Mafia 2 İnceleme: Sekiz Senedir Beklediğimiz Bu muydu?

2K, Mafia 2 ile bir efsanenin içine nasıl edilir adeta ders veriyor.

Yoğun geçen bir yılın ardından biraz dinlenmeye ihtiyacı olduğunu hissetti. Aslında istediği tek şey; biraz ara vermek, çarkların olabildiğine hızlı döndüğü bir dünyada tıpkı ağır çekim bir film izliyormuş gibi çarkları tekrar yavaşlatabimekti; böylece kafasını toparlayabilecek, boşluğun ve sessizliğin verdiği huzuru tüm ruhunda hissedebileceki.

Ne yapması gerektiği gayet iyi biliyordu; cep telefonu hariç (acil durumlar için) tüm teknolojiyi arkasında bırakarak tatil için gittiği dağ evine çekildi. Burada zaman denen hızlı çarkın aslında ne kadar da yavaş dönebildiğini bir kez daha hatırlayınca şaşırmadan edemedi.

Uzun doğa yürüyüşleri, sessizlik ve sakinliğin getirmiş olduğu huzur, gece yatarken sayamayacağı kadar yıldızın yarattığı büyüleyici atmosferi seyredebilme ayrıcalığı… Ve, belki de en önemlisi şehir yaşamının aksine tüm bu güzelliklerin farkına varma duygusu… Bu, hiç bir şeye değişilmeyecek kadar güzel bir tattı onun için.

Bir ay gibi geçen bir haftanın ardından tam da tatilimi bir hafta daha uzatmalıyım düşünceleri zihninde dolaşırken, birden çalan cep telefonu tüm bu düşünceleri bir kenara attı. Arayan biricik dostu Uğur Yurtsever’di. Başkası olsa belki o an cevap vermeyecekti ama…

Uğur Yurtsever “Abi Mafia 2 çıktı seni bekliyor” demez mi? O anda neden tatilini bir haftalığına planladığını hatırladı. Telefonu kapattıktan sonra hemen hazırlandı. Sıcaktan hayvanların bile yer altına ya da bir ağaç gölgesine sığındığı, güneşin tam tepede olduğu bir sırada İstanbul’a gitmek için yola koyuldu. Bir saatlik yorucu bir yürüyüşün ardından kendini otobüs terminalinde buldu. Hemen bulduğu ilk İstanbul otobüsüne atladı.

Mafia 2 şehir

Yolda giderken tek düşündüğü şey, 2002 yılında efsanevi Mafia oyununu geliştiren eski adıyla Illusion Softworks yeni adıyla 2K Czech, sekiz senelik bekleyişten sonra beklentilerimizi karşılayabilecek bir devam oyunu önümüze sunabilecek miydi?

Hikayenin devamı yazının sonunda…

Sanırım Mafia 2’nin oyunseverlerde (özellikle de ilk oyunu oynama şansı bulanlar) oluşturduğu heyecanı anlatmak için yukarıda anlattığım hikaye yeterli olmuştur.

Aslında Mafia 2’e olan yoğun ilginin temellerini ilk oyunda aramamız gerekiyor; zira Mafia, üç boyutlu özgür dünya (sandbox) oynanış mekaniklerinin sadece saf eğlence için değil; gerçekçi bir hikayeyi sinematik bir dille anlatmak için de kullanılabileceğini göstermişti bizlere. Ve, bu gerçekçi hikaye o kadar çok sevildi ki, tüm bu sevgiyi ikinci bir oyunun hayaline dönüştürdük.

Fakat ikinci bir oyun için yarattığımız hayal o kadar büyük bir balona dönüştü ki, aslında Mafia için bir devam oyununun mümkün olmadığını ancak Mafia 2 elimize geçince anladık –oyunun efsanevi sonunu hatırlayın, ne demek istediğimi hemen anlayacaksınız–.

Mafia 2 tehdit

Farkındayım ilk oyunu oynamamış olanlar için (hala geç değil bugün bile oynanabilir bir oyun Mafia) yukarıda söylediklerim çok fazla bir anlam taşımıyor. Bu yüzden Mafia 2’den bahsederken mümkün olduğunca ilk oyunu oynamamış olanların da gözünden bakmaya çalışacağım.

İşimin zor olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz; zira Mafia 2’nin ufak bir detay dışında ilk oyunla hiçbir ilişkisi bulunmuyor. İlk oyunu oynamamış olanlar bahsettiğim detay dışında hiç bir şey kaçırmayacaklar.

72 Yorum

 1. twt de serhanpaşa burda yok :D

  incelemeniz gayet yerinde olmuş valla üstüne eklenecek sözde yok.ilk oyunuda oynamış biri olarak tam bir rezillikti bu oyun dedirtiyor kendine.uğur yurtsever size dememiş olabilir ama ben kuzenime demiştim bu oyunun lafını çok edip çok erteliyolar milletin kalite çitasını yükseltiyolar sonu rezillik olacak diye 😀 . 2K Czech ede iyi olmuş sen misin dlc yapıcam diye oyunu kısaltan 😀

  • Mert

   burdan bu satırları okuyan !!!!2K yetkililerine sana sesleniyorum ….10 tane DLC çıkartsan yine zengin olamazsın bu kadar ezik senaryoyla..herşey duvardan dökülen bilmem kaç sıvayla ! taşla bitmiyo…resmen duygusal bir odunu kontrol ettim oyun boyunca…DLC olayını kullanan diğer yolmacı zihniyetteki oyunların yapımcılarınıda bu yazımın basında geniş yer alıcağını düşünerek burdan selam ederim (Morrigan bacı şimdimi aklına geldi hulen!! )

 2. stoic

  Oyunu bende hevesle aldım ama oynarken hep sunu diyordum. Bu oyun sadece Mafia markasını kullanan bir oyun olucak, bir iki bağlantı da olursa tadından yenmez diyerek oynadım. Oyun kısa olmus, yan görevlerin eksikliği ve tek düzelik sıkıcı. Ama oyuna 3 adet DLC geliceği söyleniyor (hatta bir tanesi yarın gelicekmiş…) bu DLC ile hikayedeki bosluklar ne kadar dolar bilemem. Ha bu arada; Mafia 2 nin de DLC saçmalığından payını almış olmasıda ayrı bir üzücü yan. Eee madem mafya oyunu, madem kolay para kazanmak derdimiz. DLC den kolay para mı var günümüzde 😀 

      Ayrıca manuel vitesle araba kullanma, benzin bitmesi, kırmzıı ısık gibi detayları 2003 yılında koyabilen ama 2010 yılında dahil etmeyen 2K ya da kafamdaki kocaman bir NEDEN sorusu bıraktığı için ayrı selam ederim. 🙁 Neyse en azından similasyon modunda  araba kullanmak keyifliydi. Ona da şükür.

 3. Uğur Yurtsever

  Benzin yine bitiyor aslında. Ama oyunun tasarımı ve kurgusu o kadar kötü ki hiçbir aracı benzin bitene kadar kullanma şansımız olmuyor.

  Bu arada DLC’ler de arcade shooter’dan fazlası değil ne yazık ki. Mafia’ya leaderboards koymak gibi saçma sapan bir fikre hizmet ediyolar. “Immersion”‘ın içine nasıl edilir, güzel bir ders vermişler. En azından bunun için tebrik etmek lazım arkadaşları. 🙂

 4. mustafa

  gerçekten neler hissektiklerimi birer birer yazmışsınız grafikler güzel ışıklandırmalar mükemmel ama oyun facia bir kere hiç araba yarışı konmamasına bende çok kızmıştım 🙁 yan görev olmamasına üzüldüm bir ilk oyunda yönettiğimiz elemanı vurduğumuz bölümde bir tuhaf oldum giderken kullandığımız araba ve giderken çalan müzik ilk oyundada vardı ve evin önününe durduğumuzda kameranın açısı felan bir o kısım etkiledi oyunda başka da birşey yok oyunda zaten büyük geçmiş olsun 🙁

 5. tolga

  Oyun gerçekten kaliteli ama maalsefef senaryo biraz basit ve oyun gerçekten kısa.Doya doya oynayacağınız eğlenebileceğiniz uzun bir senaryo yok.Şu senaryoyu çok daha iyi yapsalarmış şu an daha farklı olurdu.Oyunun bir o kadarı dlc’ler yani gelicek olan paketler için kesilmiş kırpılmış.Açığa çıktı ki oyunda pek çok görevler kısa anlatılmış .Devamını dlclere saklamışlar.Bence büyük bir hata yapılmış. Tek başına mükemmel bir oyun olaiblicekken para uğruna oyunun bir o kadarı kırpılmış gıdım gıdım parayla kalanını vericekler dlcler vasıtası ile.

 6. MegaWolt

  Mafia hayranı olarak bu oyun rezillik ötesinden başka birşey değil. Yani 8 sene boşuna beklemişiz. Yazının her satırına katılıyorum 55 puan bile çok bence, o açıdan yadırgadım sizi. İlk oyunun sadece senaryosunu koysan bu oyuna milyon çeker hiç abartısız. Yeni oyunda hikaye denen hiçbir şey yok. Neyin ne olduğu belli değil, esas karakter süt oğlan gibi her işi yaparım diyor, zaten surat ifadesi de süt bebesi gibi. Arabalar konusuna değinmek bile istemiyorum, isim haklarını bile almamışlar arabaların hadi onu geçtim sürüş tam bir rezalet. Simulasyon olarak ayarladım oynarken ama sanki Midtown Madness oynuyor gibiydim. İlk oyundaki sürüş keyfinin zerresi yok. Mesela bayırda arabayla beklerken araç hiç hareket etmiyor ama  GTA 4’te ise gerçek gibi araç kendiliğinden ilerliyor, ufak ama büyük bir ayrıntı. İlk oyunda araç çeşitliliği de çoktu ama bu oyunda toplasan yirmi araç vardır veya yoktur.

  İlk oyundaki karakterlerin sağlamlığını, gerçekçiliğini, seslendirmelerini, rollerini hatırlayın ne kadar muhteşemdi bu oyun kabus gibi tam tersi hepsi.

  Harita ufacık o da ayrı bir saçmalık, şehir boyutu çok ufak ve yapacak birşey yok ne bir yarış ne bir yan görev. Sadece joe’nin evinin yanında bir kadının adamla kavgasına karışıyoruz hepsi o.

  Polisler ayrı bir bomba. Kırmızı ışıkta geçince birşey yapmıyor sadece hıza ceza yazıyorlar. Ayrıca araçtan silahla ateş ederlerken dibinizden vuramıyorlar siz araçtayken ama hızla ilerlerken müthiş nişancılıkları var hayret.

  Gördüğüm çok eksik var ama biri de araçlar hareket halindeyken neden ateş edemiyoruz? Adam engelli mi acaba?

  10 saat 11 dakikada bitirdim o da geze geze, sıkıldım dergi topladım 😛 Bu kadar kısa oyun olmaz şaka gibi.

  Oyun biter bitmez hemen kaldırdım ve Mafia’yı (ilk oyun) geri yükledim.!

  Ha bir de bu oyunu GTA 4 ile kıyaslayanlar var, kıyaslamak bir kenara yakınından geçemez hiçbir açıdan gta’nın. Bu rezilliği görünce Rockstar’ın yeniden ne kadar mükemmel bir iş çıkardığını da teyit etmiş oldum kendi kendime..

  Bu arada sistemim; Q8400 3.4ghz, 4gb ddr2 1066, sapphire 4890 vapor-x. En üst ayarlarda sorunsuz oynadım, sanırım tek artı puanı benden alacağı iyi ayarlanmış olmasıydı grafiklerin.

  40/100

 7. Skyr3x

  Oyun çok kısa fakat bunu DLClerle uzatacaklar sanırsam. Şimdiden görevli bir çok DLC nin geleceği söyleniyor. Ve bunların yanı sıra oyuna bir çokta mod çıkıyor. Bunları hesaba katarsak kendisini 2 sene filan daha oynatabilecek bir oyun olacak sanırsam.

 8. Ziyaretçi

  oyundaki en büyük saçmalık tommy angelo nun öldürülmesi alakasız yani anlam veremedm ayrıca tommy ede benzetememişler sonra oyunun sonunda joe nun öldürülmesi de saçma geldi 😀 ama en büyük hayal kırıklığım bir önceki oyundaki kahramanımızın (tommy nin ) mafia 2 de ki süt bebesi tarafından öldürülmesi saçma ve üzücü..

  • Tahir Meylani

   Joe’nun ölüp ölmediği de meçhul ya…

   Dramatik bir son olsun diye böyle saçma bir şey yapmışlar.

   Şimdi hatırladım da Leo’u uyarmaya gittiğimizdeki bana bir şey olmaz ve daha sonraki kaderime razıyım tavırları ve oyunun en sonunda bize yaptığı muamele… Allah’ım nasıl senaryo yazıyorlar ya böyle. Düşündükçe 55 puan bile çok diyorsun.

   Normalde oyunların sonu hakkında yorum yazmam diğer oyuncular spoiler yemesin diye ama Mafia 2 senaryosunun içler acısı durumundan sonra… Ne desem spoiler olmaz sanırım.

   İncelemede spoiler olmasın diye yazmadım ama artık dayanamıyorum bende.

   Hadi Vito ve Joe, Tommy’i öldürmüş olsun. Bu kadar mı ucuz anlatılır arkadaş bu olay? Biraz flashback yap, biraz Tommy’i hatırlat bize, Salieri ile oyundaki Mafia liderlerinin ne gibi ilişkisi var biraz bahset di mi?

   Gerçekten büyük bir hayalkırıklığı…

 9. stoic

  Tırpan ve meşalelerle 2K yı falan mı bassak acaba? Bir de olmayan hikayenin ayrıntılarını özel olarak PS3 e cıkarıyolar!!! J’s Vendetta ise resmen para tuzağı. Neyseki para verip almadım onu.  (Ana oyunda ilk oyunun hatrına hiçbir incelemeyi okumudan etki altında kalmıamak için okumadan direk almıştım ama keske kalsatmısım :S )

     Neyse… Sanırım Yapımcılara ALLAH TEPENİZDEN BAKSIN EMi demekten baska çaremiz yok hakikaten yazık oldu, dağ gibi efsaneye.

      Bu arada Mafia 1 için HD texture pack gibi birşey varmı acaba nette bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

 10. Ziyaretçi

  sen oyunu oyunu oynadığından emin misin bu ne biçim bi yazı güzelim oyunu ne hale getirdin.bir kere hikaye iyi fakat kısa,hava şartları oyuna etki ediyor,ara sahneleri izlememişsin bile,ve şehir yaşıyor ben çok beğendim şehri ama etkileşim yok umarım Mafia III çıkar ama 2K Czech yapmaz yada daha iyisini yapar.

 11. İlker

  Allahım yarabbim ben 8 yıldır boşunaa bekliyomuş ya.. Oyunu ilk açtm savaş sahneleri habala hubala derken iyi geldi sonra görevler başladı konuşmalar aptal saptal diyaloglar oyunu 6-7 saat içerinde bitirdm hemen program ekle /kaldır mafia2 yi seçip sildm. Grafikler cidden çok hoşuma gitti ama grafiğe bakarakda oyun oynanmazki arkadaş Joe ya çok üzüldüm Tommyciğimn ölüşünün küçük bi videoyla anlatılmasına çok üzüldüm ayrıyetten saçma buldm nie öldürüldüğünü anlatması lazımdı Salerie nin oyunla bağlantısının anlatılması lazımdı.. Arabalarda bi arkadaşn değindiği gibi saçma sapan modeller hemde çok az sürüş desen zevk yok ama hız yapınca çevrenin aldığı görüntü iyiydi , çok kısa 6-7 saatde bitirilebilen bi oyun en az 30 chapter beklerdm. Map ( harita) desen zatn ufacık alan gta 4 ün tek adası kadar nerdeyse. Grafikler güzel oynanış rahat hoş ama ı ıııııııı sevmedim bi 8 yıl sonra mafia 3 fln çıkarsa bakarız artık 😛

