LOST Final Sezonu İle Karşımızda

LOST Final Sezonu

LOST Final Sezonu

 • Dünyanın en çok izlenen dizisi.
 • Dünyanın en pahalı dizilerinden birisi.
 • Dünyanın en çok beklenen dizisi.
 • Dünyanın en bağımlılık yapan dizisi.

LOST dizisini tanımlamak için kendimce bu cümleleri kurabildim. Bu kadar bağımlılık yapan dizi sonunda bize bütün sırlarını açacağı final sezonu ile yayına başladı.

Dikkat… Dikkat… Yazının bu kısmından sonrası spoiler içermektedir. Dizinin ilk beş sezonunu izlemeyenler için okunması tavsiye olunmaz.

Dizi ilk başladığında karşımıza şok edici kutup ayısı çıkmıştı hatırlarsanız. Hem de tropik bir adada. Sonra da siyah duman kovaladı kahramanlarımızı. Kahramanlarımız siyah dumandan kurtuldular ama karşılarına 108 dakikada bir gizemli numaraların girildiği bir bilgisayar ile karşılaştılar. 108 dakikada bir o ünlü LOST rakamlarını (4, 8, 15, 16, 23, 42) bir bilgisayara girmeleri gerekti. Girmediklerinde ise bir patlama oldu adada. Daha sonra tesadüfen bu adaya düştüklerini düşünen kahramanlarımızın aslında önceki hayatlarında ilişkili olduklarını keşfettiler. Bu kadarla kalmadı tabii ki. Ada, hastalıkları iyileştirdiği gibi sağlıklı çocukların doğmalarına da izin vermedi.

Kahramanlarımız adada çok macera yaşadı ancak sürekli hayatta kalmaya çalışıp adadan kurtulmaya çalıştılar. Kahramanlarımız Dharma girişiminin kurduğu sistemden kaçmak isterlerken, Diğerleri (Others) ile yeri geldi savaştılar yeri geldi beraber çalıştılar. Ama sonunda adadan kurtulanlar oldu. Fakat ilginç bir şekilde adadan kurtulanlar adaya geri çağrıldıklarını gördüler ve bir şeyin onları adaya çektiğini hissedip adaya geri dönmek istediler.

Bu kadar zaman sonunda adadan kurtulmak isteyen kahramanlarımız artık adanın sakini olmuşlardı ki bir tehditle karşılaştılar. Eski bir davadan kalma hısımlıkla kötü karakterimiz adayı ele geçirmeye çalıştı. Kahramanlarımız ise adayı bir çeşit ışınlama ile taşıyıp, adanın yerini değiştirdiler. Sadece ada ışınlanmadı tabii ki. Bazı kahramanlarımız da zaman içersinde geriye ışınlandılar.

Saymakla bitmeyecek ilginçliklerle hayran kitlesini hiç kaybetmeden, aksine arttırarak bu zamanlara getiren LOST ister teknoloji meraklıları olsun ister muhafazakâr kesimden olsun hayranlarını kendisine bağladı. Teknoloji meraklıları olarak biz; çok sayıda ilginç bilinmeyenin açıklanması için altıncı sezonu iple çektik. Işınlanmalar, siyah duman, LOST sayıları ve adanın iyileştirme (muhtemelen manyetik alan) yeteneği gibi bilinmeyenlerin nasıl bir sona bağlanacağını çok merak ediyoruz.

Teknolojiye merakı olmayan kesim ise LOST dizisini izlemek için interneti kullanmak zorunda kaldı. Çünkü Türkiye de yayına geç giren dizi, hayranlarının diziye ulaşma merakı yüzünden internet paylaşımlarında çok popüler oldu. Diziyi izlemek isteyen ve internet kullanmayı sevmeyen izleyiciler ise LOST yüzünden RapidShare, Torrent ve altyazı siteleri terimleri ile tanıştılar. Neredeyse her LOST hayranı Torrent programlarını ve sitelerini ezberlerlerken, RapidShare sitesinden nasıl ücretli üyelik almadan sürekli dosya çekebileceklerini öğrendiler.

“Çok beklenen ve şok edici final” gibi bir açıklama var. Bu açıklama LOST yapımcılarının yaptığı açıklamadır. Bu kadar bilinmezi şok edici bir finalle bağlayacaklarını söyleyen LOST yapımcıları bakalım nasıl bir final hazırladılar?

Herkesin bir teorisi var. Ancak ne kadar teori üretirsek üretelim hiçbir zaman bütün açıkları kapatamıyoruz. Sizinde teoriniz var mı? Varsa nedir? Bizimle paylaşmak ister misiniz?

