Longhorn’un Gizli Uyarlayıcı (Modder) Süprizleri

Longhorn’un Beta 1 sürümünün çıkışına sadece haftalar kala, bu yeni işletim sisteminin, uyarlayıcıları (modder, modding: bir donanımı veya yazılımı aslında tasarlanmadığı bir amaç için kullanıma uygun hale getirmek, değiştirmek) ve oyun meraklılarını sevindirecek, kenarda köşede kalmış pek bilinmeyen iki özelliğinden bahsetmenin tam zamanı. Bunlar Microsoft’un bu tür kullanıcıları ciddiye aldığını görmek açısından iyi işaretler; ayrıca Microsoft’un bünyesinde bulunan oyun geliştiricilerin artı yöndeki etkisini de gösteriyor.

WinSat: Sinekten Yağ Çıkarmak

İki özellikten ilki ve daha kapsamlısı Windows System Assessment Tool (WinSat: Windows Sistem Değerlendirme Aracı). Bu yazılım tam olarak Windows için geliştirilmiş ve sistem başarımına göre bir puan üreten deney programı. Görüntü alt birimini, işlemciyi, bellekleri, sabit diski ve diğer önemli bileşenleri inceliyor ve size bir toplam sistem puanı hesaplıyor. Bu puanı her hangi diğer bir Longhorn sistem ile kendi bilgisayarınızı karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

Bu sistem ayrıca her alt birim için inanılmaz ayrıntılı değerlendirmeler yapabiliyor ve gerektiğinde başarımı arttırabilmek için, yazılım birimlerini etkinleştirme, ayarlarını değiştirme veya donanımı ve yazılımı kapatma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun anlamı şu daha önceki diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Longhorn, donanımınızdan olabildiğince fazla başarım elde edebilmek için kendi ayarlarını kendisi yapacak.

WinSat iki yapılanma hazırlıyor: bunlardan biri genel üretkenlik yazılımları için kullanılırken diğeri ise oyunlar söz konusu olduğunda devreye giriyor. Oyun üreticileri doğru yazılımsal çağrıları yaptığında, sistem kendisini söz konusu oyuna göre kendiliğinden ayarlayabiliyor böylece olası en iyi başarımı alabiliyorsunuz.

Ek olarak, oyun üreticileri WinSat’ı hem eniyileme (optimization) hem de değerlendirme amaçlı kullanabiliyorlar. Eniyileme için, oyunlar kendiliğinden oyun sırasında kullanılmayan bazı özellikleri kapatabiliyorlar. Ayrıca sisteminizin hangi bölümünde dar boğaz oluştuğunu gösteren bir ekranı karşınıza çıkarabiliyor ve bu sorunun çözümü için hangi donanım güncellemesi yapmanız gerektiğini söyleyebiliyorlar. Sonuç olarak sadece oyun oynama keyfiniz artmakla kalmayacak aynı zamanda size daha fazla farklı ayar yapma seçeneği sunarak veya daha genel anlamıyla bir sorun olduğunda bunu çözümüyle birlikte size bildirerek hayatınızı kolaylaştıracak.

Peki, eğer yeni bir parça aldığınızda veya sisteminize, daha hızlı sürücü, daha iyi bir ekran kartı, daha hızlı bellek veya sistemin başarımını temelden etkileyecek her hangi bir donanım güncellemesi gibi önemli bir değişiklik yaptığınızda ne olacak? Yine harcadığınız paranın karşılığını en son kuruşuna kadar alabilmek için bu programı çalıştırarak sisteminiz için gerekli olan ayarları tekrar kendiliğinden yapılandırabilirsiniz. Hatta parça üreticileri, donanımla gelen sürücülere bir WinSat tetikleyicisi ekleyebilirler, böylece deneyimli olmayan kullanıcılar bile bu güzel özellikten faydalanabilirler.

Ayrıca WinSat’ın oluşturduğu ayrıntılı puanlara ulaşarak, bunları sisteminizi kendiniz elle yapılandırmak için de kullanabilirsiniz. Ne de olsa otomatik yazılım ortalama bir kullanıcı için düzenlenmiş belirli kalıpları kullanıyor, biz sizin ortalamanın üstünde bir kullanıcı olduğunuzu biliyoruz ve eminiz ki kendinize özel gereksinimleriniz olacaktır. Örneğin, işlemcinize hızaşırtma (overclock) yaparken sistemin ayarlarını da buna uygun olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bu özelliğin ilk ve sınırlı kullanımına Beta Bir (Beta One) ile izin verilecek; daha ileriki beta aşamalarına kadar sadece komut satırı uygulaması olarak kalacak. Beta süresi boyunca çeşitli güncellemelere ve geliştirmelere tabi tutulacak ve önümüzdeki yılın ilk yarısında çıkması beklenen Beta 3 aşamasında tam olarak hazır hale gelecek.

Uyarlayıcılar (Modder) İçin Gizli Özellik

Bu özelliğin kod adını açıklamama bile izin verilmiyor ve son isminin de ne olacağı da şu an tam olarak belli değil o yüzden bu özellikten şu an için “Mod1” olarak bahsediyorum. Açılış işlemi sırasında (boot up) bu program önemli donanım değişikliklerini tarıyor ve bulursa donanım ayarlama işlemini başlatıyor. Bu süreç genellikle işletim sistemini yeni kurduğunuzda karşınıza çıkan ve sistemi ilk defa açarak gerekli olan donanım sürücülerini kurmanızı sağlayan arayüzle aynı işi yapıyor. Böylece anakartınızı değiştirdiğinizde kuruluma sıfırdan başlamanıza neden olan “mavi ölüm ekranından” kurtuluyorsunuz.

Bu özelliğin çevresinde oluşturulan sır perdesinin nedeni, Beta Bir aşamasından önce ortaya çıkmayacak olmasından geliyor. Görünüşe göre kendilerinden de bazılarının uslanmaz uyarlayıcılar (modder) olduğu Microsoft geliştiricileri bu özelliği tüm uyarlayıcılara (modder) bir yılbaşı hediyesi olarak saklıyor. Daha ileri ki Beta aşamalarında karşımıza çıkacak olan pek çok ilginç sürpriz var, bunlardan bazıları Steve Jobs’ı (Apple’ın yöneticisi) gerçekten zorlayacak. Her neyse bunlardan önümüzdeki aylarda yeri geldikçe bahsedeceğiz.

O zamana kadar Microsoft’un önemli adımlar attığını fark etmekte fayda var: Her şeyden önce Microsoft, uyarlayıcıları (modder) ve oyun meraklılarını kendisine en bağlı müşteriler olarak kabul ediyor ve bu bağlılığı özel tasarım bilgisayarların en iyi çalışmasını sağlayacak yazılımlar geliştirerek ödüllendiriyor. Eğer bu iyi bir şey değilse, neyin iyi olduğu konusunda şüpheliyim.

Rob Enderle (renderle@enderlegroup.com) yükselen kişisel teknolojiler konusunda uzman bağımsız bir analisttir. Kendisi de bir uyarlayıcı (modder) ve oyun meraklısı olan Rob, anakart ve kasa üreticilerinin, tasarımlarını beraber yapmaları gerektiğini anlayacakları günü hasretle beklemektedir.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın