Machinarium’un Yaratıcısından Yeni Projeler

Amanita Design, üzerinde çalıştıkları üç yeni proje olduğunu duyurdu.

Samorost ve Machinarium gibi muhteşem macera oyunlarından tanıdığımız Çek oyun geliştiricisi Amanita Design’ın kurucusu ve baş tasarımcısı Jakub Dvorsky, Nottingham’da düzenlenen Game City Nights festivalinde Samorost 3, Botanicula ve Osada adında üç yeni proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

CasualGaming.biz sitesine konuşan Dvorsky, yeni projeleri hakkında çok hoş bilgiler vermekten de geri kalmamış.

Samorost için bir devam oyunu yapmaya karar verdik çünkü oyunun dünyasını çok seviyorduk ve birçok farklı fikre açıktı. Fakat bu sefer oyuna yaklaşımımızı birçok açıdan değiştirdik. En önemlisi oyun dünyası çok daha büyük olacak. Machinarium ölçeğinde ve daha güzel görünecek. Bir macera oyununda tekrar oynanabilirliği gerçek anlamda yakalamak istiyoruz.

 

Oyuncunun amacı, bulmacaları bir an önce çözmek olmamalı. Oyuncu oyun dünyasında olmaktan ve oyunu oynamaktan keyif almalı. Oyuna bir müzik kaydı gibi yaklaşmak istiyoruz. Bir kez dinlediğinizde, ikinci ve üçüncü seferler için de hala değeri vardır.

Machinarium 2009

Machinarium için yalnızca 2009'un değil son yılların en iyi macera oyunu desek abartmış olmayız.

Machinarium’un gerçekten zor bir oyun olduğunu düşünen Dvorsky, yeni oyunlarında hem tecrübeli oyunculara hem de oyuncu olmayan insanlara hitap etmek istediklerinin de altını çizmiş. Diğer oyun projeleri olan Botanicula ise yine bir point&click macera oyunu ve oldukça geniş bir oyun dünyasına sahip. Dvorsky, ağaçları tehlikeli bir parazitin etkisiyle ölmekte olan bir ormanda, beş orman yaratığını kontrol ederek ağaçların kalan son sağlıklı tohumlarını toplamaya çalışacağımız Botanicula hakkındaki düşünceleriniyse şu sözlerle dile getirmiş:

Bu oyun, dünyayı keşfetmeyle ilgili olacak. Bir çok eğlenceli animasyona ve oyunu bitirebilmek için keşfetmek zorunda olmadığımız irili ufaklı birçok şaşırtıcı detaya sahip.

Firmanın duyurduğu son projeyse birçok soyut sahneden oluşan ve interaktif bir müzik videosu olan Osada. Üstelik Osada’yı kısa bir süre sonra firmanın resmi internet sitesinden ücretsiz olarak izleme şansına erişeceğiz.

Samorost 3 ve Botanicula’nın ise yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor. Şimdilik gündemde PC ve MAC versiyonları olsa da Amanita Design, oyunlarını mümkün olduğunca çok platformda yayınlamak istiyor. Bununla birlikte Microsoft’un MAC versiyonu yüzünden Machinarium’u Xbox Live’da yayınlamak istemediğini biliyoruz. Ancak son yılların bu en iyi macera oyunu, pek yakında PS3 ve tabletler için yayınlanacak.

4 Yorum

 1. Tollyver

  “Bununla birlikte Microsoft’un MAC versiyonu yüzünden Machinarium’u Xbox Live’da yayınlamak istemediğini biliyoruz.”

  Bence büyük bir aptallık etmiş olurlar…

 2. Tollyver

  Apple’ın resmi store sitesinde satılan oyunlara bakınca, Microsoft’un haksız olduğunu kanıtlayan çok fazla bulguya ulaşırsınız gibime geliyor..
  En basiti, Call of Duty 4:Modern Warfare oyununu dahi listede görebiliyorsunuz. Ki, bu oyunun platform olarak neredeyse hepsinde çalıştığını biliyorum, Xbox’ta dahil..
  İnanmayan olursa buyursunlar, baksınlar diye işte linki:

  http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/software/games?mco=OTY2ODUzMg

Bir cevap yazın