Light Peak Teknolojisinin İlk Ürünleri Fiber Tabanlı Olmayacak

CNET’in haberine göre, Intel’in geliştirdiği Light Peak teknolojisinin ilk ürünleri fiber optik değil, bakır kablolar kullanacak.

Light Peak, Intel’in uzun süredir üstünde durduğu bu teknoloji. Intel, Light Peak ile monitör, yazıcı, fare gibi bağlantı tiplerini yüksek hızlara kavuşturmayı planlıyor.

10Gb/s hızıyla USB 3.0’dan yaklaşık iki kat daha hızlı veri alışverişine izin veren Light Peak teknolojisini daha önceki Intel sunumlarında görmüştük. Klasik bağlantı standartlarının aksine ışık ile veri aktaran Light Peak’in, daha uzun kablolar ve farklı spesifikasyonlara destek gibi artıları da beraberinde getirmesi bekleniyor.

Light Peak 2

Intel, Light Peak teknolojisinin ilk ticari sürümleri için tarih vermekten kaçınsa da, ilk ticari örneklerin 2011 yılının ikinci yarısından itibaren pazarda görülmesini bekliyoruz.

Bugün, CNET’in içerden bir uzmana dayandırdığı habere göre, Light Peak’in ilk örnekleri fiber optik yerine bakır kablolar kullanacak. Haberin devamında bu geri adımın, Light Peak ile hedeflenen 10Gb/s hızını etkilemeyeceği söyleniyor.

Intel’in Light Peak ile önümüzdeki on yıl içinde 100Gb/s hızına ulaşmayı planladığını biliyorduk. Sanırım henüz PC’lerde fiber optik çözümler için biraz erken. Belki de fiyatlar Intel’i tekrar düşünmeye yöneltti, bilemiyoruz.

2 Yorum

  1. goro

    AMD, VIA yada arm tabanlı sistemlerde de buna benzer bir devrim yada bu teknoloji kullanılmazsa intel tekrar tekel gücüne kavuşabilirki bu teknoloji adına üzücü olur, bu açıdan bakıldığında ne kadar gecikirse o kadar iyi.

  2. Levent TERLEMEZ

    “AMD, VIA yada arm tabanlı sistemlerde de buna benzer bir devrim yada bu teknoloji kullanılmazsa”, bence yapalamıyacak birşey değil (ustalar daha iyi bilirler). Zaten şu an ki fiber optik sistemi benzer yapıya sahip sadece ufaltılması ve bilgisayar sistemine göre bilgi dönüşümünün sağlanması gerekiyor.

Bir cevap yazın