LG X110

LG X110

Dış yüzeyi parlak siyah, içi mat beyaz olan LG X110’un klavyesinin rahat bir kullanım sunabilmesiçin 10″ olan ekran kasası biraz geniş tutulmuş ve ekranın sol ve sağ kenarlarında ikişer, üstündeyse 2.5 cm boşluk bırakılmış. Ekranın hemen üstüne kamera, sağ tarafına da mikrofon yerleştirilmiş.

Klavyenin sağ yukarısında bulunan bilgisayar açma tuşunu mavi bir ışık çevreliyor. Başta göze hoş görünen bu ışık bir süre sonra gözünüzü almaya başlayabiliyor. Verdiği rahatsızlık bulunduğunuz ortamın aydınlık seviyesine göre değişen bu ışığın biraz gereksiz olduğunu söyleyebiliriz.

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm.

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm.

Klavyesine baktığımızda 13.3″ bir dizüstü bilgisayarın klavye boyutlarından sadece biraz küçük olan bir klavye dikkatimizi çekiyor. Az kullanılan ve klavyenin sağ alt köşesinde bulunan yön tuşları diğer tuşlara göre biraz küçük kalıyor ama bunlar bile kullanımda sıkıntı yaratacak kadar küçük değiller. LG X110 size gerçekten çok rahat bir klavye kullanımı sunuyor. Klavyenin zor alışılabilecek tek kısmı yerleşim yerleri nedeniyle Page Up ve Page Down tuşları. İncelediğimiz diğer modellerde genellikle Fn+yön tuşları olarak tanımlanan bu komutlar, X110’da klavyenin sağ yukarısına F12’nin hemen yanına yan yana yerleştirilmişler. Bu tuşları buralarda görmeye pek alışık değiliz. Bu durum kullanım alışkanlıklarınıza göre olumlu veya olumsuz yorumlayabileceğiniz bir durum ve bana sorarsanız Page Up ve Page Down komutlarını Fn ile birlikte vermektense konumu neresi olursa olsun tek tuşla vermeyi tercih ederim.

LG X110

Fn ile kullanılan hızlı erişim tuşlarını incelediğimiz zaman Insert işlevinin Fn+Delete olarak tanımlandığını görüyoruz ki özellikle kopyala yapıştır için Ctrl+Insert ve Shift+Insert tuşlarına alışık biriyseniz bu durum işinizi zorlaştırabilir ve Ctrl+Fn+Insert veya Shift+Fn+Insert tuş kombinasyonlarını kullanmayı reddedebilirsiniz. Ama reddetmelisiniz de zaten; reddetmeli ve bundan böyle kullanımı daha kolay olan Ctrl+C ve Ctrl+V gibi kısayollar kullanmalısınız. 🙂

Fn tuşlarını incelemeye devam ettiğimizde, LG X110’da Fn tuş isimlerinin ve simgelerinin dikkat çekecek ve kolay anlaşılabilecek kadar büyük yapıldığını görüyoruz. Fn+F3 tuşu ile büyüteç programıyla farenin bulunduğu yerde bir büyüteç açılıyor. Diğer Fn hızlı erişim tuşlarıyla ise şunlar yapılabiliyor: Bilgisayarı uyku durumuna getirme ve uyku durumundan çıkarma, bekleme durumuna getirme ve bekleme durumundan çıkarma, dokunmatik alan açma kapatma, kablosuz ve bluetooth bağlantıyı aynı tuş kombinasyonu ile açma ve kapatma, monitör seçimi, hoparlör sesini kapatma ve sistem özellikleri penceresini açmak. Ekran parlaklığı ve hoparlör sesinin azaltılıp arttırılması ise Fn ile yön tuşları kullanılarak kolay bir şekilde yapılabiliyor.

LG X110’un dokunmatik alanı yeterli büyüklükte. Dokunmatik alan ve fare tuşları için herhangi ek bir malzeme veya renk kullanılmamış. Bu da X110’un sade bir şıklık yakalamasını sağlamış. Fare sol sağ tuşlarının tek tuş görünümünde tasarlanmasının ise bu şıklığı tamamladığını söyleyebiliriz ama çok ince olan bu tuşa alışmak biraz zaman alabilir.

Sağ kenarında kart okuyucu, bir tane USB yuvası, ses girişleri, VGA çıkışı ve ağ bağlantısı yer alıyor.

Sağ kenarında kart okuyucu, bir tane USB yuvası, ses girişleri, VGA çıkışı ve ağ bağlantısı yer alıyor.

Sol tarafındaysa iki tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, güç girişi ve kilit yuvası bulunuyor. Sıcak hava çıkışının beş parçaya bölünmüş gibi tasarlanması X110'un daha kibar görünmesini sağlamış.

Sol tarafındaysa iki tane USB yuvası, sıcak hava çıkışı, güç girişi ve kilit yuvası bulunuyor. Sıcak hava çıkışının beş parçaya bölünmüş gibi tasarlanması X110’un daha kibar görünmesini sağlamış.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

6 Yorum

 1. fahri

  slm 2 saattir inceliyorum bir takım internet sitelerinde lgx110 teknik özelliklerinde  Bluetooth e 3 g yok yazıyor bazılarında var yazıyor kafam aallak bullak oldu varmı yokmu kardeşim  ayrıca fiyatlarda karışık 3 gli olan bi 850 yazıyo bi 500 yazıyo doğru bilgileri gönderirmisiniz ayrıca kendi sitesi neden bu kadar kelek doğru dürüst bilgi vermiyo teşekkürler

  • Hamdi Kellecioğlu

   Netbook’ların aynı model ismiyle birden fazla çeşidi olabiliyor: 3G’li, 3G’siz, 6 hücreli pil, 3 hücreli pil, büyük diskli küçük diskli gibi. Ve ne yazık ki firmlar bu bilgileri doğru düzgün sitelerine girmiyorlar (Hem satıcılar hem üretici). En iyisi almak istediğiniz modeli alacağınız yere ayrıntılı bir şekilde sormak.

 2. zafer ertürk

  merhabalr hergun cevab atmışmısınız dıye bakıcam
  ıyı gunler cumleye ole baslamka zorundayım cunku benım ıcın onemlı evde lg x110 mınıbook war ıste ama ekranı bozuldu bende harıcı monıtre taktım hoşgeldınız yazısında 15 ınclık lcd casper monıtoreme gecıo yapıodu ole kullanıodum sımdı ama wındows acılıs sesı gelıo ama ekrana mı artık gelen bı goruntu yok nası gecıs yaptırıcam hangı tusla bılemedım

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sol altta bulunan mavi renkli Fn tuşuna ve yukarıdaki F7 tuşuna aynı anda basarsanız büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Bir kere basıp 5 sn bekleyin bazen görüntünün harici ekrana aktarılması zaman alabiliyor. Herhangi bir değişiklik olmazsa birkaç kere daha basın ve yine bekleyin. Yine olmazsa muhtemelen başka bir sorun vardır, teknik servise başvurmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın