LG Arena KM900

LG Arena KM900

Ekran ve Menü

3″ boyutundaki ekranın çözünürlüğü 480 x 800 piksel ve ısıya duyarlı dokunmatik ekran türünden. Isıya duyarlı olması kullanım konforu sağlamış. Ekrana baskı yapmak yerine sadece parmağımızı temas ettirmemiz yeterli oluyor. Ekranın verdiği tepkiler oldukça başarılı. Tabi basınca karşı duyarlı olan ekranlardan farklı olarak bu ekranda kalem gibi sivri cisimler kullanamıyoruz. Parmaklarımızın ekrana göre konumunun dik olmadığı zamanlarda, ekranla yanlış yer algılama savaşına girmemiz kaçınılmaz oluyor.

Gün ışığı altında ekranın görülebilirliği yeterli seviyede. Çözünürlük olarak tatmin edici ekranda resimlerimizi ve videolarımızı keyifle izleyebiliyoruz.

LG tasarım kalitesini telefonun kasa yapısında üst seviyelere çıkardığı gibi menüde de başarılı işler yapmış. S-CLASS adı verilen ve üç boyutlu yapıya sahip menünün genel çalışma mantığı, bir küpün dört yan yüzeyine ayrı menüler yerleştirmek olmuş. Kısayol, Widget, Rehber ve Multimedia yüzeylerimize ana menüde bulunan ve en çok kullandığımız seçimlerimizi iliştirebiliyoruz. Ekranın altında ortada bulunan görev tuşu ile dört yüzeye sahip küpümüzü üç boyutlu halde görebiliyoruz.

Kısayol: Ana menüden ulaştığımız ve sık kullandığımız uygulamaları yerleştiriyoruz.

Widget: Hesap makinesi, not defteri, alarm ve radyo gibi ıvır zıvırlarımızı barındırıyor.

Rehber: Adı üzerinde rehberimizde sık görüştüklerimizi atadığımız yer.

Multimedia: Sevdiğimiz müziklerimizi, resimlerimizi ve videolarımızı atadığımız yüzey.

LG Arena KM900Ana menüde ise yine dört adet ayrı kategoriye ayrılmış alt menülerinde altında bulunan farklı farklı uygulamalarımız var. İletişim, Multimedia, Uygulamalar ve Ayarlar isimlerindeki alt menülerin uygulamaları da kendi satırlarında sağa sola kaydırılarak ekrana getiriliyor. Sağa sola kaydırma işlemi sırasında zamanlamamızı iyi ayarlayamazsak maalesef parmağımızı kaydırma işinde değil o an bastığımız uygulamayı seçmekte kullanmış oluyoruz. Simgelerin üzerine bastığımız zaman parmağımızı belirli hızda bir yöne hareket ettirmeliyiz ki LG’nin bize sunduğu Kinetik kaydırmadan faydalanabilelim.

İster ana menü, ister Kısayol menümüz olsun; simgelerin üzerine basılı tuttuğumuz zaman, simgeleri kendi menüleri içerisinde ve ekranda istediğimiz yere taşıyabiliyoruz. Taşıma işlemi gibi ekrana her dokunmamızda, dokunmamızın algılandığını bize bildirmek amacıyla telefon kısa titreşimler yayıyor. Güzel bir özellik olan dokun-titre özelliği, telefonla etkileşimimizin seviyesini arttırıyor.

Görsel olarak keyif veren menünün kötü yanı ise; seçim yapıp girdiğimiz uygulamanın onay tuşu veya ayar tuşu ekranın en üstüne yerleştirilmiş. Bazen o tuşlara dokunmak için iki elimizi de kullanmamız gerekiyor. Özellikle görselliğin abartıldığı bazı yerlerde telefonun kapasitesinin üzerine çıkıldığı belli oluyor. Tepki verme süresinin arttığı bu durumların çaresi olarak; menü yazılımının daha iyi bir optimizasyon sürecinden geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bütün bu görsellerin temelinde ise AMD işlemci bulunuyor.

Bir cevap yazın