Mach Xtreme MX-JET 120 GB SSD İncelemesi

SSD Nedir?

Mach Xtreme MX-JET 120 GB incelememizde hem SSD’lerin çalışma mantığına, hem de Mach Xtreme MX-JET 120 GB SSD’nin performansına kısaca göz atıyoruz.

Son günlerde bir SSD furyası aldı  başını gidiyor; hemen her ay farklı firmalardan yeni bir SSD ürünü duyuyoruz, SSD’lerin kapasiteleri artıyor, fiyatlar gün geçtikçe düşüyor. Hatta Western Digital gibi “kırk yıllık” HDD üreticileri bile artık kendi markaları altında SSD sunuyorlar piyasaya. Fakat SSD nedir, nasıl çalışır, avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir, HDD ile SSD arasında ne gibi farklar var biliyor musunuz?

Donanım teknolojilerini yakından takip eden okuyucularımız, muhtemelen yukarıda sorduğum soruların bir kısmını veya tamamını rahatlıkla cevaplayabilirler fakat donanım teknolojilerini pek sık takip etme şansı bulamayan son kullanıcıların, SSD’ler hakkında yeterli bilgiye sahip olduğundan şüphe duyuyorum.

O zaman elimizdeki Mach Xtreme SSD’e göz atmadan önce yukarıdaki sorulara cevap arayalım ve böylece SSD’lerin kimlere hitap ettiğini daha iyi anlama şansı bulalım.

SSD’ler Nasıl Çalışır: HDD’lere Göre Avantajları ve Dezavantajları

Tabi ki SSD teknolojisinden bahsetmeden önce HDD teknolojisi hakkında bir çift söz etmemiz gerekiyor sanırım. Hepinizin de bildiği gibi, HDD’ler manyetik veri depolama aygıtlarıdır. HDD’ler, veri okuma/yazma için özel olarak geliştirilmiş plaka ve “kafa”ya sahiptirler. Plakayı döndürmek için de ufak bir motor bulunur HDD’lerde.

İşte SSD’lerin en büyük farkı da HDD”lerin bu mekanik sistemine sahip olmadan veri depolayabilmesidir. Yani SSD’lerde veriler dijital olarak yazılır/okunur. Aslında dijital veri depolama yeni tanıştığımız bir şey değil. Artık herkesin evinde/işyerinde pek çok flash bellek görmek mümkün. Flash bellekler de verileri dijital olarak saklar. Fakat flash bellekler gerek kapasiteleri, gerekse okuma/yazma hızlarının HDD’ler ile yarışamayacak kadar yavaş olması nedeniyle genellikle sadece veri aktarma işlemlerinde kullanılır.

İşte SSD’ler de tam da burada devreye giriyor ve flash belleklerin okuma/yazma hız dezavantajını ortandan kaldırıyor. SSD’lerin genellikle flash yongaları (NAND) kullandığını biliyoruz. (SDRAM tabanlı SSD’lerde var ama bu SSD’lerin çalışma mantığı farklı) O zaman ister istemez akla şu soru geliyor: SSD’ler nasıl hem flash yongaları kullanıp, hem de flash belleklerden hızlı çalışabiliyor? Cevabı basit: flash bellekler genellikle tek bir flash yongası kullanırlar ama SSD’lerde birden fazla flash yongası bulunur ve tüm bu yongalar eş zamanlı olarak çalışır.

Samsung The Spinpoint MT2 1 TB HDD

SSD’lerin, HDD’lere göre en büyüj avantajlarından biri ise, inanılmaz düşük tepki süreleridir. Sadece bu özellik bile SSD’lerin sunucu platformlarında kullanılmasını cazip hale getiriyor. Tabi ortalama bir SSD’nin ortalama 250 mb/s’e varan okuma hızını, HDD’lerde ancak RAID yaparak görebildiğimizi de ekleyelim.

SSD’leri, HDD’lere göre çekici kılan bir diğer özellik ise, SSD’lerin mekanik parça bulundurmayışından ufak ve dayanıklı olmaları. Tabi sıfır sesi de unutmayalım.

SSD’lerin HDD’lere göre dezavantajları ise başlıca şöyle:

Fiyat: SSD’ler halen HDD’lere göre oldukça pahalı ve bu durum önümüzdeki yıllarda da pek değişecek gibi durmuyor. En azından rekabetçi fiyatlar için kısa vadeli bir öngürü de bulunmak bir hayli zor.

Hız: SSD’ler doldukça yazma performanslarında düşüş başlıyor. Aslında HDD’lerde de benzer bir durum söz konusu ama SSD’lerin yazma performasının düşmesinin farklı bir sebebi var. Windows 7 işletim sisteminde bulunan TRIM komutu, destekleyen SSD’lerde bu durumun biraz önüne geçse de bu sorunu tamamen ortadan kaldırmıyor.

SSD’lerin okuma hızı ise, yukarıda bahsettiğim durumdan neredeyse hiç etkilenmiyor.

Ömür: SSD’lerde kullanılan flash yongaları, veri depolamak için genelde MLC tipi hücre kullanırlar ve bu hücrelerin her biri ortalama 10.000 kez silinme ömrüne sahiptir. Yani bir MLC hücresi, eğer 10.000 kez silinmişse ömrünü tamamlamış demektir. 10.000 kez nedir ki, dediğiniz duyar gibiyim. Fakat SSD’lerde gördüğümüz denetçiler, SSD’lerin ömrünü uzatmak için verileri tüm flash yongasına eşit olarak yayarlar; böylece SSD’nin ömrü kısmi olarak azalma göstermez. Kullanıma ve denetçiye göre değişse de SSD’lerin genellikle on yıl ömrü olduğu kabul edilir.

Aslında SSD’ler ile ilgili söylenebilecek daha pek çok detay ve bilgi var ama hem sizi sıkmamak, hem de ürünümüze göz atmak için SSD’ler hakkında bu ön bilgiyi şimdilik yeterli görüyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın