LifeView FlyTV-Box: Bir Düğmeyle TV/Radyo

Kurulum

LifeView FlyTV-Box’ı kullanmak için herhangi bir yazılım yüklenmesi vesaire söz konusu değil; LifeView FlyTV-Box tamamen “standalone” (kendi başına çalışan, kendine yeterli) bir cihaz. Kutusunu açtığımızda oldukça kalabalık bir manzara ile karşılaşıyoruz.

LifeView FlyTV-Box kutu içeriği.

LifeView FlyTV-Box kutu içeriği.

LifeView FlyTV-Box paketinin içerisinde bir adet set-top kutu (cihazın kendisi), güç adaptörü, FM anteni, S-Video kablosu, çift tarafı küçük jack’lı line-in ses kablosu, VGA kablosu, video veya benzeri bir araçtan görüntü almak için kullanılan AV-in kablosu, uzaktan kumanda ve ince bir kullanım kılavuzu belgesi (İngilizce) çıkıyor.

Kullanım kılavuzundaki diyagramlar cihazın monitöre ve diğer kaynaklara nasıl bağlanacağı gayet açık bir şekilde anlatıyor. Zaten kurulum son derece basit olduğundan bu aşamada herhangi bir zorluk çekmiyorsunuz. Belki çoğu kullanıcı bu kılavuza bakmayacaktır bile.

Öncelikle LifeView FlyTV-Box kutusunun arkasındaki giriş ve çıkışlara yakından bakalım.

LifeView FlyTV-Box arka paneli

LifeView FlyTV-Box arka paneli

Arka panelde soldan sağa şu girişler yer alıyor:

  • Açma – kapama düğmesi
  • Adaptör girişi
  • Ses çıkışı
  • VGA girişi (bilgisayardan LifeView FlyTV-Box’a)
  • VGA çıkışı (LifeView FlyTV-Box’tan monitöre)
  • S-Video girişi (kamera veya videodan görüntü almak için)
  • AV girişi (kamera, video veya DVD oynatıcıdan görüntü almak için)
  • FM anten bağlantısı
  • TV anten bağlantısı

Bu çıkışlara ve elinizdeki kablolara baktığınızda, bağlantının nasıl gerçekleştirileceğini hemen hemen tahmin edebiliyorsunuz. Yine de kısaca anlatalım. Öncelikle, monitörden bilgisayara giden VGA kablosunu çıkartıyorsunuz. Bu kablo LifeView FlyTV-Box kutusunun arkasında bulunan VGA-Out çıkışına bağlanıyor. Böylece, artık bilgisayarın monitörü bilgisayarın değil LifeView FlyTV-Box’ın kontrolüne girmiş oluyor. Bu aşamadan sonra direkt olarak TV seyretmeye bile başlayabilirsiniz. Ama bizim amacımız hem bilgisayar hem de TV seyretmek olduğu için (doğal olarak yani) devam ediyoruz. LifeView FlyTV-Box’ın arka panelindeki VGA-In girişine kutudan çıkan VGA kablosunu bağlıyoruz. Bu kablonun diğer ucunu ise bilgisayarın ekran kartı çıkışına takıyoruz. Böylece, LifeView FlyTV-Box’a bilgisayardan görüntü girilmesini de sağlamış olduk.

Eğer evimizde bir de DVD veya VCD oynatıcı varsa onu da çıkışlarının tipine göre ya S-Video ya da AV-In girişlerinden birine bağlıyoruz. Eğer bilgisayar ile çalışırken FM radyo da dinlemek istiyorsak bu durumda kutudan çıkan anteni FM anten girişine takıyoruz. Son olarak da TV yayınını evimize kadar getiren anten kablosunu da LifeView FlyTV-Box’ın en sağında yer alan anten girişine takıyoruz. Adaptörü bağlayıp cihazı açtığımızda da LifeView FlyTV-Box kullanıma hazır oluyor.

Elbette ilk kullanımda monitörün görüntüsü biraz kaymış olarak görünüyor. Ancak monitörün sağ sol ayarını yaparak ekran görüntüsünü ekrana tam olarak oturttuktan sonra hayatınıza normal olarak devam edebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın