Lenovo Ideapad S9

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Lenovo S9 Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB DDR2 667 MHz
Ekran 8.9″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g/n
Bluetooth (İsteğe bağlı)
Sabit Disk 120 GB HDD
Kamera 1.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu 4’ü 1 Arada
Giriş / Çıkış 2x USB 2.0
1x VGA Çıkışı
1x Express Card/34 Yuvası
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 3 Hücreli Li-ion Pil
6 Hücreli Li-ion Pil (isteğe bağlı)
Ağırlık 1.1 / 1.25 kg (3/6 hücreli pille)
Boyutlar 25.02 cm x 18.3 cm x 2.2 – 2.75 cm
Yazılım Windows® XP Home
OneKey Recovery 6.0
Lenovo Energy Management 3.1
EasyCapture 3.0
NIS 2008
Renk Seçenekleri Siyah, Beyaz, Kırmızı*, Mavi*

* Bu renk seçenekleri Türkiye’de bulunmuyor.

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Yaptığımız ofis uygulamaları denemelerinde Lenovo S9 ile herhangi bir takılma, tekleme yaşamadık. Film oynatma başarımını denediğimizde 720p de dahil HD filmler bile sorunsuz bir şekilde oynatılıyor. Ancak film kalitesi biraz daha artırıldığında (1080p) işlemcinin tıkandığına tanık olduk. Yani netbookları Çoklu Ortam PC’si şeklinde kullanmak isteyenler standart kalite filmler (VCD, DivX, Xvid, 720p HD) söz konusu olduğunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır. En ileri seviye görüntü kalitesini isteyenler ise Nvidia Ion gibi yeni nesil alt yapıları beklemeliler.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. Lenovo S9’un yaklaşık 1,1 kg olan ağırlığının ortalamanın biraz altında olduğunu görüyoruz. Test merkezimize gelen ürün üç hücreli pile sahipti ancak isteyen kullanıcılar pil ömrünü uzatmak için altı hücreli pil alabiliyorlar (tabi ağırlık 1,25 kg’ye çıkıyor). Ideapad S9 üç hücreli piliyle standart Battery Eater Pro deneyimizde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) iki saate yakın (1 saat 58 dk) pil ömrü sundu. Ekran parlaklığı en düşük seviyeye getirildiğinde pil ömrünün üç saate yaklaşacağını söyleyebiliriz. Altı hücreli pille birlikte bu değerlerin yaklaşık iki katına çıkabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

335 USD fiyata sahip Lenovo Ideapad S9 başarım açısından rakiplerinden geri kalmıyor. Sade tasarımlardan hoşlanan kullanıcılar bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Üründe bulunan ExpressCard/34 yuvası rakiplerinin çoğunda bulunmuyor. Standart bir kullanıcı için önemli bir avantaj sağlamasa da bu yuvaya gereksinimi olan kullanıcılar için pazarda tercih edilecek çok fazla seçenek yok. Son olarak Ideapad S9’un 3G desteği olmaması birkaç ay içinde Türkiye’de hizmete girecek bu altyapıyı kullanmak için harici çözümler kullanılmasını gerektirdiğinden bir eksi olarak değerlendirilebilir (ExpressCard yuvası bu alanda işe yarayabilir).

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

2 Yorum

Bir cevap yazın