 12. Ziyaretçi

  Spoiler verme la.Ya da ver ya nolacak son bölüme geldim ama sıkılıp bıraktım oyunu (bug yüzünden ilerleyemiyorum,turu baştan oynamam lazım o da hiç kasılmaz).Tommy hangisiydi ki?Henry olmasın o

 13. Ziyaretçi

  görev çeşitliliği var her şey aynı mı ne ile aynı oyunu anlamadan yazıları okumadan saçma saçma konuşuyosunuz kimin ne olduğundan bile haberiniz yoktur eminim

 14. Ziyaretçi

  Ben ps3 oynadm yukarıdakı arkdsln yorumlarına aynen katılyrm ve fazladn bi konu eklicm goruntu kalitesi cok kotu oyunda frene basınca o dumanlar arabanın neresindn geliyr belli degil

 15. Ziyaretçi

  ilk oyunuda oynamış birisi olarak söylediklerinizin pekçoğuna katılamıycam. Senaryo o kadar da kötü değil. Oynanış da. İlkki gibi klasik olmasını beklemiyordum oyun çıkmadan bu yüzden sizin kadar hayal kırıklığı yaşamadım. Bence ilk oyun da abartılacak kadar iyi değildi. Zevk ve renk meselesi diyelim en iyisi.

  Ayrıca oyunun asıl eksilerinden bahsetmemişsiniz. Mesela telefoın koymuşlar ama kullanamıuyoruz, silahı her yerde kullanamıyoruz. Her yerde bir özgürlük kısıtlaması var. Ayrıca hedef şeysi de kocaman ve ayarlanamıyor acayip rahatsız edici. kontrollerde sanki konsoldan alınmış gibi ağır. ama yine de 50’lik falan bir oyun değil yapmayın. 50 veriyorsanızda bari bu eksişeri de belirtseydiniz. Olmamış bu oyun demek pek yetmiyor nasıl olmamış olduğuna inanmadım yani. Hep soyut ve subjektif cümleler kullanmışsınız. :p

  • Potato Dog

   kardeşim birkere telefon koymuşlar diyosun ama kullanılmıyo diyosun hadi görevlerde çeteyle konuşuyo otomatik biz seçemiyoruz ama polislerden wanted aldığımızda ve ateş ediyorlarsa telefonlar devreye girer oyunda police central’ı aradığında 500$ karşılığnda wanted siliniyor tabi kolay yolu var git kıyafet degis ve o kocaman dediğin hedef işaretini trainer kullanarak sabitleyebilirsin ve silahları istediğin yerlerde kullanabilmek için yine trainer kullanabilirsin |DLC|Paketleride kullan özügrce dolaş istediğin kostüm polis asker mahkum ve diğerleri oturabilirsin sokakta dolaşan adamların eşyalarını alabilirsin (şemsiye,çanta,kürek,) benim önerim Friends For Life |DLC| Paketidir

 16. lazrahill53

  ben mafia 2 cok büyük heveslerle bekledim ama beklediğime değmedi oyun  bittiğinde ukadarmı dedim hem cok kısa hemde okadar yi bir oyun değildi hic zorlamadı bile zorda oynamama rahmen birincisinin ağrlıgı karizması bunda yoktu keski daga güzel yapsaydılar

 17. soydemir

  siz bedavaya konuşmuşsunuz arkadaşlar.bende mafia 1i 5 kere bitirdim.2yide 2kere bitirdim,halada bitiririm.akıllı olun,madem beğenmiyorsunuz kendiniz mario gibi bile olsa oyun yapamazsınız adamları kötülüyorsunuz. gavatmısınız nesiniz. oyun süper. kafanız çalışmıyor gta gibi boş oyunları beğenirsiniz.

 18. Simone

  Çok başarılı bir inceleme tamamına katılıyorum yalnız;  hani derler ya “ne Musa’ya, ne İsa’ya yaranabilmiş” benzetmesi hiç olmamamış (hz.) İsa (hz.) Musa babamızın oğlu değil peygamber , verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler.

 19. Vito Scaletta

  Vito Scalettanın davranışları gayetr normal,soğuk kanlı ve doğal.Ayrıca arabaların gıtmesınden ve dönmesinden sorun ediyorsunuz.O dönemde ki arabalar zaten öyleydi.Bu oyunu yapan insanlar o kadar araştırma yapıyor sizmi iyi biliceksiniz onlarmı?Oyun çok kısa bitti gerçekten bazı saçmalıkları var fakat bu oyun Gta IV e fark koyar.Sen hangi GTA oyununda vitrinden kıyafet çalma,polis kovalarken 2 yıldıza kadar para cezası alma ,gördün? Tommy Angelo neden öldürüldü ne alakası var sorularınada ingilizcenizi geliştirin zaten söylüyorlar öldürmeye giderlerken.Biraz sert bulduysanız eleştirmemi kusuruma bakmayın oyun bu kadar kötülemeyi hak etmiyor.(Bu TLC saçmalıgına bende çok sövdüm o ayrı bir mesele…)

 20. lazboy

  Mafia 2 hem kısa hemde cok sistem istiyor okadar kisa oyun neyine guvenip okadar sistem koymus allah orjinal oyun alanalra sabur versin cogunun parasi gume gidiyor kasma donmlaradan oyun oyniyamiyorlar:D

