Limbo İnceleme

Kız kardeşinin akıbetinden habersiz, bir çocuk yaşam ve ölüm arasındaki aleme girer…

Limbo 6Öncelikle şunu peşin olarak söylemeliyim ki bugün bu sayfalarda bulacağınız şey bir oyun incelemesinden çok bir sanat eserinin analizi tadında olacak. Zira Hitman serisinin eski konsept tasarımcısı Arnt Jensen’in başında bulunduğu Danimarkalı Playdead’in ilk olarak geçtiğimiz yıl Xbox Live Arcade için çıkardığı ve birkaç gün önce de PlayStation Network ve Steam üzerinden yayınladığı Limbo, ilk bakışta benzerlerini daha önce oynadığımız 2 boyutlu bir platform/bulmaca oyunu gibi görünse de özünde bundan çok daha fazlası; gerçek bir sanat oyunu. Bu, aynı anda hem karanlık, rahatsız edici ve fazlasıyla kasvetli hem de esrarengiz bir biçimde melankolik ve güzel olmayı başarabilen, kısa süresine rağmen etkisini yıllarca üzerinizden atamayacağınız dev bir başyapıt. Limbo, Dr. Caligeri’nin Muayenehanesi ve Nosferatu gibi filmlerle 1920’li yıllara damga vurmuş; Fritz Lang, Otto Pleminger, Alfred Hitchcock ve Tim Burton gibi yönetmenlerin yapıtlarıyla örneklerini modern sinemaya taşımış Alman dışavurumculuğunun oyun dünyasındaki emsalsiz temsilcisi kesinlikle…

Bu muhteşem yapımın derinlerine inmeden önce tam anlamıyla olmasa da Yunan mitolojisi (Elysion) ve İslam dininde de (Berzah) karşılığı bulunan Limbo inancını kısacık da olsa özetlememiz gerektiğini düşünüyorum.

Herhangi bir Hristiyanlık kilisesinin resmi öğretisi olmasa da, Roma Katolik Kilisesi teologları, Limbo’yu İsa’dan önce doğanların ve vaftiz edilmeden ölenlerin gittiği yaşam ve ölüm arasındaki alem olarak tanımlar. Ruh burada hem orijinal günahının hem de yaşarken işlediği günahların cezasını çeker ve cennetin kapılarını aralayabilmek için İsa’nın inayetini bekler. İlahi Komedya’yı okuyanlar, Dante’nin ilk bölümün sonlarında (yanılmıyorsam dördüncü kanto) Limbo’yu ziyaret ettiğini ve burayı ormanlar, çayırlar ve derelerle tasvir ettiğini hatırlayacaklardır (Çiçero, Aristo, Sokrates, İbn Rüşt, İbn-i Sina ve Selahaddin Eyyubi gibi büyük isimlerle karşılaştığını da… 🙂 )

Bire bir karşılığı olmasa da İslam dininde Limbo’nun karşılığını Berzah, diğer bir deyişle kabir hayatı inancında bulabiliriz. İslam inancına göre ölenlerin ruhları kıyamete kadar Berzah aleminin misafiri olurlar. İnsan hayatında günahkar olan ruhlar için bu zor bir misafirlikken, iyi ruhlar kendilerine ferah bir dinlenme mekanı bulurlar Berzah’ta.

Limbo 1Playdead’in Limbo’su ise kendisine çok daha seküler bir dünya çiziyor elbette. Ancak kelime anlamının özünden de tam anlamıyla kopmuyor.

Limbo ile ıssız bir ormanın orta yerinde yalnız başına uyanan küçük bir erkek çocuğunun gölgelerle, silüetlerle, gri tonlarının hakim olduğu kasvetli arkaplanlar manzaralarıyla ve ölümcül tuzaklarla dolu siyah beyaz, monokrom serüvenine konuk oluyoruz. Ne çocuğun ismini biliyoruz, ne de oraya nasıl geldiğini. Oyunu satın alırken dikkat etmediysek ya da pek araştırmacı bir kişilik değilsek, bu parlak gözlü ufaklığın kız kardeşini aradığını öğrenmemiz de mümkün olmuyor. Gerçek veya metafizik, rüya ya da kabus veya kocaman bir metaforlar okyanusu…  Playdead, bizi son derece ketum bir tavırla, bu ürkütücü gri dünyanın orta yerinde daha ne olduğunu anlamadan tek başımıza bırakıveriyor. Minik dostumuzun hikayesi tıpkı Dante’ninki gibi ormanlık bir alanda başlıyor ve tıpkı Dante gibi o da bu garip yere pek isteyerek gelmedi. Lakin Dante’nin tasvirlerinin aksine Playdead’in Limbo’su hiç de sakin ve barışçıl bir yer değil…

