Mafia 2 Demosu Yayınlandı: İlk İzlenimler

Mafia 2 demosu yayınlandı. Demodan ilk izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Mafia 2 piyasaya sürülmeden önce oyun için bir demo yayınlanacağını sizlere duyurmuştuk. 2K sözünü tuttu ve oyun için özel hazırladığı demoyu bizlerle buluşturdu. Demoyu indirmek için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Mafia 2, Steamworks destekli olduğu için oyunun demosunu da Steam’den yükleyebilirsiniz.

Mafia 2 binalar

Demoyu tarif etmek için kurabileceğim en uygun cümle sanırım şu olurdu: 2K Czech, Mafia 2’i ilk Mafia oyunun oynanış dinamiklerine oldukça sadık kalarak geliştirmiş, yani karşımızda kelimenin tam anlamıyla bir devam oyunu var. Tabii sadece ilk oyunun oynanış dinamiklerini yeni oyuna aktarmak aradan geçen sekiz sene sonunda oyunculara yeterli gelmeyecektir. 2K Czech, bunun farkında ve oyuna yeni oynanış dinamikleri eklemeyi de unutmamış; artık insanlar ve çevre ile daha çok etkileşim içerisindesiniz. Demoyu oynama fırsatı bulanlar ne demek istediğimi hemen anlamışlardır.

Gözüme çarpan bir diğer detay ise, oyunun shooter özelliklerinin daha da doyurucu hale gelmesi; silahların verdiği geri tepme hissi, düşmanların vurulma anları gibi FPS dinamikleri, piyasadaki çoğu FPS oyunundan bile daha iyi. Bu, Mafia 2’i çok daha keyifli bir oyun haline getirecek diyebiliriz.

Mafia 2, görsellik olarak belki çığır açamıyor ama görsellerin yeterli kalitede olduğunu söyleyebiliriz. Merak edilen Physx ise, Nvidia’nın bir pazarlama stratejisi gibi duruyor fakat bu konuda kesin bir yargı için oyunun tam sürüm incelemesini beklememiz gerekiyor sanırım.

Sonuç olarak Mafia 2 bizi üzmeyecek gibi duruyor. Tam sürüm incelememizde Mafia 2’den tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

11 Yorum

 1. Ziyaretçi

  @

 2. mehmetmesut

  bencede demo oyunun ne denli güzel olduğunu göstermeye yetiyor. Elemanın yolda yürürken yayalara çarpması sonrası animasyonlar çok güzel olmuş onun dışında polisin en ufak bir taşkınlık yarattığımızda peşimize düşmesi ve cezayı kesip direk ödemeyei elden almsı güzel olmuş. Silah sesleri vurulma sahneleri vurulan kişlerin düşüş sahneleri felan çok gerçekci olmuş. Şehirde gerçekten çok güzel modellenmiş. Araba sürüşleri ilk başta tuhaf gelsesede biraz sonra alışılıyor bence sürüşler gayet hoş olmuş araba hasarlanmalarıda çok güzel bence.  Yaralanmalardaki enerji göstergesinin belli bir süre bekleyince tekrar dolması güzel olmamış bence gtadaki enerjiyi etraftan alma şeklinde olsaymış daha iyi olurmuş.

  bu arada

 3. Uğur Yurtsever

  Mafia II ve GTA 4 birbirlerine benzer gibi görünseler de birbirlerinin tam karşılığı olan oyunlar değiller. Bu ilk Mafia ile GTA III için de geçerliydi. Sanırım her iki oyunu da oynamış insanlar ne demek istediğimi rahatça anlayacaklardır; aradaki temel farkları uzun uzun anlatmiyim bu sıcakta. :p

  Kısacası “yerini doldurmak” gibi bir şey kulağa pek mantıklı gelmiyor. Biliyorum oyunları kafa kafaya tokuşturup kimin kazanacağını görmeyi pek seviyoruz… :))

