Masaüstleri İçin Düşük Tüketimli, Yüksek Başarımlı Intel İşlemciler

Tipik PC Enerji Tüketimi İncelemesi

Bileşen Masaüstü Sistem Tasarruflu Sistem Kazanç
İşlemci ~ 30-120 W ~ 10-35 W ~ 60-70%
Platform ~ 15-50 W ~ 10-30 W ~ 20-40%
Ekran Kartı ~ 10-120 W ~ 5-25 W ~ 50-80%
Güç Kaynağı Değişim
n/a
Diğer ~ 15-30 W ~ 5-20 W ~ 30-50%
Toplam Güç Tüketimi* ~ 70-350 W** ~ 35-110 W ~ 50-70%
* Ekran dahil değil
** Çiftli veya dörtlü ekran kartı, birden fazla sabit disk ve ek genişleme kartları gibi çözümler daha fazla enerji gerektirir

Yukarıda gördüğünüz tablo standart bileşenlerin harcadığı ve verimli sistem bileşenleri tarafından sağlanan enerji miktarlarını gösteriyor. Kazançların önemli ölçüde oynadığını fark etmişsinidir bunun nedeni çeşitli bileşenler için pek çok seçeneğin olması ve hepsinin farklı güç tüketmeleri olarak gösterilebilir:

 • İşlemci
  Enerji tüketimi saat hızına bağlı olarak üssel (exponential) artış gösterir. Buna bağlı olarak saat hızını azalttığınızda çekilen güç miktarı da azalır. Bu iş için Cool & Quiet (AMD) veya SpeedStep (Intel) gibi teknolojiler kullanılır. Bu nokta işlemci türü güç tasarrufu konusunda büyük farklar yaratabilir: modern 65 nm Pentium D 900 veya Pentium 4 6×1 serisi işlemciler daha soğuk çalışırlar ve 90 nm Pentium D 800 ve Pentium 4 500/600 serisi işlemcilere göre daha az enerjiyi boşa harcarlar. AMD işlemciler de bir nesilden diğerine buna benzer değişiklikler gösterir ancak değişim AMD’nin ürünlerinde daha azdır çünkü SOI (yalıtkan üstü silikon) üretim teknolojisi ve işlemci mimarisi daha karmaşıktır.

 • Platform
  Bu terim anakart için kullanılır, yongaseti ve ses yongaları, ek denetleyiciler ve temel gerilim düzenleyicileri gibi diğer tümleşik bileşenleri de kapsar. AMD’nin ürünleri bellek denetleyicisinin işlemcinin içinde olması avantajından yararlanırlarken, günümüzde Intel’in masaüstü yongasetlerinin enerji tasarrufu açısından pek verimli oldukları söylenemez. Yine de taşınabilir sistemlerde kullanılan yongasetleri masaüstlerine göre ciddi ölçüde daha az güç tüketiyorlar.
 • Ekran Kartı
  Günümüz ekran kartları artık sadece devasa görsel veri yığınlarını işlemekle kalmıyorlar aynı zamanda fizik hesaplamalarını da yapabiliyorlar ancak tabi ki bunun için kullanılan milyonlarca transistörlerin faturası muazzam enerji tüketimi olarak geri dönüyor. Sadece Windows ekranının gösterilmesi için bile 15’den 30 W’a kadar enerji harcanabiliyor.
  3B birimlerin de etkin hale gelmesiyle güç tüketimi daha da artıyor ve ekran kartının ısıya dönüştürdüğü miktar 50 ile 120 W arasında değişiyor. Son model ekran kartları PCI Express’in yeterli miktarda enerji sağlayamaması yüzünden fazladan güç bağlantısı gerektiriyor. Tabi ki ikili ekran kartı düzenekleri (ATI Crossfire veya NVIDIA SLI) güç tüketimini de iki katına çıkarıyor.
  Mümkün olduğunca yüksek enerji tasarrufu sağlayabilmek için tümleşik çözümleri kullanmaktan başka seçenek yok. Ne yazık ki şu an için hızlı 3B ekran kartları veya düşük güç tüketimi arasında seçim yapmak zorundasınız (sonuçlara bakın).

 • Güç Kaynağı
  Güç kaynakları sınırlarını zorlamaya başladıkça gittikçe daha az verimli hale gelirler yani daha fazla elektrik ısıya dönüştürülür. Kesin sayılar vermek çok zor çünkü verimlilik derecesi yüke bağlı olarak değişiyor.

 • Diğer
  Güç tüketimine katkıda bulunan sabit disk veya optik sürücü gibi diğer bileşenler de var ancak bunların tüketim değerleri genellikle 10 W’ın altındadır. 2.5″ veya 1.8″ sabit diskler kullanmak güç tüketimini daha da düşürür ancak bu seferde başarımdan kaybedersiniz. Farklar çok fazla olmadığından öncelikle diğer bileşenlere bakmanızı öneriyoruz.

Bu yazıda bütün bileşenleri ayrıntılı olarak incelemeyeceğiz daha çok farklı sistem ve işlemci seçeneklerine odaklanacağız.

Bir cevap yazın