Logitech G9 Laser Fare

Geçtiğimiz hafta Logitech en yeni G-serisi faresini duyurdu: Logitech G9 Laser. Yeni tasarım, yanında verilen iki adet değiştirilebilir tutacak (dış kaplama) sayesinde kendinize uygun fare yaratma konusunu yeni bir noktaya taşıyor. Logitech, G9’u geçtiğimiz ay E3 2007’de özel gösterime çıkarmıştı bu sayede Eylül ayında satışa çıkarılması beklenen yeni ürünle biraz oynama şansı elde ettim. Benim ilk izlenimlerime geçmeden önce ürün hakkında biraz daha bilgi vereyim.

Logitech G9 Laser Fare

İlk olarak kablolu bir yapıya sahip olan G9, 200 ile 3200 arasında değişen bir dpi aralığına sahip ve oyuncular herhangi bir sürücü yüklemeden istedikleri çözünürlüğe anında geçebiliyorlar. Tam hızlı USB bağlantı saniyede 1000 paket gönderebiliyor bu sayede gecikme olmadan imlecin yumuşak bir şekilde ekranda hareket ettirilmesi sağlanıyor. Ayrıca bir renkli LED sayesinde hassaslık ve profil ayarları fare üzerinde gösteriliyor. Logitech’in SetPoint 5.0 yazılımı sayesinde klavye makrolarıyla birlikte beş farklı profil, dpi ayarları ve LED renkleri gibi G9 ayarları tümleşik bellekte saklanabiliyor. Oyuncuların profillere erişmek için farklı bilgisayarlara SetPoint yazılımını kurmaları da gerekmiyor.

Logitech G9 Laser Fare

Logitech G9 Laser Fare

Oyuncular, ürünle birlikte gelen ek ağırlıklarla farenin ağırlığını 28 grama kadar değiştirebiliyor. G9 ayrıca geçtiğimiz yıl Logitech MX Revolution kablosuz lazer fareyle birlikte tanıtılan Logitech MicroGear Precision Scroll Wheel özelliğine de sahip. Bu kaydırma tekeri sayesinde ister atlamalı ayar yaparak silah değişimi için kullanabiliyorsunuz ister sürtünmesiz olarak ayarlayarak daha hızlı yakınlaştırma ve kaydırma yapabiliyorsunuz. Ayrıca G9, Polytetrafluoroethylene ayakları sayesinde yüzeyler üzerinde çok daha yumuşak bir şekilde kayıyor.

G9 Laser fareyle birlikte iki adet değiştirilebilir tutacak da geliyor.

G9 Laser fareyle birlikte iki adet değiştirilebilir tutacak da geliyor.

Asıl ilginç olan özellik G9’la birlikte gelen değiştirilebilir iki kapak sayesinde çok daha özelleştirilebilir olması. Daha geniş yapılı “Wide Load Grip” saten hissi veren bir dokuya sahipken daha küçük olan “Precision Grip” kuru bir yüzey (DryGrip) sunarak daha ince işler için fareyi parmak uçlarıyla hareket ettirebilmenize imkan sağlıyor. Değiştirilebilir yüzeyler kolayca çıkarılıp takılabiliyor ve bir kere yerlerine oturduklarında kesinlikle gevşeklik ve oynama yapmıyorlar. Tutacaklar sağlam ve kaliteli bir malzemeden üretilmiş hissi veriyorlar; diğer bir deyişle tutacakları değiştirip takarken ucuz plastik oyuncaklar gibi kırılacaklarını sanmıyorum.

Logitech G9 Laser Fare

Her iki tutacağı da takarak kullandım ve her birinin kendine göre avantajlara sahip olduğunu söyleyebilirim ancak geniş elli birisi olduğum için genelde büyük olanı tercih ettim (istediğiniz kadar dalga geçebilirsiniz). Ürün son derece rahat, düğmelerin ve kaydırma tekerinin yeri iyi seçilmiş. Her ne kadar tutacaklar sonradan takılsa da kesinlikle fareden ayrı bir şeymiş hissi vermiyorlar. Wide Load Grip tutacağının kuru yüzeylisi (DryGrip) olsa kendimi çok daha mutlu hissedecektim. Görünüşe göre bu isteğim çok fazla zaman geçmeden gerçekleşecek; Logitech’in söylediğine göre ilerleyen zamanlarda ek tutacakları da kullanıma sunacaklarmış. Ne yazık ki tutacaklarla fazla uğraşmaktan ağırlıkları denemeye vaktim olmadı.

Logitech G9 Laser Fare

G9 üzerinde son kararımı vermeden önce biraz daha kurcalamak istiyorum. Ancak ilk bakışta gördüğüm (ve hissettiğim) kadarıyla umut vaat eden bir ürünle karşı karşıyayız. Bazıları değiştirilebilir tutacakların gereksiz olduğunu düşünebilir ancak Wide Load ve Precision tutacakları oyun tarzınıza, el büyüklüğünüze ve fare tercihinize göre çeşit sunmak açısından gayet iyiler. G9’la oyun oynamak ve firmanın daha başka ne gibi tutacaklar sunacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Logitech G9 Laser Eylül ayınca piyasaya çıkacak ve üreticinin önerisi olarak 100 $ civarında bir fiyatla satılacak.

Logitech G9 Laser Fare

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın