Masaüstü Otomatik Yenilenmediğinde Explorer.exe Nasıl Yeniden Başlatılır?

Beğendiniz mi?

Windows 7 işletim sistemi, Vista’nın kullanıcıları çektirdiği çilelerin birçoğundan arınmış olsa da ara sıra sorun çıkarabiliyor. Bu sorunların arasında masaüstünün otomatik olarak kendini yenilememesi de var.

“Masaüstünün kendini otomatik olarak yenilememesi ne demek?” derseniz şöyle anlatabilirim sanırım: Örneğin masaüstünüzde bulunan bir dosya var. Bu dosya silmenize rağmen orada kalabiliyor bazen. Aslında dosya gerçekten siliniyor fakat simgesi masaüstünde kalabiliyor. Ya da masaüstünde bulunan bir belgeyi yeniden adlandırdınız ya da herhangi bir değişiklik yaptınız. Bu değişiklik gerçekleşiyor aslında, fakat masaüstü kendini yenilemediği için değişikliği görmek mümkün olmuyor.

Can sıkan bu problemi, bilgisayarı yeniden başlatarak çözmek mümkün tabi fakat yeniden başlatma işlemi her sistemi için kısa sürmeyebilir ve her an için mümkün olmayabilir. O yüzden bu sorunun Windows Gezgini’ni kapatıp tekrar açarak nasıl çözülebileceğine bakacağız.

Bunun için yapmamız gereken şey, Explorer.exe işlemini kapatıp tekrar başlatmak.

Windows 7 - Explorer.exe Kapatma

Explorer.exe işlemi Görev Yöneticisi aracılığıyla kapatılabileceği gibi Başlat Menüsü üzerindeki boş bir bölgeye, Shift ve Ctrl tuşlarına basılı tutarak sağ tıklandıktan sonra çıkan seçeneklerden Gezginden Çık seçeneğini seçilerek de kapatılabilir.

Bunu yaparak Explorer.exe’yi kapattık. Explorer.exe kapandığı için de Görev Çubuğu ve masaüstü simgeleriniz de kaybolacaktır, panik yapmayın.

Şimdi sıra az önce kapattığımız işlemi yeniden başlatmaya geldi. Bunu yapmak için öncelikle Görev Yöneticisi’ni açmamız gerekiyor. Görev Yöneticisi, Ctrl + Alt + Delete kısa yolunu kullanarak gidilen arayüz üzerinden açılabildiği gibi direkt olarak Ctrl + Shift + Esc kısa yoluyla da açılabiliyor.

Windows 7 - Explorer.exe Çalıştırma

Görev Yöneticisi açıldıktan sonra ise yapılması gereken şey Dosya -> Yeni Görev (Çalıştır…) yolunu izlemek ve çıkan kutuya Explorer.exe yazıp Enter’a basmak.

Bunu yaptıktan sonra Explorer.exe çalışacak, Görev Çubuğu ve masaüstü simgeleri tekrar yerlerine dönecektir.

Eğer siz de buna benzer bir problem ile karşılaştıysanız ve farklı bir çözüm kullandıysanız, yorumlarınızı bekliyoruz.

29 Yorum

 1. aslanistan

  Görev yöneticisinden işlemler sekmesinden de explorer uygulamasını kapatmakta mümkün. Ben hep öyle yaparım da. Ctrl + Shift + Esc kısayolunu bilmiyordum iyiymiş.

 2. Volkan

  explorer.exe yazıp enter lıyorum explorer işlemi geliyor 1 sn kalıp tekrar kendini kapatıyor yardım edebilir misiniz

 3. can

  @volkan
  bende de enterlayınca işlem bi anlık gelip gidiyodu ve başlat çubuğu vs gelmiyodu.
  görev yöneticisindeki sekmelerde processes kısmında explorer.exe yazanları tek tek durdurup sonra tekrardan yazıp enterlarsan düzelir gibime geliyo. bende oldu bi denemende yarar var. işlemi durduramadığı için tekrardan açamıyo sanırsam.

 4. can

  bunları uygulamama rağmen sistem yine aynen devam ediyor. bir dosya taşıdığımda veya sildiğimde yenilenmediğinden sanki olmamış gibi duruyor. her işlemden sonra F5 le yenilemekten sıkıldım.

 5. tan

  bu problem benim başımı daha ne kadar ağrıtacak diye düşünürken çözüm geldi.. Yrum yazmayı bir borç bildim.. Teşekkürler..

 6. Levent TEKER

  Teşekkürler. 🙂
  Birçok çözüm önerisi inceledim. Ancak bu harikaydı ve sorunum kalmadı.

 7. Kenan

  Ben yazıyorum explorer.exe yazıyom ama bişe çıkmıyor lütfen acil yardım edin

 8. kaan

  Allah razı olsun yanlışlıkla ses simgesini kaybettim ne yaptıysam hangi siteye girdiysem çözüm bulamadım bu yöntemle geri getirebildim sağolun :))

 9. BİR İNSAN

  abi allah sizden razı olsun ses yöneticisini kaybetmiştim bu siteye girdim baktım geri geldi her şey. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 😀

 10. enes

  bende oluyo ama bilgisayarı kapatıyorum açtıktan sonra tekrar oluyo bana yardım edin

 11. İbrahim Efe

  Merhaba;
  Ben genel olarak önce her hangi bir (Windows gezgini) Klasörü açıyorum. Daha sonra Görev Yöneticini açıyorum ardından açılan klasör Windows gezgini olarak görünüyor zaten üstüne tıklayıp sağ altta YENİDEN BAŞLAT seçeneğine tıklıyorum Masaüstü (Explorer.exe) yeniden başlatılıyor. Böylece oluşan sorunlşar düzeliyor bir bakımdan cursor’a sağ tıklayıp yenile yenile demenin kısa ve etkileyici hızlandırılmış çözümü..

  • İbrahim Efe

   Sistemim Windows 10 Sistemim stabil ve sorunsuz olarak çalışsa da bu şekilde yapmak biraz olsun hızlandırıyor.

 12. Haci

  Allah razı olsun biri trolledi sonra ekran gg yerine geldi sayenizde çok çok teşekkür ederim.

 13. yusıf

  Ben explırer.exe yi sonlandırdım bilmrden ve sonra pcyi yeniden başlattım ve artık tirw yanıp sönüyor pc açılmıypr napabilirim acil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php