Man Vs Machine Dünya Rekorunu Kırdı: Aynı Anda 999 Oyuncu

MuchDifferent, 1000 oyuncu hedefini gerçekleştiremese de Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başardı.

Çevrimiçi bir FPS oyunu… tam 999 oyuncu… aynı haritada… Kulağa inanılmaz geliyor olabilir. Pek sayılmaz.

İsveçli yazılım firması MuchDifferent’ın geliştirdiği PikkoServer ağ teknolojisi sayesinde dün tam 999 oyuncu, Man vs Machine isimli tarayıcı tabanlı FPS oyununda bir araya geldi ve eş zamanlı olarak tek bir haritada savaşarak yeni bir dünya rekorunda rol aldı. Kayıtlara geçen bir önceki rekor, aynı anda 399 oyuncuyla Sony’nin MMO oyunu Planetside’dı. Evet, bu gerçekten çok büyük bir sıçrama…

Bu arada MuchDifferent’ın önceden belirlediği hedefin 1000 olduğunu (ama söylenenlere göre binlerce kişi başvurmuş) belirtelim. O bir arkadaşa ne olduğunu bilemiyoruz. Firmadan gelen açıklama, aynı anda binlerce kişi oyuna giriş yapmaya çalıştığı için son oyuncunun bir türlü oyuna bağlanamadığı yönünde.

MuchDifferent’ın geliştirdiği bu yeni ağ teknolojisi (PikkoServer), oyun geliştiricilere oyunun yükünü farklı sunuculara dağıtma imkanı tanıyor. Böylece yoğun hesaplamalar çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak Man vs Machine oyununun tarayıcı tabanlı bir oyun olduğunu ve Unity 3D motoruyla geliştirildiğini düşünürsek, akıllara bu teknolojinin Unreal veya CryEngine gibi daha komplike motorlarda kullanılıp kullanılamayacağı sorusu geliyor. İsveçli dostlarımıza göre, PikkoServer tüm oyun motorlarıyla uyumlu bir şekilde çalışabilir. Bu hiç şüphesiz büyük ölçekli bir FPS oyunu yapmak isteyen geliştiricler için çok önemli bir haber. Zaten firma da önümüzdeki haftalarda PikkoServer’ı oyun geliştiricilerin kullanımına sunacak.

Kırılan rekor ise bağımsız bir uzman tarafından tescil edilmiş durumda. Yani “aynı anda tek bir haritada savaşan oyuncu sayısı” rekoru 999 oyuncu ile Man Vs Machine oyununa geçti. Rekor, bir aksilik olmazsa Guiness Rekorlar Kitabı’nın oyuncular için hazırladığı özel baskısının bir sonraki sayısında yer alacak.

İnsanlarla makineler arasındaki bu tarihe geçen kapışmayı ise insanlar kazandı.

Hemen aşağıdaki videoda rekor denemesinin gerçekleştiği o tarihi anlara tanıklık edebilirsiniz.

İyi seyirler.

Bir cevap yazın