LinuxWorld 2004: Linux Masumiyetin Kaybı

Ocak 2004 Javitts Center tozlu ve soğuk.

Ocak 2004 Javitts Center tozlu ve soğuk.

Linux artık Bill Gates’i sevmeyenlerin ve Unix platformu hayranlarının malzemesi olmaktan çıktı. Linux’un açık kaynak kodu hareketi barış ve sevgi kültürünü korurken, büyük para sahibi OEM’lerinin platformu kendilerine adapte etmeleri ve büyük yatırımlarla süslemeleri Linux’u akıntının içine itiyor. Linuxun bu toplu değişiminin en son kanıtı, HP’nin, AMD’nin, Intel’in ve IBM’in dolu ve çok büyük stand alanı güçleriyle, geçen hafta New York’taki LinuxWorld’de ortaya çıktı.

Linux, bir Unix platformu olarak, yıllardır büyük sunucuların en büyük destekçisi olsa da, şu anda PDAları, home medya sunucularını ve araba kullanıcı arayüzleriyle telematikeri de içeren, PC dışı uygulamalarda da kendini geniş ölçüde gösteriyor.

Bir analiz şirketi olan IDC’ye göre, sadece küçük ve ev ağı uygulamalarını içeren sunucu uygulamalarına bakıldığında bile, Linux tabanlı satışlar 2003 te 3 milyar $ dan 2008 de 8 milyar $ a yükselecek. Birimlere bakıldığında, Linux sunucu satışları geçen yılki 1 milyonun altındaki sayısından 2007’de 2 milyon birimin üzerine çıkacak.

Toplam sayı henüz net olarak açıklanmasa da, IDG’den LinuxWorld organizatörleri, New York’daki LinuxWorld’ün, geçen yaz San Francisco’da yapılan ve onbinin üstünde katılım sağlanan, gösteriye göre çok daha fazla kişiyi çektiğini açıkladılar.

Overclock yapmak, oyun oynamak ve diğer ufak tefek ayarlamalar gibi PC bağlantılı uygulamalar Windows çekirdeği ve x86 ölçekli CPU’larla etkileşime bağlı kalsada, PC dışındaki platformların kontrol ayarlamaları ve ortaya çıkan elektronik uygulamaların kırılması Linux’a muhtemelen oldukça iş çıkaracak.

Sony’nin PlayStation II’sini kırmak mı istiyorsunuz? O zaman Linux bilseniz iyi olur. Microsoft’un ileri kullanıcı arayüzü teknolojileri üretmesi gibi, IBM işlemci tabanlı PlayStation III de x86 ölçeklendirmesiyle ve Windows’la ilgili olacak.

Bugünün ağır topları olan Nvidia ve Ati gibi grafik üreticileri şimdiden Linux çekirdeğini (kernel), güçlü iş istasyonlarıyla çalıştırabilecek algoritmalar üretmeye başladılar. Bir kaç yıl içinde oyun kartları ve oyun konsolları için üretilen grafik işlemcileri, oyunların dışında, muhtemelen Linux’la da yakından alakalı olacak.

Bir cevap yazın