 21. Vito Scaletta

  2K GAMES Czech oyun devamını dlc ler ile yapmak yerine GTA gibi ek çıkartsa çok daha başarılı olurdu.Oyunun eksilerinden söz etmek istiorum.Senaryoya bağlı kalması bence çok kötü oyunun özgürlüğüne engel demek istediğim dışarıya cıkıp bi kız arkadasınla herhangi birşey yapaamıyorsun. ayrıca oyunun gün kavramıda yptığımız görevlere bağlı kalması kötü otomatik kayıt sistemi olabilir fakat oyuncununda kendi kendine kayıt yapabılmesi lazım mesela evde 2 kişi var ikisde oynamak istiyor fakat öncelikle birisinin senaryayu bıtırmesı lazım. Oyun gerçekci harika bir oyun senaryosuda bir okadar harika fakat oyunu kısıtlamışlar.Gta IV bu konuda gerçekten öne çıkıyor benım GTA karşılaştırma yapabileceğim 1-2 oyun vardır fakat Gta IV ün ger.ek hayattan bir farkı yok.Bu oyun Rockstar games in elinde olsa bence çok çok daha başarılı olur.2K Games 2010un Ağustos ayında DLC çıkarttı fakat oda Vitonun hapishaneden olduğu dönemde geçiyormuş.Bu Joenun sonunu merak ettim bilen varsa yorum olarak yazsın…MafiaII nın daha birçok kötü yanı var farkındayım eklemek isteyen eklesin.

  • lazboy

   GTA 4 ek paketleri beni sarmadi sikici geldi bana GTA 4 cok sikici bide oyunda pc versionunda cok fazla bug var sehirde takiliyor bazi yerlerde devamli senaryosu cok kisa 20 gb oyuna okadar kisa senaryomu olur ek paketleri sevmedim aksiyonu dusuk ps3 dede oynadim gta 4 analog la cok zor oynaniyor bence artik GTA serisi degisin büyük maplar yerine kücük ama dolu dolu bir oyun yapsinlar eylence hic yok GTA 4 te mercenaries diye bir oyun oynadim oyunda olmayan şey yok helikopter aliyorsun kacak silah aliyorsun sehirde butun kisilere is yapiyorsun ABD yapiyorsun yerlilere is yapiyorsun gemi aliyorsun tekna aliyorsun aphaci helikopteri aliyorsun ya ne sayim ki mercenaries 2 yi herkez oynamasi lazim bence mercenaries 2 GTA 4 bir milyar ceker

   • .

    Mercenaries le gta 4 u karsilastiriyo salak ya mercenaries ne lan mario gibi

 22. Vito Scaletta

  Eğer söylediğin oyun GTA IV en güzel olsaydı mutlaka duyardım.Ayrıca söylediğin oyun GTA IV kalitesinde değil gerçekçilik payı bir kere gta da cok daha iyi giyim tarzıda oynanabilirlkte oyundan aldığımız zevkte gta da daha hoş geliyor bana.Fakat tabiki bu bir zevk meselesi isteyen gtayı begenır isteyen baska oyunu.Ama su bir gerçekki GTAIV mercanaries2 den güzeldir gerek grafikleriyle olsun gerek konusuyla.Bahsettiğin oyunda bir çizgifilm havası var.GTA yı begenmen dogal cunku tum oyunları var fakat ek paketlerını almam.Senin nahsettiğin oyun GTA sanandreası hatırlatıyor bana aah ah ılk yukledığımde ne oynuyordum ama . GTA IV ilk yüklediğimde hiç sıkılmadım.1 haftada bitirdim oyunu ve oyun bittikten sonra bile ek görevlerini (Friends,Brucie’nin garajı) En öenmliside bu oyunun online modu gerçekten harika diğer oyunlar gibi sırf online mod olsun die konulmamış oyunun görevlerini yaparmıs gibi zevk alıyorum oynarken bana göre en iyi mod ise Team Mafia Work en favori online modumdur.Bana göre en iyisi GTA IV. Birde MAFİA II 1 gunde bitirilebiliyor aynı şekılde oynarsan GTA IV ıse 1 haftada bu bir farktır.Şu bir gerçekki MafiaII bu kadar kotulemeyı hak etmiyor.Eğer oyunu oynarken zevk aldıysan demekki oyun güzel sen yanlış eleştri yapmışsın..Bna berbat bir oyun geldi diyorsanda olabılır herkezin zevkleri aynı olacak değil ya.

 23. tutuklu8

  Okadarda kötü oyun değil Haksızlık ediyoryorsunuz.
  kısa olabilir, hikaye zayıf olbilir, mantıksızlıklar olabilir(hangi oyunda yok)
  fakat görsel, zevkli, sılahlardaki hisler iyi müzikler güzel
  ama şu kadarını söyleyeyim görüntü olarak üzerine oyun yok bence öyle
  Hatta ön yarğılarınızdan vaz geç seniz sizcede öyle olcaktır.

 24. Şahin kundakçı

  Ya ne saçmalıyosunuz siz arkadaşlar hayatınızda çok merak ediyorum ya siz ne oyun gördünüzkü mafia 2 ye basit diyosunuz. 3 tane cahil çıkmış mafia 2 yi eleştiriyo bak sen. Adamlar film gibi oyun yapmış bi taneniz bu oyundan 1 tane kareyi sadece 1 resmi yapsında göreyim.