17 Yorum

 1. JeanKillah

  Yazı Gayet keyifliydi fakat 4.sezonda artık herkezin kullandığı “sıktı be abicim!” lafı banada vurdu.Yeniden 4.sezondan başlayıp izlemeyi düşünüyorum.Ne kadar Bi zamanlarki Merakı kalmasa;

  Çok iyi Hatırlarım Beyaz Show’u izliyorum Sawyer geliyor herkezde bir heyecan bir panik meğersem Lost diye bir dizi varmış orda oynayan yakışıklı bir oyuncuymuş.

  İşte ilk ozaman öğrendim bu Lost’u bayada sarmıştı.Fakat Adanın Yer Değiştirmesi,Ölenlerin Dirilmesi biraz sıktı diziyi.”Bune be Abicim Oha!” Diyenler bile oldu 🙂 İnşallah yeni ve son sezonda bunları yaşamayız.

  Teşekkürler.

 2. Talha Turhal

  İnanmayacaksınız ama biraz önce yeni bölümleri izlemiştim. Bilgisayar başına geçtim ve THG’ye bakarken bu yazıyı gördüm. Alın size başka bir LOST. Yeni bölümlerden gördüğüm kadarıyla bunca şeyi açıklamaya güçleri yetmeyecek. Çünkü harbi cılkı çıkmış…

  Ek olarak yazı başında spoiler var dikkat gibi bir not düşsek iyi olur. Şans eseri diziye başlayacak biri rastlarsa bu yazıya üzülebilir 😀

  –Teorim spoiler içerebilir–

  Teorime gelicek olursak son sezonda adadaki gücün insanları kullanıp gerçek dünya ile tanışmasını izleyeceğiz. Dizi böyle bitecek, dizi bitince bir film çekecekler ve film bu gücün yok edilmesi ile sonlanacak. Son sezonun ilk bölümlerini izleyenler bana hak vereceklerdir.

  • woodo

   Uyardığınız için teşekkürler. Uyarıyı ekledim.

   Bende yazıyı yazdıktan sonra altıncı sezonu izledim ve sizin teorinize hak vermeye başladım. Büyük ihtimal Lock karakteri içine giren siyah duman gerçek dünyaya gitmek isteyecekler ve bizim kahramanlar bu seferde gerçek dünyada savaşmaya devam edecekler.

 3. JeanKillah

  Spoiler için biraz geç oldu 🙂 İzliyecektim Fakat bu yazıdan sonra bir kez daha düşünmek istiyorum.Zaten zar zor kurtarmıştım Her hafta lost bekleyiş ızdırabını tekrardan başlamak hele ki final sezonu ile… Ama teoriniz çok doğru.Bende katılıyorum 6 Sezonluk çok iyi tutulan,sevilen ve takip edilen bir dizi neden Görkemli bir Sinema Finali yapmasın ki?

  • woodo

   Üzgünüm:( Keşke diziyi izlemeyi bırakmasanız. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik ve o dananın kuyruğu kopacak bu sefer.

   Yazıda okuduklarınızı unutun ve diziyi izlemeye devam edin bence:) Zaten IMDB’den 9.1-9.2 gibi yüksek oylar alan bir diziyi kolay kolay bulmak zor olucaktır.

 4. Tahir Meylani

  Hepsi bir rüya aslında. Yok yok rüya değil şey, test hepsi.

  Buda Metal Gear 2’den Spoiler:

  Metal Gear 2’nin sonunda tüm yaşadıklarımızın aslında bir test olduğu ve her şeyin kurgulanmış olduğunu öğreniyorduk. Bilim adamları bir güç kaynağı bulurlar ve bu gücün insanlar üstünde etkisini test etmek isterler. Seçtikleri insanları adaya doldururlar. Önceden kurgulanmış olayları… ne diyorum ya saçmaladım 😀

  Gerçekten nasıl bir son yaparlarsa yapsınlar kimse tam anlamıyla tatmin olmayacaktır çünkü özellikle 4-5. sezonda işler bayağı karıştı.

  • woodo

   Final sezonu daha yayınlanmakta. Tamamını izlemiş olamazsınız ki buraya kadar çekilen bölümlerde hayal kırıklığına uğradıysanız biraz sabretmenizi öneririm. Daha önümüzde çok bölüm ve açıklanmayı bekleyen çok sır var.

 5. esahin

  Belki şok edici bir final hazırlamış olabilirler fakat insanların kafalarında hala soru işaretleri kalacaktır. Zaten 12 bölüm yayınlandı ve 4 bölüm kaldı sanırım.

  Kutup ayılarını, adanın mistik gücünü, sağlıklı çocukların doğmamasını, kara dumanı, Jacob’ı, lanetli sayıları, zamanda yolculuk (hem bireylerin hem adanın), alternatif gerçeklik (final sezonunda izliyoruz şu anda), Richard’ın hiç yaşlanmaması vs. vs. Bunların hepsini nasıl açıklamayı planlıyorlar acaba?

  Umarım hayal kırılığı yaşatmazlar :((

  • woodo

   Bende aynı dilekteyim. Umarım bizi hayal kırıklığına uğratmazlar. Dizinin sonunda bunların hepsinin toplu bir rüya histeriği olduğunu, bir deney olduğunu felan söylemezler umarım.

   Fringe dizisi gibi her anormalliği bir bilimsel yada olası bilimsel açıklamalara oturtmalarını, bunu yaparkende bütün bilinmezleri açıklamalarını bekliyorum.

 6. iruka

  matrix vari zaman karmaşaları geriye dönük başlayıp biten otobiyografiler.diziyi yavaşlattı.finali izledim ama final olduğunu sanmıyorum.arkadaşlara katılıyorum. bir film mutlaka var.para tatlı tabiiki. ortada kaymağı yemek varken neden kemalpaşayla kalksınki adamlar sofradan. elden birşey gelmez.bekleyeceğiz…

  • Tahir Meylani

   Film mi? Bu saatten sonra yapımcıların film çekeceğine inanmıyorum. Bende finali izledim ve tam da düşündüğüm gibi bir final oldu. Cevapsız sorular, anlamı olmayan sahneler, yapmacık diyaloglar, özensiz işlenmiş karakterler…

   Lost yapımcılarının altı yılda yaptıkları tek şey şu oldu: sadece insanların merak duygusunu ayakta tutabilmek, tabi bunu yaparkende araya insanların farklı yorumlayabileceği şeyler koyup gizemi attırmak; kara duman, kutup ayıları gibi. Bu gizemlerden yola çıkıp en az senaristler kadar kafa patlatıp teori yazanlara da buradan selam sabah ediyorum; neydi dünyanın manyetik gücü müydü, yoksa bunlar kopya mıydı, ada cennet miydi? 😛

   Evet, altı sene boyunca dizinin birkaç bölümü hariç izlerken bende hiç sıkılmadım fakat bu kadar sevip takip ettiğiniz bir dizinin,  senaristlerin ot çekip yazdığı deli saçması bir senaryoya dayandığı gerçeği de dizinin finali ile suratınıza yapışıyor bir anda.

   Bilseydim Lost’un böyle biteceğini Bourne üçlemesini 10 kere baştan izlerdim ve daha çok keyif alırdım.

   Bende  diyorum Star Trek’i neden sevmemiştim yine ota bağlamış senarist arkadaşlar 😀

 7. M. Gökhan Aktaş

  Açıkcası bende finali izlediğimde sinirden ağlayacak kadar kötü oldum. Tabi bazıları üzüntüden ağlamaklı olabilir..

  Ancak Bu kadar kötü bir finali kimse beklemiyordu herhalde. Neredeyse hiçbir şey açıklanmadı. İnsanların akılları daha çok karıştırıldı ve en önemlisi hiçbir şey bilimsel temellere dayandırılmadı!

  Yinede dizi bir şekilde bitti ve yine kendi teorilerimizi kurup, finalı seyretmemize rağmen yinede kendimiz final yazdık. O yüzden ben ilk anladığım sonu yazayım sonra düşününce çıkardığım ikinci finali yazayım.

  İlk final; jack adaya düştüğü an birkaç saniye ölümle mücadele eder. Mücadele ettiği ve gözünü açık tutabildiği birkaç saniye altı senelik diziyi  oluşturan rüyayı düşler ve bize seyrettirir. Jack ölür dizi biter! (berbat bir son)

  İkinci final; adaya düşen uçak içerisindeki herkez ölür. Ancak daha kim cennete yada cehenneme gidecek belli değildir. O yüzden ada sorgu ve sonu belirleme yeridir. Burada melek ile şeytan mücadele ederken, tanrının kulu olan bizim lost karakterleri kendi yollarını bulmaya çalışırlar.  Cennet/cehennemde yeri belli olan adada ölür ve bizim dizi boyunca paralel evren olarak izlediğimiz ikinci hayatlarına zerk edilirler. Hesaplaşması sona kalanlardan olan jack ise ölünce babası ile dizinin sonundaki meşhur diyalogları yaşar. Babasının ve kendisinin öldüğünü anlar ve adada yaşadıklarının gerçek olduğunu öğrenir babasından. Lostçular adada bir grup oldukları içinde beraber cennet yolunu beklerler ve en sonuncu gelene kadar (son gelende “Ben” olacak herhalde, daha işi bitmedi diye gitmedi adadan çünkü) ilk ölenler ikinci hayatı yaşarlar. En sonda ise herkez gelince kapılar açılır ve cennete giderlerrrrr….. mutlu son… (kesinlikle yine berbat bir son ama en azından finali en iyi açıklayan teorim bu).

