Logitech Z520

Küçük Z320’nin bir büyük modeli olan Z520 de aynı genel tasarıma sahip bir 2.0 hoparlör. Umarız bu hoparlör Z320’nün vasat başarımından daha sonuçlar sunar.

UFO Gibi Ama Izgaraları VarLogitech Z520

Başta da söylediğimiz gibi Z520’nin, Logitech’in yeni tasarım konseptine uygun bir görünümü var. Ancak ızgara sadece hoparlörü kaplamak yerine ön yüzü tamamen kapatıyor. Ön kısım piyano siyah olarak bilinen parlak siyah yüzeye sahip ve bu parlaklık ızgaralar arasından belli oluyor. Açıkçası bu etkiyi herkesin sevmeme ihtimali var.

Bağlantılar konusunda Z520, normal kulaklık girişinin yanında bir de yardımcı girişe sahip olduğu için Z320’ye göre biraz daha fazlasını sunuyor. Ancak ana ses kablosu yine hoparlörlerden birine lehimlenmiş. Ayrıca sayısal giriş özelliği de sunulmuyor.

Burada da Gerçek Çok Yönlü Ses Yok

Z32*/Z5 serileriyle aynı mantığa sahip olduğundan öndekinin hemen arkasında bir tane daha tiz hoparlörün olması (tweeter) şaşırtıcı değil. Ancak bunun dışında yapılandırma biraz farklı: Z520, bas-refleks çıkışı yerine bir bas hoparlöre sahip (woofer).

Ses kalitesi Z320’den daha iyi ya da diğer bir deyişle onun kadar kötü değil. Orta aralıkta açık bir iyileşme var ve yüksek frekanslar daha yumuşak. Hala bas etkisi çok fazla hissedilmiyor ancak bu tür küçük hoparlörlerde olabileceğin en iyi zaten bu kadar.

Etkileyici olan sesin gerçeğe olan yakınlığı: Ortada olan sesler gerçekten ortada ve kenarlara konumlanan sesler birbirinden oldukça ayrı yerleştirilmiş. Bu tür küçük hoparlörlerde bu çok iyi bir dinleme tecrübesi yaratmıyor; özellikle de dinleme alanı dar olduğunda. İki hoparlörün bulunduğu eksenden uzaklaştıkça yüksek sesleri duyamaz oluyorsunuz.

Bu hayal kırıklığı yeterli gelmediyse bir tane daha söyleyelim: Logitech’in gönderdiği basın bülteninde övgüyle söz edilen ünlü çok yönlü ses, arkada bulunan hoparlör çok az ses verdiğinden bu modelde de ortalarda yok. Zaten sesi çok çıksa da eğer bilgisayarınız arkasında duvar olan bir masada duruyorsa (genelde evlerde olan standart yerleşim) arka taraftan yayılan sesin etkisi pek hissedilmeyecektir.

Bu Z32*/Z52* serisi ürünlerde incelediğimiz ikinci model ve ikinci hayal kırıklığı. Her ne kadar ürünler etkileyici / yenilikçi / şaşırtıcı (sizce uygun olmayanları silebilirsiniz) tasarıma ve kaliteli bir işçiliğe sahip olsalar da bu modeller çok iyi ses kalitesi sunmuyorlar. Logitech’in mükemmel ses ürünleri üretebilme yeteneği olduğunu biliyoruz (SqueezeBox, Z-5500, Z-Cinema) ancak burada çuvallamışlar.

Bir cevap yazın