 25. Emre Soylu

  Ben de bu oyunu ilk oynadığımda oyunu çok sevmiştim. Süper felan diyordum. Ama aslında oyunun sadece saçma sapan bir hikayeden oluştuğunu 2. kez yüklediğimde anladım. Bu oyun mafia 1 göre hikaye bakımından berbat. Aslında oyunu efekleri, modelleri ve eşyaları çok güzel. Bazı oyunu oynamadan bişeyler saçmalayan cahiler oyunu daha da berbatlaştırdı tabi. Stoic arkadaşımız gerçekten fazla saçmaladı oyunda kırmızı ışık var benzin var hatta benzin albiliyorsun alışveriş yapıp biyerleri soyabiliyrsun kısacası oyun bu bakımdan müthiş. Ben mafia 1 sonradan oynadım aslında mafia 1 de bizi ağlatan bir sahne vardı. İşte o sahne Mafia 2 de de var tommy öldüren vito ve joe biziz. Biz oyunda vito yu canladırıyoruz. Evet aslında bu oyundan bizi soğutan 2 neden vardı 1. mafia 2 yi daha çıkmadan çok büyütmemiz aslında bu oyunu bu kadar büyütmeseydik şuan güzel bir oyun diye bahsediyorduk. 2. neden ise tommy nin öldürme sahnesiydi. Şahin arkadaşımız da saçmalamış oyunun senaryosu film gibi deyil senaryaso gerçekten kötü !

 26. lazboy

  oyunun senaryosu iyi deyil tam zevke giriyorken bitiyor ya zaten donanim urunu sattirmak icin yapilan oyunlardan diyorum adam sen oyun almisin zevk almisin dusunmuyor reklam yapti oyun bikere tuttumu 2 ci oyunu salliyor kafadan bir iki keriz alsa yetiyor adama ekran karti firmalarindan aldigi paralar yetiyor adamlara

 27. serdar

  Siz gidip GTA 4 oynayın abi hamur gibi grafiklerle.(Sonra kendinizi avutun olsun fizik var.Ha birde mafia 2 GTA 4 ün kat ve kat grafiğini az sistemle sağlıyor siz gidip GTA için GTX260 sli yapın kolay gelsin size.)

 28. goddftr

  Bazı arkadaşlar özgürlük demiş ama bu mafia 2 ters gta çevirdiniz oyunu.Eğer 2k games bunu yapsaydı herkes gta özentisi flan diycekti.Bide gelelim oyuna çok abartmışsınız çok kötü flan bence gayet iyiydi.Evet bazı saçmalıklar var ama 55 puanı haketmiyor

  • CJ

   O berbat oyunu mu dedin.Grafik desen hiç şehir desen hiç mafia 1 hiç güzel değildi.Bir garaja gidiyorduk ve dışarı çıkamıyorduk.Mafia 2 de görev zorla değil (Yumruk attığımız adam hariç)

   • Ahmet Öztürk

    CJ sen kaç yaşındasın. Daha Mafia 1’i adam gibi oynamamışsın burada eleştiriyorsun oyunu. Sen sanırım başka bir oyunla karıştırdın ? Bir garaja giriyorduk ve çıkamıyorduk derken ? Ne alakası var öyle bir durum yok ki kafandan uydurmuşsun. Grafikler çıktığı yıla göre gayet iyiydi. Mafia’nın şehir tasarımı ve atmosferi zaten gelmiş geçmmiş en iyisilerindendir hatta bana göre en iyisidir. Bence sen oyunun hakkında biraz daha düşün ondan sonra yaz.

 29. eren

  oyun çok güzel ben araba boyatma bölümündeyim orayı geçtim ama oyunu oynarken canım yavaşşş yavaş azalıyo acaba menüden düzeltirilmi bilen varsa söylesin bide oyuna ilk başladığımda 1 canla başladım şimdiden teşekkürler

 30. bertan bakan

  yorum yerınde abicim hele oyunun sonunu gorunce şoka ugradım ve cocukluk arkadasımı nereye goturduler anlayamadım ve sonu cok erken ama cok erken bıttı mafıa 1 cok daha ıyıdı hadı şimdi cıkan ozaman cıksaydı daha ıyı olurdu =) okadar ındırmeye ugrastım emege yazık 😀 😀

 31. R3han

  Oncelikle incelemeniz icin tesekkurler…

  Mafia 2 oyunu gercekten cok guzeldi,ve bitirirken hic sikilmadigim nadir oyunlardan birisiydi.Hersey oyunun icindeydi,siz oyunun icindeydiniz.Belirtmek istedigim sey mesela Bar’a gidip gorev almaniz gerekiyor,barin onune gittiginiz zaman video’ya girmiyor.Bar’in icine gidip arkadaslarinizi bulunca video giriyor.Gorevi aldiktan sonra hemen Bar’in kapisinin onunde dogmuyorsunuz “GTA IV” oyununda oldugu gibi,yine Bar’in icerisin de doguyorsunuz, belirtmek istedigim unsur buydu.
  Neyse fazla uzatmiyayim Mafia 1 pek olmasa da Mafia 2 grafik,oynanis,video,hikaye vb. gibi seyler bakimindan oynanmasi gereken bir oyun…
  Bu arada Joe’yu oyunun sonunda goturuyorlar ya icime oturdu bir an once MAFIA 3 gelse de ne oldugunu anlayabilsek,insallah Joe olmez,ve onu kurtaririz…

 32. okan

  yorumlara bir baktım oyuna büyük haksızlık var. doğru mafıa1 le baglantısı yok ama bu kısa hikayede bir cok zevklı sahne gizli. eskiye yönelik tasarımlar çok güzel.

