‘Like’ tuşu bebek ismine ilham oldu

Evet, bildiğimiz Facebook’un ‘Like’ (beğen) tuşundan söz ediyoruz.

Facebook Like Tuşu

Like (Beğen)

Yeni doğmuş bebeğe isim bulmak her zaman kolay değildir. Modern, zamana meydan okuyan ancak okulda da dalga geçilmeyecek bir şey olmasını istersiniz. İsim önerileri üzerine yazılmış binlerce kitap da bulabilirsiniz. Ancak dünyamız değiştikçe isimlerin arkasındaki ilham kaynakları da zamanla değişiyor. 20 yıl önce gözde olan bir şey bugün aklımıza bile gelmeyebiliyor. Örneğin insanların çocuklarına “Like” (beğen) ismini koayacaklarını düşünür müydünüz?

İsrailli çift Lior Adler ve karısı Vardit Adler yeni doğan kızları için değişik bir isim arıyorlarmış, buraya kadar garip bir durum yok. Asıl garip olan ilhamı ünlü sosyal ağ sitesi Facebook‘tan almaya karar vermeleri ve kızlarına ‘Like’ (beğen) tuşuna atfen tam da ‘Like’ adını koymaları.

Lior “Ona Like ismini koyduk çünkü modern ve yaratıcı olduğunu düşündük. Benim için en önemli olan nokta bu adın ülkede ilk kez kullanılacak olmasıydı. Bizim düşüncemize göre bu bildiğimiz ‘Sevgi’ (Ahava) isminin daha modern bir çeşidi. Kızıma onu ne kadar sevdiğimizi göstermenin daha modern bir yolunu bulduk diyebiliriz.” diyor.

Çiftin iki kızları daha bulunyor. Çift, Like’ın bir ablasına ‘bal’ anlamına gelen Dvash, diğerine ‘turta’ anlamına gelen Pie adlarını koymuş olmalarının nedenini de yemek yapmayı çok sevmeleri olarak açıklıyor.

Bir cevap yazın