Manyeto-Optik Depolama İzlenmesi Gereken Yol mu?

Manyeto-Optik Depolama İzlenmesi Gereken Yol mu?

Sayısız seçenek arasından sadece bir kaçı, önemli veriyi uzun bir süre depolamak için doğru sistem olarak seçilebilir. Mevcut araçlar arasında harici sabit diskleri CD’leri, DVD’leri ve kaset sürücüleri sayabiliriz. Ama pek az bilinen bir seçenek daha var: uzun dönemli yedekleme özelliğini yüksek manyetik bütünlüğüne borçlu olan manyeto-optik (MO) sistemler.

Optik teknolojilerden farklı olarak, manyeto-optik sistemlerde sonsuz sayıda yeniden yazım mümkün. Daha da fazlası, plastik kartuşu içerisinde iyi korunduğundan yüzeyinde pratikte hiçbir zaman fiziksel hasar oluşmuyor – tabii doğru kullanıldığında.

MO teknolojisinin ana ilkeleri yeterince açık. İlk başta, yazılabilir ortamın yüzeyi manyetik kuvvetlerden etkilenmiyor. Sabit disktekine benzer bir şekilde polarizasyonu mümkün kılmak için, yüzey lazerle tam olarak ısıtılıyor. Isı etkinlik noktasına (Curie point) ulaşıldığında demir mıknatıslanmasını (ferromagnetism) ortam kaybeder. Soğurken MO sürücünün yazma kafaları yüzeyin yeniden mıknatıslanmasına yol açar.

Ama tüm bunların bir bedeli var- MO sürücüleri CD/DVD ve sabit disklerden daha yavaş. Bu nedenden dolayı teknoloji hiç bir zaman son kullanıcı pazarına hitab edemedi ve uygun yerde başvuru kaynağı olan bir ürün olarak kaldı.

Şimdi, Fujitsu MO teknolojisi sahnesine giriyor. Geçen sonbahar, iki farklı Fujitsu MO sürücüsüne bakmıştık: DynaMO 640 Pocket ve DynaMO 2300 U2. İlki güvenli veri aktarımı ve yedeklemesi için mobil bir çözüm, ikincisi ise orta büyüklükte yıllar boyunca kalması gereken veri yedeklemesi için. Şimdi incelediğimiz sürücü ise, 1.3 GB depolama kapasitesi ve mobil özelliği ile ikisinin birleşimi.

Bir cevap yazın