 33. Deni.

  Aynen arkadaşlar İlk mafia Tanıdıgım da ve oynadıgım da hem konusu hem de içerigi çok hoşuma gitmişti görevler okadar zevkli ve heyecanlıydı ki sanki filmin içindeymiş im gibi mafia 2 çıktı . Birde ne göreyim tam bir rezil kepaze bir oyun olarak geri döndü Aynı Gta serisi gibi olacak saçma sapan çocuk oyununa cevirdiler güzelim senaryoyu devamı gelseydi güzel olurdu ilk i ile 2 yi birbirine baglasalar dı birde görev ler biraz daha yaratıçı ve daha zor olsaydı çok güzel olurdu heral… neyse bakalım 3 ü bekliyecez belki düzeltirler durumu

 34. emre

  bence oyun guzeldı grafık acısındanda ama dedıgınız gıbı kısa olması benıde hayal kırıklıgına ugrattı gercekten bıde o sonda joenın ne oldugunun bılınmemesıde sacma grafık olarak ıyı ama senaryo ve oyun kısalıgı acısından kotuydu

 35. gorkemey

  Gerçekten çok abartmışsınız mafia 1 i oynamadım ama hikayesini biliyorum
  Mafia 2 nin tek kötü yanı senaryonun yetersizliği. grafikler,oynanış, o zamanın havası, o atmosfer. senaryoda güzel fakat biraz yetersiz mafia 1 ilede iyi bağlantı
  yapmışlar bence çok iyi bir oyun.

 36. Mustafa Altundağ

  Oyuna haksızlık ediyorsunuz , senaryo dışında bir sıkıntı yok mafia1 ve devamı mafia2 çok başarılı bir oyun , diyologları tam ve düzgün bir şekilde okuyamıyorsanız zaten anlamazsınız gidip türkçe yama kurun yada ingilizde kursu alın , iyi oyunlar.

 37. King

  Bi kaç tane geçmişe takıntılı kalkmış oyuna 55 puan veriyor.Senaryo o kadar kötü değil bir kere , konuşmalari düzgünce dinlerseniz anlarsınız tek sorun Vito’nun kişiliksiz durmasi, her işe evet demesi .Çatışma mekanikleri çok gerçekçi, araç sürüşü mükemmel ve oyun gerçekci 1940-50 çok iyi yansıtıyor.Mafia 1’den çok daha iyi ve 9/10 puani rahatlikla alır

 38. Helldrawer

  arkadaşlar küfürlü konuşacağım için kusura bakmayın oyunu amerikadan getirttim büyük bir heyecanla sadece 2 günde bitti. bir mafia fanı olarak 2003 te başladıım mafia 1 her yıl sayamadığım kadar bitirmişimdir ve her oynayışımda ne sıkıldım ne de duygusallığından zerre bir şey kaybetti 9 yıl bekledikten sonra 2 görüntü yapcam diye orrospunun öocukları ne senaryo ne de duygu katmış sikik manasız sıradan bilindik bir konu ve bir son amına soktuğumun şirketi 10 yıldır düşünebildiği bulabildği buymuş meğer eğer şirket türkiyede olsa şirketi yakardım mafia 1 bitirmiş arkadaşların en ufak umduğunu bulamayacağı sadece yapılmış olunması için yapılmış atıştırmalık bir oyun 2knın amına koyuyum lan tamam çoğu oyunun veya filmin ikincisi kötüdür ama bunlar kadar sıçanı yoktur.Bu öfke kime diye sorarsanız oyunu sadece görüntüden ibaret zanneden sikik amatörlerin 10 yıl bekletip orayı burayı parlatarak iki yeni araba koyarak diğer oyunların özelliklerinden çalarak bir şey yaptığını zanneden godoş kapitalist domuzlaradır.

 39. Helldrawer

  Ve ZİYARETÇİ adlı arkadaşıma kesinlikle katılıyorum iki götü boklu lavuğun İTS A PİECE A CAKE JOB diye TOMMYi öldürmesi de kabul edilemez en büyük sikiklik.tamam birincisinde gönderme yapıyo EĞER BENİM GİBİ SIRADAN BİR ADAM BİR ADAM BİLE ŞEHRİN EN GÜÇLÜ ADAMINI ÖLDÜREBİLİYORSA (SALİERİ)O KADAR GÜCÜ NEREDE gibi birşey diyo ama gidip de bunu sıradan bir şekilde yapmıyo.

 40. Emir Akdemir

  Yazdığınız kadar var evet bu oyun. Çok çok fazla bug var oyunda. Tamam grafikleri güzel senaryosu 1. oyununki kadar olmasa da iyi sayılır. Ama Tommy Angelo’yu Vito’nun vurması çok saçma olmuş çok gülmüştüm o bölüme 😀 DLC ise Joe’s Adventures le kurtulmuş gibi biraz. Joe’s adventures, Mafia II’nin kendisinden daha uzun bölümlüydü 😀 Jimmy’s Vendetta serileri tamamiyle felaketti zaten. Yapımı 8 sene süren bir oyun bu. Yazık yazık. Boşuna beklemişiz onca sene. Kabaca bir tabir olacak özür diliyorum ama bazı bebekler gelecek “siz ne anlarsınız oyunlardan yapımcılardan daha mı iyi bileceksiniz” diye laf atıp gidecek. Mafia 1 i oynamayan insanlar konuşuyor ya sinir oluyorum onlara hele.

