Masaüstleri İçin Düşük Tüketimli, Yüksek Başarımlı Intel İşlemciler

İşlemci Seçimi 101

Pek çok insan araba almadan önce kapsamlı bir araştırma girmekten çekinmez ancak aynı şeyi bilgisayarlarının işlemcileri için söylemek zor. Eskiden kendinize uygun işlemciyi seçmek kolay bir şeydi ancak bugünlerde en iyi modeli bulmak gittikçe zorlaşıyor; teknolojiyi anlamak uzun okuma seansları gerektiriyor. Hem AMD hem de Intel birden fazla ürün serisi sunuyor ve sadece isimlerine veya model numaralarına bakarak bu işlemcilerin neler sunduğunu anlamak son derece zor. Aşağıdaki tablodan şu anda bulabileceğiniz işlemciler hakkında kabaca fikir edinebilirsiniz:

  AMD Intel
Günümüz masaüstü işlemcileri Sempron (tek çekirdek)*
Athlon 64 (tek çekirdek)
Athlon 64 X2 (çift çekirdek) her ikisi de Soket 939
Celeron D (tek çekirdek)*
Pentium 4 6×1 (tek çekirdek)
Pentium D 900 (çift çekirdek) her ikisi de Soket 775
Günümüz masaüstü işlemcileri Turion 64 ML serisi (tek çekirdek, en fazla 35 W)
Turion 64 MT serisi (tek çekirdek, en fazla 25 W) her ikisi de Soket 754
Pentium M (tek çekirdek)
Core Solo (tek çekirdek)
Core Duo (çift çekirdek) hepsi Soket 479

* Bunlar almanızı tavsiye etmediğimiz düşük fiyatlı işlemciler.

Bütün işlemci ailelerinin farklı hızlarda çalışan pek çok farklı sürümü olduğuna dikkat edin ancak bazı durumlarda farklı model numaraları farklı özellikleri de anlatıyor olabilir. Örneğin, AMD Turion 64 MT, aynı hızda olmasına rağmen 64 ML’ye göre enerji tüketimi konusunda daha verimlidir. Athlon 64 3800+ ve Athlon 64 X2 3800+ işlemcileri ise hem yapı olarak hem de saat hızı olarak farklıdırlar. Intel söz konusu olunca Pentium 4 500 serisinin “1” ile bitenleri 64 bit desteklerken Pentium 4 600 serisi “1” ile bitiyorsa 65 nm üretim süreciyle üretildiği anlamına geliyor.

” border=”0″ cellpadding=”3″ cellspacing=”1″>

Ön Bilgi (Nisan 2006) En verimli çift çekirdekli işlemci Intel Core Duo En verimli tek çekirdekli işlemci AMD Turion 64 veya Intel Pentium M En hızlı tek çekirdekli işlemci AMD Athlon 64 FX-57 En hızlı çift çekirdekli işlemci AMD Athlon 64 FX-60 En ucuz çift çekirdekli işlemci Intel Pentium D 805 En ucuz tek çekirdekli işlemci AMD Sempron

Bir sonraki tabloda göreceğiniz AMD ve Intel işlemciler şu anda pazarda bulunan bütün masaüstü işlemcilerini içeriyor. Tek ihtiyacınız olan şey Soket 754 (Turion 64) veya Soket 479 (Core Duo kullanmak isteyip istemediğinize bağlı olarak birinci veya ikinci nesil) yapısında anakarta sahip olmak. Bu anakartlar uygun soğutucularla birlikte geliyorlar.

Bir cevap yazın