  Ayrıca Mafia II’den gelen ilk incelemeler, oyunun fazlaca lineer olduğuna ve 10 saat gibi kısa bir süreye sahip olduğuna işaret ediyor. PC Zone’un verdiği 80 puan pek umrumuzda değil elbette; ancak eminim Tahir, incelemesinde objektif bir değerlendirme yapacaktır bizler için. 🙂

 4. Ziyaretçi

  gta ile mafiyayı bir birine karıştırmamak lazım. zira openworld işini yıllardır gta serisi elinde tutuyor. bu işin kralı gta serisidir bu bir gerçek. mafia2 elbette gta4 gibi kaliteli olamaz. ama bu mafia2 nin kötü bir oyun olacağı anlamına gelmez. kaldıki mafia fanları oyunu herhangi bir oyuna benzemesinden, yada grafiklerinden, yada fizik moturundan dolayı sevmiyor. fanları için oyunun derin senaryosu, ve o anlatmak istediği tarihi çok iyi yansıttığı için oynuyorlar. değilse adamlar için ismi bile yeter. oyunun fanatikleri adına sevindim. yıllar suren hasret sonunda bitiyor. hayırlı olsun 🙂

 5. Ziyaretçi

  Şu her şeyi kategorize etme olayını abartmayın.Gta ile mafia bal gibi de karşılaştırılır.Sizin mantığınıza göre karşılaştırabilecek hiç bir şey yok.Ortak yönleri çok olan 2 oyun çok rahat şekilde karşılaştırıbilir.Öncelikle iki serinin de tüm oyunlarını falans oynadım (pcye çıkan tabi).Örneğin shooter yönleri,mafia 2 açık ara farkla daha iyi,openworld olarak pek karşılaştıramıyoruz demo olduğu için ancak gta4’ten çok aşağı kalır yanı yok ama büyük ihtimalle gta4 daha üstün çıkacaktır o konuda.Hikaye olayları ve anlatımında yine mafia,gerçekçilikte mafia,grafik-optimizasyon-fizik-ses olaylarında mafia,araç kontrolünde mafia.Bakın ne kadar da rahat karşılaştırdık,siz de her şeyi kategorize etme alışkalığından kurtulursanız belki bir gün şirinleri görebilirsiniz.

 6. Uğur Yurtsever

  Kimse “karşılaştırılamaz” dememiş dikkat ederseniz. Bence yorum yapmadan önce yazılanları iyice okuyup anladığımızdan emin olalım. 🙂 Belki böylelikle şirinlerden daha büyük bir şeyler de görebilirsiniz. 😉

  Kendi adıma, bir oyunun diğerinin yerini doldurması gibi bir düşüncenin pek mantıklı olmadığını vurguladım. Sanırım ortalama bir Türkçe bilgisine sahip herkes bunu anlayabilir. Kategorizasyona kati suretle karşı olduğum gibi yorum kabiliyeti iki resim arasındaki yedi farkı bulmaya odaklanmış ukala zihniyetten de pek haz etmem. 🙂

  Yorumunuzun geri kalanı kendi fikirleriniz olduğu için bir şey söyleyemem. Mutluluklar, kalbiniz hiç kırılmasın. 🙂

 7. Ziyaretçi

  uğur nye bu kdar alındn hacı.sana değil kardeşine pardon alttakine söyledim onu.bi de şirinlerden daha büyük şey ne rocco mu?dava açarım şahsi kişiliğime hakaret var.

 8. Ziyaretçi

  guzel bir oyun kac yil bekletik cika cika bumu cikti diyorum ama neyse allahtan yuksek sistem istemiyorda biraz gonnul aliyor oyun zaten nesine guvenip sistem yuksek sistem isticek bir oyun ki ne senaryosu var ne sehirde eylenicek bsy var eksileri artilarindan fazla olan oyunlar yuksek sistem istiyor ya buna gicik oluyorum para icin yapilan oyunlar olduklari belli zaten kulanici memnun eden oyunlar yok artik

Bir cevap yazın