 41. Burak

  abi o yılarda motor bisiklet yokmuydu bmw coktan çıkardını sanıyorum ama oyun öyle sacma ve kısaki ilk bölümde kışın bile koyarlardı tabi motoru koysalardı
  benim 3 üncü indirişim olacaktı ama okuduktan sonra indirmemeye karar verdim

 42. Guille

  T.Angelo’nun ölümü ilk oyunla arasında ufak bir hissiyat yaratması içindir. Bazı beyinsizler bu tip şeyleri anlayamaz “ne alaka abi yaaa” der. Beni oynanış ve grafikten çok hikaye etkiler sizi bilemem. Hikayesine de laf edenler daha iyisini yazsın onları göreyim. Dünya üzerinde çok az oyunun sonu böyle tüyleri diken diken eder. O gerizekalı HELLDRAWER ne bekliyordu 2. oyundan merak ediyorum. Devamı niteliğinde bir oyun çıkarmayacakları belliydi zaten. Aynı oyunu daha iyi grafiklerle sundu bize. Neymiş Tommy’ i öldürmesi en büyük sikiklikmiş. Ne yapsaydı kardeşim sen söyler misin nasıl yapsaydı bu sıradanlığı sen gider bakalım. Pompalıyla 20 kez ateş etseydi Angelo’nun hakkını vermiş olur muydu? Kertenkele seni.

 43. hasancan

  Arkadaşlar oyunla ilgili yorumlarınızı okudum . Evet mafia 2 senaryosu çok kısa bu doğru ama arkadaşlar eğer senaryo uzun olsaydı ve oyun gereksiz görevler içinde bulundursaydı o zamanda bizler oyundan soğuyacaktık. Ama benim düşünceme göre oyun bir 5 ya da 10 bölüm daha fazla olsaydı bence mis gibi bir oyun olabilirdi. Ayrıca mafia 2 deki eklentiler bence çok az olmuş. Oyunda joe ile anlaşıp bir evi ya da kuyumcuyu soyuluyor olsaydı oyuna benim puanım 10 üzerinden 10 olurdu. Bu dediğim eklenti olması gerekirdi arkadaşlar çünkü oyunda biraz maddi sıkıntı çekiyor karakteriniz

 44. mafia 2

  mafia 2 senaryonun kısa olması dışında her yönüyle çok başarılı bir oyun.Mafia 2’yi gta 4 ile kıyaslamak saçma.Çünkü mafia 2 gta 4’ü her yönüyle darmadağan ediyor.Hele hele gta4’te çatışmaların kalitesi mafia 2’nim yanında gülünç derecede düşük kalıyor.Sizin mafia 2’yi beğenmemenizin sebebi GTA gibi saçma sapan uyduruk oyunlara alışık olmanız

 45. Ahmet Öztürk

  Mafia 1’in çok kaliteli ve efsane bir oyun olmasından dolayı Mafia 2’ye olan bu eleştirilerinizi haklı bulduğum noktaları var fakat istemeyerekte olsa biraz Mafia 2’ye haksızlık olmuş. Mesela ben bu yazıyı okusam Mafia 2’yi almak konusunda bayağı bir şüphelenirdim. Fakat oyun bence oynanmaya değer üzerinde düşünülmüş bayağı emek harcanılmış fakat yapımcıların istediği gibi bir oyun olamamış. Çoğu yönden yarım kalmış. Yabancı forumlardan okuduğum ve bazı videolardan gördüğüm kadarıyla dağıtıcı şirket 2K Games, yapımcı şirket 2K Czech’i oyunu erken çıkarması için zorlamış. 2K Czech’de aslında oyunda olacak olan Açık Dünya mekaniklerini,bıçak,muşta,sopa,levye gibi silahları ve hikayeden 4 bölüm çıkarmışlar. Yani anlıyacağınız oyunun yarısı gitmiş. Yoksa çok daha iyi bir oyun olacaktı. Tabi bana kalırsa yinede Mafia 1 kalitesinde olamayacaktı o ayrı.

  Neyse yazınıza gelirsek haklı bulduğum yanları;
  Hikaye bencede iyi değildi. Hele Mafia 1 gibi filmi yapılıcak bir senaryo ve kurgu yapan ekip bu sefer pek iyi senaryo yazamamış Ama kurgu bir oyun için iyiydi, Mafia 2’ye hikayesi iyi diyen insanlarda kurgusu için bunu der zaten.

  Haksız bulduğum yanıda kötü yanlarını fazla abartmışsınız ama iyi yanlarını çok sıradanlaştırmışsınız gerçi pek iyi bir şey söylememişsiniz ama yinede durum böyle.

  Neyse aradan 5 sene geçti ve Mafia 3 duyuruldu ve yapımcı stüdyo değişti. Ben keşke değişmeseydi diyorum. Çünkü sonuçta bu adamlar Mafia 1’i yapan adamlardı ve yine bu güzellikte oyun yapma ihtimalleri vardı. Neyse yeni yapımcı ekip Hangar 13 oyunu duyurdu ve yayıncı ekip yine 2K Games. Hatta oyun hakkında bilgiler ve oynanış videosuda geldi. Hakkındaki yorumlarım şöyle;

  Oyun ilk 2 özellikle ilk oyundan çok farklı konseptte ve bazı yanlardan Mafia’nın kendine has havasından,ruhundan uzaklaşmış gibi. Mesela melez karakter gerçekçi olmayan oynanış şuan görülenler arasında. Ben kaliteli bir hikaye ve iyi bir atmosfer bekliyorum. En azından içinde Mafia 1’in bulunduğu Mafia serisi kötü hatırlanmasın.

Bir cevap yazın