Logitech Z320

Logitech, şimdiye kadar hoparlör tasarımlarında neredeyse olabilecek bütün tasarımları denedi. Z-5 ve Z-Cinema’nın daha köşeli tasarımından sonra en son modeller biraz da yuvarlak hatlara sahip olarak geliyor.

UFO-gibi

Logitech Z320

Z320’nin şeklini tanımlamak için yuvarlak hatlara sahip bir yamuk demek yanlış olmaz. Logitech’in önceki modellerine göre biraz daha kalın bir yapıya sahip. Tasarımını beğenip beğenmemek daha çok size kalmış bir durum ancak bu modelleri daha basit modellerden ayırmayı kolaylaştırmak için bu tür farklı tasarımlar iyi bir yöntem. Altec Lansing de yeni hoparlörlerinde benzer bir yaklaşım sergiliyor. Sonuç olarak seçiminiz daha çok sizin estetik anlayışınıza kalmış durumda. Ancak üründe kullanılan malzemenin ve işçilik kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Ne yazık ki aynı şeyi olabilecek en basit halde tutulan bağlantı özellikleri için söyleyemiyoruz: Standart ses girişine sahip olan bir kablo sağ hoparlörlere sabitlenmiş yani kablo uzunluğu sizin için uygun değilse veya ses jakı bozulursa değişim kolay değil. Hepsi bu kadar. Bunun dışında yedek veya yardımcı bir giriş yok.

Şık Tasarım, Kötü Ses

Her yöne ses (omni-directional) mantığı Logitech’in Z-5 hoparlörleriyle birlikte hayatımıza girmişti. Şimdiyse Z320 ile yeniden gündeme geliyor. Ancak burada kullanılan teknik farklı: Z-5’te dikey yerleştirilen hoparlörler ve bir yayma konisi (diffuser cone) kullanılırken bu modelde iki hoparlör arka arkaya gelecek şekilde yerleştirilmiş. Gerçek it-çek düzeneği yerine (push-pull) iki hoparlör aynı fazda çalışıyor ve bir bas-refleks bağlantısı düşük frekanslara destek oluyor.

Sonuçta ortaya çıkan ses tam doğru değil ancak yüksek oranda yön bağımlı. 2-3 kHz civarındaki orta düşük seviyelerde bozulma rahatlıkla duyulabiliyor. Düşük tonlarsa güçsüz ancak bu tür küçük hoparlörlerden bas açısından daha fazlasını beklemek doğru değil.

“360-derece ses” kavramı etkileyici bir şey ancak gerçek hayata uygulanırken pek başarılı olunamamış. Z320, küçük hoparlörlerin sunabileceği en iyi kaliteyi vermiyor. Geçmişte Logitech’ten daha iyi giriş seviyesi hoparlörler görmüştük. Ne yazık ki Z320 aynı başarıyı gösteremiyor.

Bir cevap yazın