 8. Tahir Meylani

  Benimde bir teorim var: şimdi bu lost’un senaryosunu yazan kafası kıyak abilerimizin hepsi nasılsa ölümcül bir hastalığa yakalanırlar. Altı ay ömürleri kalmıştır ama dizinin de bitmesi lazım. Bir yandan da sürekli kendi aralarında “lan cennete mi gideceğiz, cehenneme mi” diye tartışırlar. İşte o ruh hali içinde son sezonu yazarlar.

  Şans bu ya diziyi yayınlayan kanalın patronu da aynı ölümcül hastalığa yakalanır ve onunda altı ay ömrü kalmıştır. Bakar son sezon tam deli saçması bir şey. Ama içinden “lan altı ay ömrüm kalmış, bu yaştan sonra gelecek reytingin içine edeyim” der ve istemese de senaryoyu onaylar 😀

 9. M. Gökhan Aktaş

  Lost için fazla gerçekci bir teori:)

  Herhalükarda beğenmedik finali.. Dünya aynı düşüncede.. Bu durumda Lost senaristleri bir süre medya karşısına çıkamazlar sanırım. Tabii IMDB’de, Lost için belirtilen ve bilinmeyen sezon olarak karşımızda duran bir bölüm var birde. Bakalım Lost daha son can çekişini yaşamadı sanırım..

 10. Okay KANGAL

  LOST bitti …. her şeyden önce , bu kötü oldu zaten …. Benim şahsi fikrim olarak , insanlar bu şekilde hayranlıkla izledikleri bir diziye , insan ötesi mükemmel bir final bekledi … ama bu imkansız … yani senaristler neden mükemmel bir final yapmadınız diye suçlanamaz … ne olursa olsun zaten beğenilmeyecekti final …

  diziyi eş zamanlı izleyemeyenler için , basın şaşırtmaca yaptı …. yani yanlış yorumlar vede acelece yazılan yorumlar , insanlar daha finali izlemeden ” final kötüymüş abi ” diyerek izlemelerine sebep oldu … ülkemizdede tepkinin sebebi başta bu oldu …

   

  finale gelecek olursak bence anlatılmak istenen benim anladığım kadarı ile insanın her şekilde ne seçim yaparsa yapsın yaşayacakları vede başına gelecekelr zaten yaşanmıştır …. yani uçak düşmeseydi olacaklar olacaktır vede bellidir , düşsede … yada herhangi bir yere acil iniş yapmış olsalardıda yine yaşayacakları olaylar bellidir .. kader gibi yani … bu hem bilimsel hemde tasavvufi olarak aslında insanın pekte yeni edindiği bir bilgi değil … dizide bunu işlemiş gibi geldi bana …. ama dizide sürekli anlatıldığı gibi mükemmel özelliklere sahip o özel adaya yolun düştü ise her ne anda ne yaşayor olsanda o ada hep bir şekilde zihninde yer alack, beynine vurulan zaman kelepçesini kırmanda sana yardımcı olacaktır …. zaman bizim anlama sıramızdır … yani zamandan yoksun yani münezzeh olan şey için yarın dün önce ve sonra yoktur .. olan vede olacak her şey o anda olmuş demektir …

   

  dizide açıklanmayan soruların başında sayılar var … bence tamda muallak değiller artık hem adayı bulabilecek yolun koordinatları , hemde danınmanyetiğine dair bir takım fiziksel olgulara dair saptanmış sayılardı … bir simge olarak DHARMA girişimi tarafından hesaplanmıştı yada daha önce ama adaya dasir bir çok olguda dizide açıklamalar yapıldı ….

  final de bence eksik olan ise DHARMA , MrEKO vede WALT idi … özellikle WALT kendisini unutturmuş gizli forvet , ölü topa vuracak oyuncu gibi finalde bir sürprizle çıkabilirdi ….

   

  .

  .

  .

   

  falan filaaaaan … sonuçta bitti … daha çok yorum yapılabilir …. artık yeni bölüm yok … ne desek karşı çıkacak yeni bgir bölümde yok … finali beğenmeyenler olarak kendi finalimizi kafamızda yazıp ona inanmak en iyisi …. ben şahsen adayı sevmiştim … bir yıl sonra diziyi tekrar izleyebilirim :))

 11. selin karaca

  LOST FINAL le birlikte 6 yılı karaladı ….böylesi bir final deildi işin içinde cıkamadılar en kısasından olyı öldü bitti yaptılar….j.j.abrams ın bundan sonra yaptığı hiç bir şeyi izlemeyeceğim….oratya güzel bi şey koyu yo sıkıncada kestirip atıyo heriff ………lost hayatımda yaptıgım koca bir yanlış oldu bundan sonraki izleyeceklere tawsiye etmeyeceğim hiç bir şekilde…bu kadar çok soru işareti warken …..kısadan kestiler we buda yetmezmiş gibi hiç birine cwp yok……..lost kocaman bir yanlış oldu………..isyandayım…….

Bir cevap yazın