36 Yorum

 1. lazboy

  bu ne ya oyunmu bu ya 😀 bunada 3 gb rem isterler simdi isin sakasi oyun bana gore igrenc ismine bakinca sole Darksiders tarzi bsyler bekledim ama gorunce gulmekten altima ettim:D

 2. xpugur

  oyunu oynama şansı olmayanlar için videolar iyi bi çözüm olmuş 😀 http://www.youtube.com/watch?v=_f5etPcJb_8&feature=related bu videonun 3. kısmı yani (20-30 dakikaları arası) izlemek çok güzelmiş (oynayanda siz asıl oynıycaksanız o şekilde oynuyor o yüzden eğlenceli) çok çok güzel bi oyun olmuş ölüm sahneleri süprizler SÜPER 🙂 pc için yok sanırsam ama pc ye çıkması konusunda bi haber var mı? (steam derken pc ye mi çıktı yoksa ? çıktıysa fiyatı ne kadar ve illa steam yüklü olmak zorunda mı? 🙂 )

  • Uğur Yurtsever

   Selamlar.

   Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler.

   Evet, Steam zaten yalnızca PC (ve mac) platformunda hizmet veriyor bildiğiniz üzere. Yani oyun şu an Steam üzerinden satın alınabilir. Oyunun Xbox 360 versiyonu geçen sene çıkmıştı. Microsoft’un bağımsız geliştiricilere destek verme konusundaki baskıcı politikaları yüzünden Steam ve PSN versiyonları için birazcık beklemek zorunda kaldık anlayacağınız. Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için son cümleyi de elden geçirdim. 🙂

   Bu arada oyunun fiyatı 10$ ve evet Steam yüklü olmak zorunda.

 3. xpugur

  İNCELEMENİN son sayfasına yaptığım yorumları bu sayfayada kopyala-yapıştır yapıyorum çünkü son sayfaya yaptığım yorumların tüm incelemeyi sonuna kadar okumayanlar tarafından görülmemsi bence bi yazılım-webtasarım hatası düzeltilmeli bence 😉

  “güzel anlatım olmuş … buda youtube da bulduğum oynanış videosu (partlara ayrılmış ben ilk part ı veriyorum gerisini siz bulursunuz 🙂 )
  http://www.youtube.com/watch?v=GCA79zPaQe0

  “ayrıca videoları izlerken dikkatimi çekti ((youtubeda 720p olarak 7 part halinde xbox taki full oynayış videosu var)) … bu oyun 3 noyutlu bi monitörde oynansa çok daha zevkli olur eminim çünkü ekrandaki çocuğa göre önplanda olan otlar ağaçlar falan var 3 boyutlu olsa süper olurmuş (oyun 2D ama grafikeri 3 boyutlu yani anlatabilmişimdir umarım:=) )”

  “oyunu oynama şansı olmayanlar için videolar iyi bi çözüm olmuş 😀 http://www.youtube.com/watch?v=_f5etPcJb_8&feature=related bu videonun 3. kısmı yani (20-30 dakikaları arası) izlemek çok güzelmiş (oynayanda siz asıl oynıycaksanız o şekilde oynuyor o yüzden eğlenceli) çok çok güzel bi oyun olmuş ölüm sahneleri süprizler SÜPER 🙂 “

 4. xpugur

  ayrıca videoları izlerken dikkatimi çekti ((youtubeda 720p olarak 7 part halinde xbox taki full oynayış videosu var)) … bu oyun 3 boyutlu bi monitörde oynansa çok daha zevkli olur eminim çünkü ekrandaki çocuğa göre önplanda olan otlar ağaçlar falan var 3 boyutlu olsa süper olurmuş (oyun 2D ama grafikeri 3 boyutlu yani anlatabilmişimdir umarım:=) )

 5. xpugur

  en son eklediğiniz kısımdaki steam linkine gidince zaten ne kadar beğenildiği anlaşılıyo :=)

  “”
  İncelemeler

  “Limbo bir oyunun mükemmele en yakın hali.” 10/10 – Destructoid

  “Bu oyun bir başyapıt.” 5/5 – GiantBomb

  “Limbo dahice. Ürkütücü, garipçe bir şekilde dahice. Rahatsız edici, ürpertici bir şekilde dahice.” 5/5 – The Escapist

