Light Peak Teknolojisini 2011 İlk Yarısı İçinde Görebiliriz (Söylenti)

Intel’in geliştirdiği ve USB 3.0’dan iki kat daha hızlı veri aktarabilen Light Peak teknolojisi ile 2011 ilk yarısı içinde tanışabiliriz.

Intel’in USB 3.0 için pek aceleci davranmadığını biliyoruz. Acaba bu durum, Intel’in USB 3.0 yerine Light Peak teknolojisini öne çıkarmak istemesinden kaynaklanıyor olabilir mi?

CNET’in haberine göre Intel, Light Peak teknolojisinin ilk ürünlerini 2011 ilk yarısında görücüye çıkarabilir. Elektrik ile veri ileten ve belli protokollerle sınırları belirlenmiş USB, HDMI, LAN gibi standartların aksine ışık ile veri ileten Light Peak teknolojisi, farklı protokollerle veri iletebiliyor.

Light Peak 2

Intel’in iddiasına göre Light Peak, 10 Gbit/s veri iletebiliyor ve önümüzdeki on yıl içinde bu rakam ona katlanabilir.

Intel’in Light Peak teknolojisine en sıcak yaklaşan firmanın ise, Apple olduğu söyleniyor.

Intel, Light Peak için belli bir bağlantı arayüzü belirlemiş değil, bildiğimiz kadarıyla. Ama Intel’in söylediğine göre Light Peak, şimdilik USB bağlantılarını kullanabilir. Intel, ilerleyen zamanlarda Light Peak için daha ufak bağlantı arayüzlerinin de geliştirilebileceğini söylüyor.

5 Yorum

 1. goro

  Mükemmel bir haber, umalımki 2. çeyreğe de kalmasın, light peak ve türevi teknolojiler gerçek gelişmeler, ışıkla bilgi aktarımına geçilmesi kısmen vardı, piyasaya girişini de görüyoruz, çok şükür.

 2. xpugur

  usb 3.0 dan nasıl daha hızlı anlamadım ?? “”Intel’in iddiasına göre Light Peak, 10 Mbit/s veri iletebiliyor ve önümüzdeki on yıl içinde bu rakam ona katlanabilir.”” burda 10 kat hızlansa yinede usb 3.0 a ulaşamıyo? hatalımı yazdınız ben mi bişileri yanlış anladım?

  • USB 1.0 ve 1.1 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn)
  • USB 2.0 : Hız 480 /sn (60 /sn)
  • USB 3.0 : Hız 4,08 Gbit/sn (600 MByte/sn)

   

 3. crixallis31

  İzleyelim ve görelim denir buna anca zaten intel amd resmi olarak bu teknolojiye destek vermeden usb3 kullanan bir donanım almam önceliğimde olmaz.Şimdilik pahalı hele bir ucuzlasın diye bekliyorum o zaman kadar bu teknoloji yaygınlaşırsa sıkabildiğim kadar dişimi sıkar buna yönelirim:)Hadi hayırlısı diyelim.

Bir cevap yazın