Masaüstleri İçin Düşük Tüketimli, Yüksek Başarımlı Intel İşlemciler

Masaüstleri İçin Düşük Tüketimli, Yüksek Başarımlı Intel İşlemciler

Güç geçtikçe daha fazla kullanıcı dosya indirme, yedek alma, virüs tarama veya web sunucusu çalıştırma gibi nedenlerden dolayı bilgisayarını 24 saat açık bırakıyor. Bu tür işler için kullanılan sistemlerin, sessiz ve enerji tasarrufu yönünden iyi olmaları tercih edilirken standart işlere göre nispeten ağır yük gerektiren işler için de yeterli başarımı sunmaları gerekiyor. Enerji tasarrufu söz konusu olunda AMD’nin Turion 64 ve Intel’in Pentium M işlemcileri en tutumlu olan ürünler ancak hemen belirtelim ki bu ikisinin de modası yavaş yavaş geçiyor. Düşük güç tüketen sistemler için gözle görülür başarım artışı sağladıklarından, gelecek çift çekirdekli işlemcilerin olacak.

Çift çekirdekli işlemcilere bakıldığında herkesin gönlünde yatan modeller AMD Athlon 64 X2 ve Intel Pentium D olarak karşımıza çıkıyor. Pentium D işlemcilerin sadece Athlon 64 X2 daha iyi başarım ve verimlilik sunuyor ancak bizim aradığımız şey daha fazla verimlilik bu da dikkatimizin, Intel’in en son modeli olan Core Duo işlemcilerine yönelmesine neden oluyor.

Intel Core Duo işlemciler 65 nm üretim sürecine sahipler ve yeniden tasarlanan mikro mimarileri sayesinde saat turu başına daha verimli başarım oranları sunarken kendinden önceki model Pentim M’lerden daha fazla enerji gereksinim duymuyor. Intel, bu işlemciler için en yüksek tasarım gücü olarak 31 W değerini belirtiyor ki bu Core Duo işlemcilerin düşük güç tüketimi konusunda en iyilerden biri olma yolunda ilerliyor.

Core Duo, Pentium M ile aynı soket yapısını kullanıyor ancak daha fazla elektriksel değişiklik gerektiriyor yani elinizde olan Soket 479 anakartlarla bu işlemciyi kullanamıyorsunuz. Henüz bu işlemci için uygun anakartlar mevcut değil ancak bazı anakart üreticileri bu iş üzerinde çalışıyorlar. Mart ayında bu çözümlerden birine göz atmıştık 975X yongaseti enerji açısından verimli sayılmaz . Şu an için başka bir seçenek olmadığından bu anakartı ve Core Duo T2600 (2.16 GHz, FSB667) işlemciyi kullanmaya karar verdik.

AMD yakın zamanda çift çekirdekli Turion 64 X2 işlemcilerini duyuracak ancak o zamana kadar masaüstü çift çekirdekli işlemcisi olan Athlon 64 X2 3800+ (2.0 GHz) ve Biostar TForce 6100-939 anakartı kullanacağız. Her ne kadar bu işlemci Core Duo’dan daha fazla enerji tüketse de AMD64 platformunun geneli enerji açısından son derece verimli bu yüzden karşılaştırmanın son derece ilginç olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca MSI 915GM Speedster üzerinde Pentium M 780 ve K8NGM-V üzerinde Turion 64 MT-40 işlemcileri de yarışmaya ekledik. Bu anakartların üzerinde tümleşik ekran kartları olduğunu bilenleriniz olabilir ancak AOpen i975Xa-YDG ile aynı şartları yakalamak için hepsini ayrı ekran kartlarıyla çalıştırdık.

Bir cevap yazın