LGA 1156 Bellek Başarımı: Hangi DDR3 Hızı Yeterli?

Intel’in genel kullanıcı kitlesi için çıkardığı LGA 1156 arayüzü Core i5, Core i7 800 serisini destekliyor ve yakında ucuz Core i3 serisine de ev sahipliği yapacak. Standart bir DDR3 bellek DDR3-800 ve DDR3-2000 hızları (hatta hızaşırtma uygulanırsa daha yüksek) arasında çalışır. Hızlı bellek, işlemci ve sistem hızaşırtması esnasında elinizi rahatlatır fakat başarım yönüyle fazla bir şey katmaz. Bu kez Core i6 860 sistemini ele aldık ve bu sistemi en sık tercih edilen hızlarda ve gecikmelerde denedik.

LGA 1156 Bellek Başarımı: Hangi DDR3 Hızı Yeterli?

Bellek Pazarı

Bellek piyasasında belli başlı markalar at koşturuyor. Bu şirketler zamanında kendini kanıtlamışlar ve bugünlerde bunun meyvesini yiyorlar. Diğer taraftan piyasaya yeni girmiş bellek üreticileri de var. Bu şirketler ise dikkat çekmek ve pazar paylarını büyütmek için oldukça sıra dışı ve üst düzey bellek üretiyorlar.

Bellekte kalite farkı büyük olabiliyor. Bunun nedeni bellek yongalarının çeşitliliğinden ileri geliyor. Ucuzu yüksek hızlara çıkarılamaz, pahalısı çıkar ya da her bellek bazı kararlılık deneylerini başarıyla geçemez veya bazı bellekler bazı anakartlarla uyumsuz olabilir. Aynı marka bellek yongalarında bile büyük farklılıklar var.

Kısacası bir firma ne kadar tanınmışsa, ürünleri o kadar çok satar. Yani bir bellek üreticisi sürekli manşetlerde kendine yer bulmak istiyorsa üst düzey ürünler üretmelidir.

Gelelim Şimdi Büyük Soruya

Standart frekans/gecikmelere sahip belleklerle hızlı bellekler arasında hatırı sayılır oranda fiyat farkı olduğu için şunu sormayı gerekli görüyoruz: Core i7 için hangi belleği satın almalıyız? Bu soru özellikle genel bir kullanıcı kitlesine yönelik geliştirilen LGA 1156 altyapılarında daha büyük bir önem arz ediyor. Bulacağımız yanıt Core i7 800, Core i5 ve Core i3 işlemcileriyle kurulacak sistemleri etkileyebilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın