavye Kontrol Paneli. Buradan klavye üzerindeki 10 kestirme tuşun özelliklerini değiştirebiliyorsunuz.

Klavye Kontrol Paneli. Buradan klavye üzerindeki 10 kestirme tuşun özelliklerini değiştirebiliyorsunuz.

Klavye kontrol panelini kullanarak klavye üzerindeki kestirme tuşları tekrardan programlayabilirsiniz. Benim favorim kesme kopyalama ve yapıştırma tuşlarını atamak oldu. CTRL + C, CTRL + V tuşlarına basacağım diye ellerimi garip pozisyonlara sokmak yerine bu tek tuş kullanımının daha sağlıklı olduğuna karar verdim.

Fare kontrol paneli. Farenin bir çok özelliğini bu paneli kullanarak değiştirebilirsiniz.

Fare kontrol paneli. Farenin bir çok özelliğini bu paneli kullanarak değiştirebilirsiniz.

Fare kontrol panelini kullanarak bir çok farenin bir çok özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Tuşları programlamaya ek olarak fare çarkının çalışma stilini de değiştirmek elinizde. Örneğin tek tek satır kaydırmak yerine sayfa sayfa kaydıracak şekilde ayarlamanız mümkün. Böylece, örneğin çok uzun belgeler, raporlar okumanız gerekiyorsa çarkı daha verimli kullanmanız mümkün oluyor.

Değerlendirme: Microsoft Wireless Desktop

Klavye için söyleyecek tek şeyimiz olabilir, üzerinde NumLock, ScrollLock ve CapsLock ışıklarının olmaması. Pili fazla tüketmemek için olacak, bu ışıklar vericinin üzerine yerleştirilmiş. Ancak kalabalık masaüstlerinde bu verici pek görünmeyeceği için (hatta örneğin ve vericiyi ortalıkta dolanmaması için masanın altına yapıştırdım, nasıl fikir ama?) pek bir anlamı yok. Fare ise standart bir Microsoft fareden beklenen özelliklerin dışında ekstra bir içeriğe sahip olmamakla beraber ergonomi açısından son derece başarılı. Sadece toplu olmaması bir eksi puan getiriyor.

Bir cevap yazın