Masaüstünde Düello: Kablosuz Klavye ve Fare Setleri Karşı Karşıya

Masaüstünde Düello: Kablosuz Klavye ve Fare Setleri

Sizi bilmem ama ben klavyem ve faremden şikayetçiyim. Neden mi? Çalıştığım ortamda masamın üstü dergi, telefon, kalemlik, kahve fincanı, sigara, faks makinesi, joystick, kulaklık, mikrofon ve daha adını bile bilmediğim bir yığın ıvır zıvır ile dolu. Bunları atamıyorum, ama bunlar olmadan da yapamıyorum. Üstüne üstlük hayatımın yarısı bilgisayar üzerinde geçtiği için bütün bu çıfıt çarşısına bir de klavyem ve farem tuz biber ekiyorlar. Klavye zaten çok yer kaplıyor, kablosu masüstündeki ıvır zıvırın arasında düğüm olmuş durumda. Uzun zamandır kablosunu görebilmiş değilim zaten. Ancak bir bardak devrildiğinde kablo ortaya çıkıyor.

Farem ise bir başka alem. Bilirsiniz, farelerin kullanım şekli masanın üzerinde gezdirmekle oluyor. Ama ne mümkün? Bir kere kendisine çalışabilmek için yer açmak zorundayım. Peki, bir kitabı kenara kaktırdım, kalemliği yana çektim ve yer açtım diyelim. Fare bu, masaüstünde durduğu gibi durur mu? Hayır, sağa sola yukarı aşağı gezdirirken aynen bir fare kuyruğu misali olan kablosu sayesinde masaüstümü darmadağın ediyor, sanki yeteri kadar dağınık değilmiş gibi. Bir tangırtı duyduğumda ayılıyorum, bir de bakıyorum ki, faremin kablosu nasıl etmişse bir fincan kahveyi itina ile yarın teslim edeceğim raporun üzerine döküvermiş, tam isabet!

Uzun sözün kısası, ben bu kablo kalabalığından şikayetçiyim. Aslında “şikayetçiydim” desem daha iyi, çünkü artık değilim. Kablosuz klavye ve fareye terfi ettim, şöyle rahat bir nefes aldım. Eminim sizler arasında da bu dertten muzdarip olan bir yığın bilgisayar kullanıcısı vardır. Hepinize tavsiyem biz dağınık savruk bilgisayar kullanıcılarını birer pranga gibi saran bu klavye+fare kablolarından kurtulmanızdır. Bu ay denk geldi ve THG Türkiye Test Merkezine gelen dört kablosuz masaüstü sistemini inceleme imkanı buldum, izlenimlerimi sizlerle paylaşmayı bir borç biliyorum.

Kablosuz Masaüstü Nedir?

Bu yazımda dört adet ‘kablosuz masaüstü’ sistemini inceleyeceğim. Kablosuz masaüstü aslında Microsoft tarafından türetilmiş bir terim. “Kablosuz masaüstü” denince akla bir verici, bir kablosuz klavye ve bir de kablosuz fare geliyor. Vericiden iki kablo çıkıyor, ikisi de PS/2 standardında olan bu kablolardan biri bilgisayarın fare bağlantısına, diğeri de klavye bağlantısına takılıyor. Elbette, birbirine karıştırmadan. Klavye ve fare bu verici vasıtası ile bilgisayara gerekli sinyalleri gönderiyorlar.

Haberleşme kızılötesi (infrared) olmadığı için verici ile klavye ve farenin ille de birbirlerini direkt olarak görmesi gerekmiyor. Böylece masası kalabalık olan kullanıcıların ille de bu aygıtları birbirlerine gördürtmek için eksantrik kombinasyonlar yapmalarına gerek kalmıyor. Belirli bir mesafede yerleştirmek yeterli. Uzaklık bir masaüstü bilgisayar kullanıcısı için yeter de artar bile. Kapsama alanı açısından incelediğim dört ürün de birbirine çok yakın. Microsoft’un Kablosuz Masaüstü, iletişim uzaklığı olarak maksimum 1.8 metreyi destekliyor. Genius sisteminde ise yaklaşık 1.9 metre içerisinde sinyal iletilebiliyor. (Sonradan eklenen A4 Tech’in kapsama alanı 1.6 m, Logitech ürünü ise 3 mt.’ye kadar çıkabiliyor). Zaten bu uzaklıktan sonra monitördeki görüntüyü (yazıları) seçmek olanaksızlaşacağı için çok önemli değil. Sadece bilgisayarınızda film seyrediyor veya müzik dinliyorsanız fareyi elinize alıp koltuğa uzandıktan sonra düz bir satıhta tıklama yapmak isteyebilirsiniz diye düşündüğüm için bu mesafeleri verdim. Yoksa koltuğa uzanıp yazı yazmayı kim istemez? Eğer monitörünüz duvar boyutunda değilse bu pek mümkün değil, laf aramızda.

Kablosuz klavye ve fare setlerinin kurulumu son derece kolay. Bütün yapacağınız işlem, vericiden çıkan iki kabloyu (fare ve klavye) bilgisayarınızda uygun girişlere takmak, klavye ve farenin pillerini yerleştirmek. Bilgisayarı çalıştırdıktan sonra klavye ve fare genelde vericiyi görüp otomatik olarak çalışmaya başlıyorlar. Bir sorun çıkarsa iki aygıtın arasında haberleşme kurabilmek için alt taraflarda bulunan CONNECT düğmelerine aynı anda basıp yaklaşık üç saniye bekliyorsunuz. Uygun kanaldan haberleşme sağlandıktan sonra artık herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Normal kullanımınıza devam edebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın