Londra 2012’de Atletler NFC Telefon Kullanacak

Mayonuzun bir kenarına nakit sıkıştırmanıza veya şortunuzun cebinde kredi kartı taşımanıza gerek kalmayacak.

NFC Terminal

NFC Terminal

NFC (near field communication, yakın saha iletişim) desteği bulunan taşınabilir aygıtların artacağını sezen öncü perakendeciler yavaştan NFC terminalleri dükkanlarına koymaya başladılar bile. Her ne kadar tüm cep telefonlarını sarması beklenen bu teknolojinin iki yıla kadar yaygınlaşması beklense de, en azından Londra 2012 Olimpiyat Oyunları‘na yetişeceği kesinleşti.

Samsung, Lloyds TSB ve Visa yaptıkları ortak açıklamayla, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılan atletlere NFC destekli Samsung akıllı cep telefonlarından dağıtacaklarını kesinleştirdiler. NFC News’in haberine göre oyunlar boyunca, Lloyds TSB banka hesaplarına bağlı bu NFC telefonlarla, binlerce perakende noktasından temassız alış-veriş yapılabilecek. Visa’nın geliştirdiği özel temassız ödeme yazılımı sayesinde hesabınızın şu anki bakiyesi veya kalan kredi miktarı da görüntülenebilecek.

Lloyds TSB kişisel mevduat hesapları başkanı Mike Regnier “Böyle heyecanlı bir olay vesilesiyle Visa ile çalışıyor olmaktan çok mutluyuz. Alış-verişte devrim yaratacak temassız mobil ödeme hizmeti olimpiyatlar ile başlayacak ve gelecekte de bizimle olacak” diyor.

Londra 2012 Olimpiyat LogoVisa, Samsung ve Lloyd TSB üçlüsü Olimpiyat markalı bir telefon dağıtmayı planladıklarını geçen ay açıklamıştı. Bu haberle telefonların dağıtılacağı kesinleşse de hizmet için hangi operatörle anlaşılacağı ise şimdilik merak konusu.

Meraklıların soracağından emin olduğumuz bir konuya da açıklık getirelim. Evet, Olimpiyat marka bu özel telefonların satışı da yapılacak ve isterseniz alabileceksiniz.

Bir cevap yazın