  “Karanlık, rahatsız edici ancak yine de güzel, Limbo keşfedilmeyi hakeden bir dünya.” 5/5 – Joystiq

  Awards

  Winner of more than 90 awards, including GameInformer’s “Best Downloadable”, GameSpot’s “Best Puzzle Game”, Kotaku’s “The Best Indie Game”, GameReactor’s “Digital Game of the Year”, Spike TV’s “Best Independent Game”, X-Play’s “Best Downloadable Game” and IGN’s “Best Horror Game”
  “”

 6. lazboy

  tamam beyeynen vardir ama yillarca pc ye oyun cikmiyor dogru durust sole bir oyunu gorunce sinir krizi geciyior insan milyarlar vericen donanim alip pc dizicen cikan oyuna bak

   • Halit

    senin sistemin nedir bi yazda öğrenelim, devamlı konuşup duruyosun, devlet sırrı değil ya bu.

   • ?

    onun(lazboy’un) sistemi belli değil üstat. bir 9800gt si oluyor bir bakıyon başka forumda gtx 580 im var black ops kasıyor diyor, gtx580 i var ama bütün oyunların kasmasından şikayetçi (!) . ne olduğu belli değil yani:) ayrıca işine gelmeyen konulara cevap vermeme konusunda iyice ustadır kendisi. neyse tavşanı ürketmemek gerek.

 7. Sabertooth

  Oyun piyasasının kodomanları yatıp kalkıp bağımsız stüdyoların AAA sınıfı oyunlara el atmaması / atamaması na dua etsinler. Karbon kağıdına fotokopi birbirinin aynısı oyunları çıkaramazlardı.

 8. xpugur

  OYUNU BİTİRDİM 🙂 süper oyun acayip zamanlama ve dikkat gerekiyo son bölümlerde çok önemli baya zorluyo bide son kısımda sesi bile dinlemek gerekiyo süper bi oyundu 🙂 oyun sonuna bakıcak olursak devamıda gelir bu oyunun … :=)

  • Uğur Yurtsever

   Ben devamının geleceğini pek sanmıyorum. Neden derseniz. Oyunun yönetmeni Arnt Jensen’in IO Interactive’den neden ayrıldığına bakmak gerek.

   Jensen uzun bir süre IO Interactive çatısı altında Hitman’in konsept tasarımcılığını yaptı. Sonrasında ise stüdyonun sürekli olarak aynı oyunların devamını yapan ve bağımsız kimliğini yitiren bir şirket haline gelmeye başladığını görünce ayrılıp 2006 yılında Dino Patti ile Playdead’i kurmuştu… Yani anlayacağınız bu tür fikirlerin suyunu sonuna kadar sıkmak pek Jensen’in tarzı değil. Ha bütün bunlara rağmen bir devam oyunu yapabilirler tabii pek ihtimal dahilinde olmasa da. Belki farklı bir tatta belki de tamamen aynı konseptte. Ancak ben Limbo’nun tek seferlik bir oyun olduğuna inanıyorum.

   Bu arada Playdead şu aralar 2. oyunlarını geliştiriyor. Bu konuda pek bir bilgi yok ama Limbo 2 olmadığı kesin. Merakla bekliyoruz.

   Belki önümüzdeki süreçte Arnt Jensen ile ufak bir söyleşi yapabiliriz. Söz vermeyeyim ama. 🙂

 9. xpugur

  oyunun sonu çok belirsiz ama :S yani sonunu açık bıraktıkları için böyle düşündüm güzelde olur devamı gelse …eskiden bu tarz oyunlar vardı mesela “gish” yada “crazy machines” …limbo bu iki oyunun karışımı birazda korku katılmış hali bence güzelde olmuş … ((gish te bi yağ damlasını yönetiyoduk çeşitli özellikleri vardı … crazy machines te ise çeşitli yollarla amaca ulaşmak için problem çözüyoduk resmen fizik-matematik hesaplaması yaptırıyodu 😀 ))

  • Uğur Yurtsever

   Evet, özellikle Gish çok hoş bir oyundu. Heart of Darkness tadı da yakalamak mümkün Limbo’da. Ancak ne olursa olsun daha önce yaşadıklarımıza benzemeyen bir deneyim olduğu kesin. 🙂

 10. İmbacı Hasan Usta Mozaik Kebap

  boktan bir oyun mu? sanırım iq’un tek haneli seviyelerde. aslında hepimizin modern warfare 3 yada battlefield’i deli gibi beklememiz gerekir değil mi?

 11. Sezai

  Uzun zamandır (daha doğrusu amigadan beri) böyle iki boyutlu platform oyunu oynamamıştım, incelemyi sonuna kadar okudum, silent hill tarzı bir hava yakalamış gibi görünüyor, umarım benim emektar makinam oynatmak için yeterlidir..
  1 gb ram, 3200+ ve x1600 pro yeterli gelir mi acaba?

 12. onur_

  Cidden mükemmel bir oyun. Eski korku filmleri ve garip bir sevimlilik havası var oyunda. Süper bir karışım. Yılbaşında xbladen satın alıp bitirmiştim. İncelemeyi okuduktan sonra gaza gelip tekrar bitirdim. bu adamların yeni oyununu merakla bekliyorum.

 13. Sezai

  Bu arada neden her sayfaya yapılan yorumlar ayrı ayrı sayfalarda gösteriliyor, buna bir çekidüzen vermek gerek.. Oyun incelemesi 5 sayfa ise yorumların tamamı baş sayfada ya da son sayfada olmalıydı (bkz. merlininkazani).

 14. Boracalin

  Arkadaşlar oyunu oynadıkça sardırıyor ve ürperti ile beraber zevk alıyorsunuz… Bu oyunu oynayanları zekası hızlı çalışabilmeli (tabii zeka olmalı önce)… Çünkü geldiğiniz yerde sorun var ise ; çözümüde oralarda biryerde dikkatli bakmak lazım… Gri-siyah tonlar oyunu acayip kasvetli yapmış…
  Bende oynuyorum fakat geldiğim bir nokta var ve geçemedim… Böyle kazıkların olduğu bir çukur var her neyse burayı atlayıp geçiyorum ancak hemen 3 tane ok atan çocuk çıkıyor… orada pırt… öldürüyorlar benim elemanı… Geçmenin var mıdır bir yolu 🙁

  • gouranga

   Kazıkları atlayıp çocukları gördükten sonra geri kaçacaksın, biri kazıklarda ölüyor, diğer ikisini de presler eziyor.

   Böyle yazınca psikopat oyunuymuş gibi duruyor da değil (:

 15. Sabertooth

  Bence artık sitede Gouranga ya bir köşe ..vs birşey ayarlamak lazım.

  “Ben Gouranga, Oyunlarda geçemediğiniz bölümler hakkında sorularınızı alayım..

  örnek başlık olabilir. Adam ciddi ciddi mesai harcıyor insanlara amme hizmeti yapmak için. Ne diyim vallahi ibret aldım. 🙂

 16. Ziyaretçi

  Oyun ınanılmaz zevkli birazdaha uzun olabilirdı orjınal oyun yaklasık 10 dolardan satılıyor.Bu arada dikkat edın bılmedıgınız yerden oyunu ındırmeyın limbo2 virüsü olabilir malesef tesbıt etmek zor.

 17. Treza

  bence gereksiz bir oyun böyle sadece tuzakli bir oyuna korku oyunu diyorsunuz bide ona gülüyorum neden buna boşuna para veriyimki gider daha güzel oyunlar alirim gider mw3 alirim

 18. Hb

  Benim emektar acmamisyi oyunu oyle duruyodu kurulu halde. Onun ustunr mafia2’yi counter strike’i kurdum sanirim, (cd icinden cikan driverlari vs.de kurdum tabi.) gecen gun bi tiklayayim dedim çat diye acildi oyum az once de bitirdim. 1.4 cift cekirdek islrmci 2gb ram 256mb geforce ekran karti var laptopumda merak edenler icin.

  Muzikler kasvetli hava falan basarili tabi, sinifi icin ust duzey bir ouin olmus, emek harcandigi belli. ama bunun bi platform oyunu oldugunu unutmamak gerekiyor, yani 4 saatlik, 2 boyutlu bir oyun icin fazla abartili tanimlar yapiliuor kanaatindeyim. Ayrica oyun sonunda dahil hikayeyle ilgili merakim giderilmemrsi fazla snob bence. Oyuncu, ya da okuyucu yada seyirci eserin sonun boyle sap gibi ortada birakilmamali diye dusunuyorum.

Bir cevap yazın