Logitech’in Kablosuz Ergonomisi

Ergonomik klavyelerin ortaya çıkışı neredeyse ilk kişisel bilgisayarların satışa sunulduğu tarihe denk gelir ancak Microsoft’un ilk kez 1994’de duyurduğu Natural (Doğal) serisi klavyelerinin çıkışına kadar yaygınlık kazanamadılar. Tuşların ayrık ve hafiften “V” şeklinde dizilmiş olması büyük rahatlık ve kolaylığı da beraberinde getiriyordu. Sonraları birçok şirket bunun gibi çeşitli ergonomik klavyeler üretebilmek için düğmeye bastılar.

Fakat bu ilk nesil Natural marka klavyelerin büyük bir sorunu vardı: Boyutları. Öte yandan Microsoft yeni serilerde ortam oynatıcılarını (media player) denetleyebilmek için gerekli olan işlev (function) tuşlarını eklemeye başladığı zaman satışlarını büyük oranda arttırdı.

Ergonomik fareler de yaklaşık olarak aynı tarihlerde ortaya çıktılar ve kullanışsız plastik araçlar, ele avuca oturan dairesel hatlara sahip aygıtlara dönüştüler. Zaman ilerledikçe ergonomik fareler bir kaydırma tekerleğine, başparmağınızı koyabileceğiniz hafifçe basık bir alana ve hatta fazladan düğmelere de sahip oldular. Daha sonra kablolar da yavaş yavaş ortadan kalktı ve fareler giderek büyüyen taşınabilir aygıt pazarının vazgeçilmez gözdeleri haline geldiler.

Ergonomik bir cihaz kullanmanın birçok mantıklı sebebi vardır. Kullanımı rahat olan klavye ve fareler avuç içi, bilek ve parmak gibi uzuvlarımızın uzun vadede zarar görmeleri riskini ortadan kaldırırlar ve tuş düzeni iyi ayarlanmış bir klavye yazma hızımızı olabildiğine arttırabilirler. Bununla beraber bu aygıtlar tek başlarına tüm sorunları yok edemezler. O yüzden çalışma alanınıza bir fare veya klavye koymadan önce masa ve sandalyenizin çalışmak için uygun olup olmadığına ve monitörünüzün konumunun çalışma alanınızı kısıtlamamasına dikkat etmelisiniz.

Logitech'in Kablosuz Ergonomisi

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın